Poznań to miasto, w którym każdy może robić co mu w sercu gra. Chcesz uprawiać wioślarstwo? A może pojeździć na nartach? Chcesz udać się na wędrówkę i podziwiać pomniki przyrody? Czy może zachwycić się piękną architekturą i zjeść smakowitego rogala? To wszystko właśnie w Poznaniu.

Jezioro Maltańskie

Fot. Travelswhere, Shutterstock

Ten sztuczny zbiornik znajduje się na prawym brzegu Warty i powstał poprzez spiętrzenie wód Cybiny (dorzecze Warty). Ma długość ponad 2 km i prawie 5,5 km obwodu. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie Poznania. Organizowany jest tam szereg ważnych, sportowych imprez cyklicznych. Królują oczywiście sporty wodne, ale nie tylko. Miłośnicy takich dyscyplin jak biegi, kolarstwo czy choćby gra w bule również mogą tam mile spędzać czas i brać udział w zawodach. Prężnie działający tam Poznański Ośrodek Sportu i Rekreacji przedstawia na swojej stronie www bogatą ofertę i harmonogram imprez. Na terenie obiektu odbywają się też znakomite koncerty. Można przyjechać nawet na kemping!

Malta Ski dla narciarzy

Fot. Authentic Creations, Malta Ski, Poznań, Shutterstock

Malta Ski to sztucznie stworzony stok, położony w sąsiedztwie Jeziora Maltańskiego. Obiekt ten został zbudowany już w latach 80. XX wieku i od tamtego czasu przechodzi ciągły, intensywny rozwój. Wytrawni narciarze mają do dyspozycji stok o długości 150 m, a najmłodsi lub początkujący mogą korzystać z łagodnego zbocza o długości 30 m. Na terenie Malta Ski działa też wypożyczalnia sprzętu. Odbywa się tutaj wiele imprez cyklicznych takich jak Grand Prix w Narciarstwie zjazdowym i Snowboardzie, Lejdis na Malcie czy Bieg z klasą w mieście Poznań.

Rezerwat przyrody Meteoryt

Góra Moraska, Shutterstock

Miłośnicy wędrówek i leśnych ostępów powinni koniecznie udać się do rezerwatu przyrody Meteoryt na Morasku – w północnej części Poznania. Tam znajduje się żółty szlak turystyczny, który wiedzie przez szczyt Moraskiej góry (154 m n.p.m.) i prowadzi do unikatowych pomników przyrody takich jak aleja lipowa przy ul. Meteorytowej czy Głaz Franciszka Jaśkowiaka. Jest to też wyjątkowe miejsce ze względu na sześć kraterów znajdujących się na terenie rezerwatu, które zdaniem większości badaczy powstały ok. 5 tys. lat temu. Jeśli jesteście mobilni i pragniecie jeszcze więcej zieleni to 24 km na południe od Poznania znajduje się park w Rogalinie, o którym pisaliśmy w artykule Dęby rogalińskie – Lech, Czech i Rus.

Stary Rynek w Poznaniu

Fot. Beata Bar, Shutterstock

 

Poznań, poznańskie koziołki, Shutterstock

Miejsce, które zachwyca nawet mieszkańców Poznania. Stary Rynek jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje budynek Ratusza. Jego wschodnia fasada jest prawdziwą ucztą dla oka. Trzykondygnacyjna loggia w renesansowym stylu prezentuje piękne zdobienia. Przyjrzyjmy się uważnie łacińskim inskrypcjom, bardzo nośnym w znaczenie i postaci władców z dynastii Jagiellonów, które zdobią attykę. Koniecznie poczekajcie też na poznańskie koziołki, które codziennie o godz. 12 bodą się różkami ku uciesze milusińskich i tysięcy turystów.

Poznań – miasto gdzie ślinka cieknie

Rogale Świętomarcińskie. Fot. Shutterstock

Poznańskie łakocie wypiekane tradycyjnie na 11 listopada to sławetne świętomarcińskie rogale. Muzeum Rogala, które mieści się pod adresem Stary Rynek 41, to jedna ze „smakowitszych” atrakcji stolicy Wielkopolski. Tam zapoznasz się z oryginalną recepturą tego wypieku, ale przede wszystkim będziesz widzem prześmiesznej inscenizacji i posłuchasz poznańskiej gwary. Warto też wiedzieć, że od 2008 r. nazwa Rogal Świętomarciński znajduje się w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej. Natomiast kupując takiego rogala pamiętajcie, że cukiernia sprzedająca oryginalny produkt musi posiadać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego nadawany przez Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu.

Rogalowe Muzeum Poznania. Fot. Olga Kowalczyk