Kalisz to najstarsze miasto w Polsce, ale młode duchem – tak reklamują się jego władze. W rzeczywistości lokacja miasta nastąpiła późno, nie jest to najstarsze lokowane miasto w Polsce, a najwcześniej wspominane. Tu możemy pospacerować podziwiając ciekawą architekturę i zgłębić historię obrazu Świętego Józefa Kaliskiego. Ale nie tylko zafascynowani historią i religią znajdą tu coś dla siebie. Kalisz jest nowoczesnym miejscem do życia.

Najstarsze miasto w Polsce?

Calisia, Callis, czyli Kalisz, to najstarsze miasto w Polsce – taka powszechna opinia panuje wśród Polaków. Jednak nie jest to najstarsze lokowane miasto w Polsce (dla porównania Kalisz był lokowany dopiero około 1268 roku, a Złotoryja, prawnie najstarsze miasto w Polsce przed 1211 rokiem), a najwcześniej wspominana miejscowość.

Kalisz był wzmiankowany jako Kalis w Kronice Polskiej Gala Anonima z XII w., a pierwsze zabudowania powstały w latach dużo wcześniejszych. Już w starożytności, około 142 roku naszej ery, geograf Ptolemeusz udokumentował istnienie grodu Calisia. Osadnictwo w tym miejscu sięga czasów brązu. W każdym razie należy oddać prawdę twierdzeniu, że Kalisz stał się miastem dopiero w XIII w. Dużo bliżej prawdy jest więc nadanie Kaliszowi miana najstarszej wzmiankowanej kiedykolwiek osady na terenie dzisiejszej Polski – nie doszło tam do najwcześniejszej lokacji miasta.

Kalisz ma swoje legendy

Teatr w Kaliszu

Znana jest legenda kaliskiej Dorotki, córki starosty. Była ona piękną młodą damą, która nie interesowała się strojnymi sukniami i biżuterią. Lubiła jednak kolorowe wyszywane trzewiczki, które co miesiąc wykonywał dla niej pewien młodzieniec Marcinek.

Szewczyka Marcinka i Dorotkę połączyła miłość. Nie była ona jednak szczęśliwa, gdyż młodzieńca chcieli pojmać strażnicy starosty. Urządzili na niego zasadzkę, a ten zginął spadając z murów zamku.

Starosta chcący ukarać córkę za romans z szewczykiem, zamknął ją w zamkowej wieży, gdzie umarła z głodu. Następnie wtrącano tam także inne dziewczęta posądzane o różne występki. Samą basztę nazywa się dziś Dorotką.

Mnóstwo zabytków i obiektów kultury

Fot. Shutterstock (3)

Kalisz to miasto wielu zabytków takich jak Rynek i park Miejski. Oprócz zilustrowanego wyżej teatru im. Wojciecha Bogusławskiego, który jest ważnym ośrodkiem kultury, oraz wspomnianej wieży Dorotki, koniecznie trzeba zobaczyć mury miejskie.

Jest tam też wiele kościołów. To m.in. kolegiata Św. Pawła, gdzie pochowany został Mieszko III Stary, kościół Św. Wojciecha i Św. Stanisława Biskupa i katedra Św. Mikołaja. Najważniejsza jest jednak bazylika mniejsza z obrazem Świętej Rodziny. To Kolegiata Wniebowzięcia NMP pw. Św. Józefa, gdzie zobaczymy poświęcony wizerunek. Zwany on jest często obrazem Świętego Józefa Kaliskiego.