Strona głównaTop 10Chorzów – atrakcje pełne legend i dzieł techniki (TOP 10)

Chorzów – atrakcje pełne legend i dzieł techniki (TOP 10)

Jeszcze do niedawna Chorzów nie kojarzył nam się z miejscem wartym spędzania tu urlopu. Jednak z roku na rok miasto zmienia się, aby przyciągnąć turystów różnorodnością atrakcji, historią i rozrywką na miarę europejskich miast. Chorzów atrakcje ma nietuzinkowe, przekonajcie się sami!

Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko

Na terenie Parku Śląskiego znajduje się najstarsze w Polsce wesołe miasteczko. Miejsce to od 1959 roku bawi kolejne pokolenia mieszkańców Śląska i innych regionów kraju. W latach 2016-2017 lunapark przeszedł gruntowny remont i stał się nowoczesnym kompleksem na miarę XXI wieku. Od tego momentu zmieniła się także jego nazwa: Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko. Obecnie lunapark to nie tylko centrum rozrywki, ale także skarbnica legend i baśni. Znajdziecie tu doskonałe połączenie zabawy z edukacją, które w przyjemny sposób przekazuje wspaniałe dziedzictwo kulturowe.

Istniejący od 60 lat najstarszy tematyczny park rozrywki w Polsce to miejsce idealne dla dzieci i dorosłych. Znajdziecie tu ponad 40 atrakcji od tych przeznaczonych dla najmłodszych po ekstremalne. Najbardziej znaną kolejką jest Lech Coaster czyli rollercoaster, który zabierze was w szalony przejazd, podczas którego zapomnicie o istnieniu grawitacji. Ponad to czekają tam na was różnego rodzaju karuzele, atrakcje wodne, trampoliny i wiele wiele innych. Możecie być pewni, że zabawy starczy na cały dzień.

Elka – Kolejka Linowa

chorzów atrakcje
Park Śląski, Chorzów, Katowice. Fot. Shutterstock

Tak jak wiele chorzowskich atrakcji także Elka znajduje się w Parku Śląskim. Ta niespotykana nigdzie indziej atrakcja od ponad pół wieku przyciąga osoby z całej Polski chcące przejechać się jedyną kolejką nizinną w Polsce. Jej uroczyste otwarcie nastąpiło 7 września 1967 roku z udziałem Edwarda Gierka. Łączna długość trasy kolei w latach 1967-2007 wynosiła prawie 6 km i jeździła na trzech trasach: Stadion Śląski – Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląskie Wesołe Miasteczko – Planetarium Śląskie, Planetarium Śląskie – Stadion Śląski.

W 2013 roku Elka została ponownie oddana do użytku w nowoczesnej formie. Funkcjonuje jedna trasa prowadząca od Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka czyli przez sam środek Parku. Po drodze czekają na Was piękne widoki. Możecie zobaczyć m.in. plażę, fontanny, Rosarium i Halę Wystaw Kapelusz oraz główną promenadę generała Jerzego Ziętka.

Cennik biletów:

  • normalny 20 zł (w dwie strony 25 zł),
  • ulgowy 15 zł (w dwie strony 20 zł),
  • dzieci do lat 3 gratis

Bilet Rodzinny:
2 osoby dorosłe i 2 dzieci: przejazd w obie strony 70 zł
2 osoby dorosłe i 3 dzieci: przejazd w obie strony 90 zł

Chorzów atrakcje – Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie. Fot. Shutterstock

Wyjątkowym miejscem na mapie Chorzowa, które przypadnie do gustu szczególnie dzieciom, jest Śląski Ogród Zoologiczny. Ta położona w Parku Śląskim atrakcja jest trzecim największym pod względem powierzchni zoo w Polsce. Wizyta w tym miejscu to doskonała okazja abyście zobaczyli wiele zwierząt, których dotąd nie mieliście okazji spotkać. Swój dom mają tu puchacze, żurawie, strusie afrykańskie, flamingi, pelikany, hipopotamy, słonie afrykańskie, nosorożce białe, niedźwiedzie, bizony, tygrysy syberyjskie, różne gatunki antylop czy lemury. Na terenie ogrodu działa także Mini Zoo. Będzie to wymarzone miejsce dla młodszych dzieci, gdyż znajdziecie tam łagodniejsze zwierzęta, które można nakarmić oraz pogłaskać np. króliki, świnki morskie, kozy domowe czy owce domowe. Chorzów atrakcje ma dla małych i dużych, warto odkryć coś dla siebie.

