Pewnie każdy z Was zna legendę o Smoku Wawelskim, czy też królu Popielu, którego zjadły myszy. Tym razem mamy dla Was mało znane polskie legendy, które są zaskakujące i arcyciekawe. Wiele z nich pozostaje szerzej nieznanych.

1Legenda o Bursztynowej Komnacie

Odtworzony wygląd Bursztynowej Komnaty. Fot. Alexandra Lande, Shutterstock

To trochę legenda, ale w dużej mierze prawda. Pierwsza jej część, o tym, że Bursztynowa komnata istniała, zachwycała przepychem i była fotografowana, jest jak najbardziej prawdziwa. Ta druga, legendarna, mówi o jej losach po wojnie. Podobno nie uległa zniszczeniu, znajduje się w Polsce, a być może na dnie Bałtyku…

Bursztynowa Komnata powstawała od 1701 r. na zlecenie Fryderyka I Hohenzollerna przez mistrzów z Gdańska. Prace ukończono 11 lat później, a przez ponad 200 lat bursztynowego imponującego dzieła można było dotknąć, zobaczyć je i go doświadczyć. Potem skarb rozpłynął się, a miejsc gdzie domniemywa się że jest, są setki. Właściwie z każdą z tych lokacji wiąże się osobna legenda.

Lista prawdopodobnych miejsc gdzie jest Bursztynowa Komnata zaginiona podczas II wojny światowej.

Poprzedni
Poprzedni artykułNajpiękniejsze szczyty w Polsce – jeśli się wspinać, to tutaj! (Top 13)
Następny artykułNajpiękniejsze starówki i Stare Miasta w Polsce (część II) – Top 7
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here