Strona głównaCiekawostkiSokołowsko – śląskie Davos i wieś Kieślowskiego

Sokołowsko – śląskie Davos i wieś Kieślowskiego

Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku słynąca niegdyś z uzdrowiska. W pięknym gmachu funkcjonowało pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików. Mówiono na Sokołowsko śląskie Davos nawiązując do słynnego szwajcarskiego kurortu. Budynek spłonął w 2005 roku. Dwa lata później trafił w dobre ręce i powoli zostaje odbudowywany. Warto zboczyć ze szlaku, by trafić na tą ukrytą w Sudetach wieś z leczniczym klimatem, w której żył niegdyś i tworzył Krzysztof Kieślowski.

Śląskie Davos

Sokołowsko
Sokołowsko. Fot. Ivo Weiss, Google Maps

Sokołowsko w gminie Mieroszów leży w Górach Suchych i cieszy się dobrym mikroklimatem. Na tyle, że nazwane zostało śląskim Davos. Dlaczego? Położona na Dolnym Śląsku nieopodal Wałbrzycha miejscowość zasłynęła ze szpitala leczenia chorób płuc i pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików.

Dawna osada przy zamku Radosno była przez wieki zwykłą wsią. Rozwinęła się bardziej w XIX wieku. Wtedy przyjechała tutaj hrabina von Colomb, która namówiła swojego szwagra na stworzenie uzdrowiska. Doktor Hermann Brehmer także zachwycił się krajobrazem i zbudował sanatorium leczącego metodą hydroterapii Vincenta Priessnitza. Powstała poczta i centrala telefoniczna. Pobyt tu nie należał do tanich. Ale chętnych nie brakowało.

Pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików otwarto w 1855 r. W skrócie leczono pacjentów klimatem i dietą. Dopiero potem na wzór Sokołowska podobny ośrodek powstał w Davos. Tak naprawdę to Davos powinno się nazywać szwajcarskim Sokołowskiem. Dawną niemiecką nazwę Görbersdorf zmieniono na Sokołowsko dzięki nazwisku bliskiego współpracownika Brehmera, Alfreda Sokołowskiego.

Upadek uzdrowiska

sokołowsko
Sokołowskie uzdrowisko stoi puste. Fot. Henryk Kwiatek, Google Maps.

Zjeżdżali tu kuracjusze z całej Europy, w tym m.in. Tytus Chałubiński. Według zachowanych źródeł, w 1887 roku leczyło się tam 730 osób.

Budynek funkcjonował nawet po wojnie, ale w latach 70. zaczęto go przekształcać w ośrodek sportów zimowych. W trakcie modernizacji zabrakło pieniędzy, a piękny gmach popadł w ruinę. W 2005 roku strawił go pożar. W 2007 r. Sanatorium Brehmera przejął nowy właściciel, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, który odbudowuje budynek.

Sokołowsko – miejscowość Kieślowskiego

Cerkiew św. Michała Archanioła w Sokołowsku jest jedną z ciekawszych atrakcji wsi. Fot. Shutterstock

W Sokołowsku można podziwiać także wiele innych ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest cerkiew św. Michała Archanioła, niewielki zabytek, który został postawiony w 1901 roku. Po wojnie cerkiew została opuszczona i niszczała przez lata. Służyła jako kostnica, a także została zawłaszczona jako dom prywatny. Dopiero lata po wojnie upomniała się o nią społeczność prawosławna. Cerkiew obecnie jest po renowacji i można ją zwiedzać.

Interesujące są także domki w Sokołowsku. Wdzięcznym obiektem do fotografowania są zwłaszcza drewniane budynki przy ulicy Głównej. Najstarszy we wsi dom znajdziemy pod adresem Główna 8.

Sokołowsko to także miejsce, w którym żył za młodu Krzysztof Kieślowski. Na jego domu znajdziemy pamiątkową tablicę. Upamiętnia go także Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski, odbywający się co roku w sierpniu. Tworzone jest również Międzynarodowe Laboratorium Kultury upamiętniające Krzysztofa Kieślowskiego.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE