Pisaliśmy już o najpiękniejszych starówkach w Polsce, ale temat nie został wyczerpany. Przedstawiamy Wam tutaj kolejne, wyjątkowe miasta, które mogą poszczycić się piękną starówką lub Starym Miastem. Są to miejsca, w których ma się wrażenie cofania się w czasie. Czy pominęliśmy jeszcze jakieś piękne, historyczne centra polskich miast, które są drogie waszym sercom?

1Toruń

Panorama na Stare Miasto w Toruniu od strony Wisły. Fot. Pixabay

Wielu z Was uważa starówkę w Toruniu za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Trudno się z tym nie zgodzić zwłaszcza, że została ona wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz uznana za pomnik historii.

Starówka jest tutaj potocznie używanym, według niektórych też błędnym określeniem na całe historyczne centrum Torunia, które obejmuje: Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki. Najstarsza część pochodzi z początku XIII wieku. Stare Miasto zajmuje zachodnią część historycznego centrum Torunia i mieści się w granicach ulicy Fosa Staromiejska, placu Teatralnego, ulicy Podmurnej i murów miejskich od strony Wisły. Na Starym Mieście znajduje się większość najcenniejszych zabytków Torunia: Rynek z Ratuszem, mury miejskie, bazylika katedralna i pomnik Mikołaja Kopernika. Wszystko to tworzy wspaniałą, historyczną część miasta. Warto wybrać się też na drugą stronę Wisły, skąd podziwiać można wyjątkową panoramę starego Torunia.

Przeczytaj też: Ratusz Staromiejski w Toruniu – perła średniowiecza

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here