Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku słynąca niegdyś z uzdrowiska. W pięknym gmachu funkcjonowało pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików. Mówiono na Sokołowsko śląskie Davos nawiązując do słynnego szwajcarskiego kurortu. Budynek spłonął w 2005 roku. Dwa lata później trafił w dobre ręce i powoli zostaje odbudowywany. Warto zboczyć ze szlaku, by trafić na tą ukrytą w Sudetach wieś z leczniczym klimatem, w której żył niegdyś i tworzył Krzysztof Kieślowski.
Śląskie Davos
Sokołowsko w gminie Mieroszów leży w Górach Suchych i cieszy się dobrym mikroklimatem. Na tyle, że nazwane zostało śląskim Davos. Dlaczego? Położona na Dolnym Śląsku nieopodal Wałbrzycha miejscowość zasłynęła ze szpitala leczenia chorób płuc i pierwszego na świecie sanatorium dla gruźlików.
Dawna osada przy zamku Radosno była przez wieki zwykłą wsią. Rozwinęła się bardziej w XIX wieku. Wtedy przyjechała tutaj hrabina von Colomb, która namówiła swojego szwagra na stworzenie uzdrowiska. Doktor Hermann Brehmer także zachwycił się krajobrazem i zbudował sanatorium leczącego metodą hydroterapii Vincenta Priessnitza. Powstała poczta i centrala telefoniczna. Pobyt tu nie należał do tanich. Ale chętnych nie brakowało.
Pierwsze na świecie sanatorium dla gruźlików otwarto w 1855 r. W skrócie leczono pacjentów klimatem i dietą. Dopiero potem na wzór Sokołowska podobny ośrodek powstał w Davos. Tak naprawdę to Davos powinno się nazywać szwajcarskim Sokołowskiem. Dawną niemiecką nazwę Görbersdorf zmieniono na Sokołowsko dzięki nazwisku bliskiego współpracownika Brehmera, Alfreda Sokołowskiego.
Upadek uzdrowiska
Zjeżdżali tu kuracjusze z całej Europy, w tym m.in. Tytus Chałubiński. Według zachowanych źródeł, w 1887 roku leczyło się tam 730 osób.
Budynek funkcjonował nawet po wojnie, ale w latach 70. zaczęto go przekształcać w ośrodek sportów zimowych. W trakcie modernizacji zabrakło pieniędzy, a piękny gmach popadł w ruinę. W 2005 roku strawił go pożar. W 2007 r. Sanatorium Brehmera przejął nowy właściciel, Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, który odbudowuje budynek.
Sokołowsko – miejscowość Kieślowskiego
W Sokołowsku można podziwiać także wiele innych ciekawych atrakcji. Jedną z nich jest cerkiew św. Michała Archanioła, niewielki zabytek, który został postawiony w 1901 roku. Po wojnie cerkiew została opuszczona i niszczała przez lata. Służyła jako kostnica, a także została zawłaszczona jako dom prywatny. Dopiero lata po wojnie upomniała się o nią społeczność prawosławna. Cerkiew obecnie jest po renowacji i można ją zwiedzać.
Interesujące są także domki w Sokołowsku. Wdzięcznym obiektem do fotografowania są zwłaszcza drewniane budynki przy ulicy Głównej. Najstarszy we wsi dom znajdziemy pod adresem Główna 8.
Sokołowsko to także miejsce, w którym żył za młodu Krzysztof Kieślowski. Na jego domu znajdziemy pamiątkową tablicę. Upamiętnia go także Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski, odbywający się co roku w sierpniu. Tworzone jest również Międzynarodowe Laboratorium Kultury upamiętniające Krzysztofa Kieślowskiego.