Gdańsk – atrakcje robią tu wrażenie. To miasto pełne historii i ciekawych zabytków – każdy znajdzie coś dla siebie. Malowniczo położony nad Zatoką Gdańską nieustannie przyciąga tłumy turystów z Polski i zagranicy. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy aglomerację zwaną Trójmiastem. Ze względu na korzystne położenie, miasto rozwijało się intensywnie od samego początku swojego istnienia. Zobaczcie wyjątkowe atrakcje Gdańska z lotu ptaka!
Główne Miasto i niekwestionowane atrakcje Gdańska
Główne Miasto, które jest mylnie traktowane jako gdańska starówka to niewątpliwie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tym mieście. To właśnie tu znajduje się to z czego słynie Gdańsk – atrakcje takie jak fontanna Neptuna, Żuraw, ratusz oraz Bazylika Mariacka. Liczne kawiarnie i restauracje z zabytkowymi kamienicami w tle skłaniają do odpoczynku, a wąskie romantyczne uliczki zachęcają do spacerów.
Stocznia Gdańska z historią w tle
Gdańsk może się poszczycić jedną z największych polskich stoczni. Zbudowano tu ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, zarówno kontenerowców jak i statków pasażerskich. Tu powstały m.in ogromne promy pasażersko-samochodowe dla szwedzkiej firmy Stena Line. Nie należy zapominać, że stocznia w Gdańsku pełni również ważne miejsce w historii Polski. To właśnie tu rodziła się NSZZ „Solidarność”. Na terenie stoczni podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku.
W pobliżu stoczni od 2014 roku funkcjonuje Europejskie Centrum Solidarności. Głównym celem jego działalności jest upowszechnianie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz budowanie tożsamości europejskiej. Na terenie obiektu znajdują się różne wystawy stałe i czasowe nawiązujące do historii Solidarności w Polsce. To takie atrakcje Gdańsk i gdańszczanie kochają najbardziej i mają do nich sentyment.
Westerplatte – tu rodziła się historia
Westerplatte to półwysep położony przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926-1939 należał do terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Westerplatte jest symbolem wybuchu II wojny światowej. W tym czasie na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 roku była symbolicznym początkiem rozpoczęcia II wojny światowej. Dziś w tym miejscu, dla upamiętnienia walk, znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża. Całe miejsce zostało wpisane w 2003 roku na listę pomników historii.