Strona głównaCiekawostkiMuzeum Mydła i Historii Brudu – najbardziej oryginalne w Polsce

Muzeum Mydła i Historii Brudu – najbardziej oryginalne w Polsce

Czy przyszło by Wam do głowy, że mydło i brud mogą stać się motywem przewodnim do powstania muzeum? Tak stało się w Bydgoszczy, gdzie istnieje jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądała średniowieczna łaźnia, dowiedzieć się który kraj w Europie uchodził za najbrudniejszy oraz stworzyć swoje oryginalne i niepowtarzalne mydełko, to koniecznie odwiedźcie Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Muzeum w kolebce przemysłu chemicznego

muzeum mydła i historii brudu
Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy fot. Pit1233 , Wikimedia Commons, CC0

Muzeum Mydła i Historii Brudu powstało 1 września 2012 roku. Dlaczego właśnie w Bydgoszczy? Ponieważ właśnie tutaj w XIX wieku bardzo mocno rozwinął się przemysł chemiczny. Produkowano tu także mydła, które eksportowano do wielu krajów Europy. To stało się inspiracją dla pani Darii i pana Adama, którzy postanowili stworzyć tu interaktywne muzeum pełne ciekawostek, zabawnych anegdot i eksponatów nawiązujących do utrzymania higieny przez człowieka.

Myjcie się dziewczyny nie znacie dnia ani godziny

Tarka do prania fot. Shutterstock

Muzeum Mydła i Historii Brudu w ciekawy i zabawny sposób przenosi nas w podróż od średniowiecza aż po współczesność. Zobaczycie jak wyglądały dawne łaźnie, pierwsze przenośne toalety, żeliwne wanny oraz tarki do prania. Zgromadzono tu także ciekawą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata. Przypomnicie tu sobie dawne reklamy mydeł czy proszków do prania. Cytaty takie jak Ojciec, prać? czy Myjcie się dziewczyny nie znacie dnia ani godziny, w zabawny sposób przeplatają się z opowieściami o historii mydła i brudu.

Żywe muzeum

Mydła fot. Shutterstock

Podstawową ideą muzeum jest przedstawienie historii poprzez dotyk, zmysłowe doznania i zabawne anegdoty, które na długo zostają w pamięci. Wszystkie znajdujące się tu eksponaty można nie tylko zobaczyć, ale także ich dotknąć. Jedną z największych atrakcji jest wykonanie własnego, niepowtarzalnego mydła glicerynowego. Własna produkcja rozpoczyna się od doboru koloru, kształtu i zapachu. Stworzona forma zostaje zalana płynną gliceryną, która po schłodzeniu przekształca się w piękne mydełko, które otrzymujemy jako pamiątkę z tego wyjątkowego muzeum.

Po zakończeniu zwiedzania w tutejszym sklepiku oprócz pięknie wykonanych mydeł możemy kupić także inne kosmetyki i akcesoria do kąpieli.

Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się w Bydgoszczy przy ul. Długiej 13-17.

Godziny otwarcia

  • Muzeum i sklep mydlany otwarte są codziennie w godzinach 10-18.
  • Zwiedzanie muzeum i warsztaty mydlane rozpoczynają się o godzinach: 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:00 oraz 17:00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny i ulgowy – 14 zł (dzieci do lat 3 bezpłatnie)
  • bilet grupowy (od 10 osób) – 13 zł/osob
  • bilet rodzinny (4-5 osób) – 45 zł
  • bilet w języku angielskim – 15 zł/osoba
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE