Gdańsk – skarb Pomorza z lotu ptaka

0
3879

Gdańsk – atrakcje robią tu wrażenie. To miasto pełne historii i ciekawych zabytków – każdy znajdzie coś dla siebie. Malowniczo położony nad Zatoką Gdańską nieustannie przyciąga tłumy turystów z Polski i zagranicy. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy aglomerację zwaną Trójmiastem. Ze względu na korzystne położenie, miasto rozwijało się intensywnie od samego początku swojego istnienia. Zobaczcie wyjątkowe atrakcje Gdańska z lotu ptaka!

Główne Miasto i niekwestionowane atrakcje Gdańska

długi rynek Gdańsk atrakcje gdańsk atrakcje gdańska
Długi Targ w Gdańsku, fot. Shutterstock

Główne Miasto, które jest mylnie traktowane jako gdańska starówka to niewątpliwie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w tym mieście. To właśnie tu znajduje się to z czego słynie Gdańsk – atrakcje takie jak fontanna Neptuna, Żuraw, ratusz oraz Bazylika Mariacka. Liczne kawiarnie i restauracje z zabytkowymi kamienicami w tle skłaniają do odpoczynku, a wąskie romantyczne uliczki zachęcają do spacerów.

Gdańsk bazylika Mariacka atrakcje gdańsk atrakcje gdańska
Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia NMP, fot Artur Kowalczyk
Żuraw Gdańsk atrakcje gdańsk atrakcje gdańska
Gdański Żuraw, fot Artur Kowalczyk

Stocznia Gdańska z historią w tle

stocznia Gdańsk
Stocznia Gdańska, fot. Artur Kowalczyk

Gdańsk może się poszczycić jedną z największych polskich stoczni. Zbudowano tu ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, zarówno kontenerowców jak i statków pasażerskich. Tu powstały m.in ogromne promy pasażersko-samochodowe dla szwedzkiej firmy Stena Line. Nie należy zapominać, że stocznia w Gdańsku pełni również ważne miejsce w historii Polski. To właśnie tu rodziła się NSZZ „Solidarność”. Na terenie stoczni podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku.

W pobliżu stoczni od 2014 roku funkcjonuje Europejskie Centrum Solidarności. Głównym celem jego działalności jest upowszechnianie dziedzictwa Solidarności w Polsce i innych krajach oraz budowanie tożsamości europejskiej. Na terenie obiektu znajdują się różne wystawy stałe i czasowe nawiązujące do historii Solidarności w Polsce. To takie atrakcje Gdańsk i gdańszczanie kochają najbardziej i mają do nich sentyment.

Europejskie Centrum Solidarności stocznia Gdańsk atrakcje gdańsk atrakcje gdańska
Europejskie Centrum Solidarności, fot. Artur Kowalczyk

Westerplatte – tu rodziła się historia

Westerplatte Gdańsk Zatoka Gdańska atrakcje gdańsk atrakcje gdańska
Westerplatte, fot. Artur Kowalczyk

Westerplatte to półwysep położony przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926-1939 należał do terytorium Wolnego Miasta Gdańska. Westerplatte jest symbolem wybuchu II wojny światowej. W tym czasie na terenie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, której obrona we wrześniu 1939 roku była symbolicznym początkiem rozpoczęcia II wojny światowej. Dziś w tym miejscu, dla upamiętnienia walk, znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża. Całe miejsce zostało wpisane w 2003 roku na listę pomników historii.

Westerplatte – jego obrona przeszła do historii

Zobacz inne niezwykłe atrakcje Gdańska z lotu ptaka

Gdańsk z lotu ptaka dron atrakcje gdańsk atrakcje gdańska
Gdańsk z lotu ptaka, Twierdza Wisłoujście, fot. Artur Kowalczyk
Kościół św. Katarzyny Gdańsk
Kościół św. Katarzyny, fot. Artur Kowalczyk
Gdańsk Główne Miasto
Główne Miasto w Gdańsku, fot. Shutterstock
Gdańsk Główne Miasto statek
Gdańsk z lotu ptaka zachwyca, fot. Shutterstock