• Profil

  U zbiegu Wieprza i Wisły kryją się pozostałości fortyfikacji wzniesionych przez Rosję w XIX wieku. Twierdza Dęblin była obiecującym i strategicznie położonym obiektem. Budowa rozpoczęła się wkrótce po klęsce powstania listopadowego. Prace w Dęblinie trwały 15 lat. W tym czasie na prawym brzegu Wisły powstała twierdza bastionowa, a przed jej głównym obwodem dwie reduty i trzy lunety (polowe dzieła fortyfikacyjne). Na lewym brzegu Wisły powstało natomiast przedmoście zwane również Fortem Gorczakowa.

  W latach 80. XIX wieku podjęto decyzję o modernizacji i rozbudowaniu fortyfikacji. Chociaż w 1909 roku podjęto decyzję o wstrzymaniu dalszej modernizacji obiektu, tuż przed wybuchem I wojny światowej fortyfikacje w Dęblinie ponownie uzyskały status twierdzy. Głównym zadaniem tego miejsca miała być obrona przepraw przez Wisłę.

  W okresie międzywojennym cytadelę zajmowało Wojsko Polskie. Później, w czasie okupacji na terenie fortu zorganizowano obóz jeniecki.

  Twierdza Dęblin jest przykładem niezdecydowania Rosjan. Fortyfikacja była dobrze zapowiadającym się obiektem, o strategicznym położeniu. Mimo to nikt nie wykorzystał w pełni jej potencjału. Elementy fortyfikacji w Dęblinie zachowały się w nieznacznym stopniu. Dziś można oglądać jeszcze cytadelę i dość dobrze utrzymany fort II – Mierzwiączka.

  Na terenie twierdzy znajduje się kilka pomników pamięci narodowej. Wśród nich jest między innymi zbiorowa mogiła żołnierzy radzieckich zamordowanych w Stalagu 307 oraz obelisk i mogiła jeńców.

  Zwiedzanie Twierdzy Dęblin jest możliwe w grupach zorganizowanych po uprzednim uzgodnieniu terminu z dowódcą jednostki wojskowej. Dodatkowe informacje i umówienie terminu dostępne są pod numerem telefonu 81 883 19 90.

  Czytaj więcej: Twierdza Dęblin – fortyfikacje u zbiegu dwóch rzek

 • Więcej informacji
  Adres: Fort II Mierzwiączka
  Dęblin
  lubelskie
  Polska
  Telefon: 81 883 19 90
 • Zdjęcia
 • Mapa

  Brak wpisów

  Niestety, nie znaleziono żadnych wpisów. Dostosuj kryteria wyszukiwania i spróbuj ponownie.

  Google Map niezaładowana

  Niestety, nie można załadować Google Maps API.

 • Opinie

  Dodaj opinię

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.