Cennik biletów:

  • III-X normalny 26 zł, ulgowy 13 zł, bilet rodzinny 65 zł
  • XI-II normalny 13 zł, ulgowy 13 zł

Może chcesz przeczytać także Najlepsze ogrody zoologiczne w Polsce (Top 11). Mają wielkie sukcesy!

Stadion Śląski

Stadion Śląski. Fot. tupungato, Shutterstock

W Chorzowie znajdziemy także atrakcję dla fanów sportu. To właśnie tu położony jest drugi co do wielkości wielofunkcyjny obiekt sportowy. Na Stadionie Śląskim oglądać możemy mecze piłkarskie, zawody żużlowe, mityngi lekkoatletyczne oraz imprezy muzyczne. Obiekt powstał w roku 1956 i było to ogromne wydarzenie dla całego kraju. Pojemność widowni w momencie jego budowy: 47 202 sprawiła, że aż do 2011 roku, kiedy powstał Stadion PGE Narodowy, był to największy obiekt sportowy w Polsce. To tu rozegrano ponad 50 meczów polskiej kadry narodowej, a na płycie stadionu gościły takie gwiazdy jak: Iron Maiden, The Rolling Stones, AC/DC, Metallica czy U2.

Wszyscy fani sportowych wydarzeń powinni zarezerwować sobie czas i zwiedzić Stadion Śląski. Dla odwiedzających przygotowano 3 trasy zwiedzania. Najkrótsza z nich obejmuje wizytę w szatni reprezentacji, w strefie SPA, a także przejście tunelem zawodniczym wprost na wyjątkową murawę. Średnia poszerzona jest o wizytę w loży VIP oraz w wyjątkowej galerii, gdzie można zobaczyć m.in. zdjęcia największych sław, które wystąpiły na Stadionie. Najdłuższa trasa to dodatkowo projekcja w stadionowym kinie oraz zwiedzanie Sali Muzealnej. Osoby, które wybiorą tę trasę, odwiedzą również stadionowy komisariat policji oraz trybunę prasową.

Więcej o stadionach w Polsce znajdziecie tutaj.

Szyb Prezydent

Punktem obowiązkowym podczas wizyty w Chorzowie jest Szyb Prezydent, który umieszczono na liście Szlaku Zabytków Techniki. Wieża wyciągowa szybu Prezydent położona jest w centrum Chorzowa w obrębie nieistniejącej już kopalni Król, która w latach późniejszych zmieniła nazwę na Kopalnia Węgla Kamiennego Prezydent. Wieża wyciągowa, służąca do podnoszenia węgla za pomocą dwóch zbiorników wypróżnianych spodem, została wybudowana w 1933 roku. Do jej budowy wykorzystano francuskie wzory technologiczne. Wieża wyróżniała się wśród innych tego typu urządzeń swoją żelbetową konstrukcją i wysokością 42 m. Była w stanie wydobyć na powierzchnię ponad 320 ton węgla na godzinę. Obok wieży znajdowały się budynki maszyny wyciągowej i sortowni.

Podczas wizyty wybierzcie się na wieżę wyciągową Szybu Prezydent z wyjątkowym tarasem widokowym. To tutaj, w byłej kantynie dla inżynierów i sztygarów, znajduje się Restauracja Prezydent, w której skosztujemy prawdziwych śląskich specjałów. Warto śledzić także bogatą ofertę koncertową, wydarzeń kulturalnych i teatralnych, które odbywają się w dawnej łaźni wojskowej i kopalnianej skraplarni powietrza znanej obecnie jako Magazyn Ciekłego Powietrza.

Przeczytaj także Szlak Zabytków Techniki – zachwyci dorosłych, nauczy dzieci.

Górnośląski Park Etnograficzny

Atrakcje Chorzów – skansen. Fot. Lestat (Jan Mehlich), Wikimedia Commons

Na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego znajduje się Górnośląski Park Etnograficzny. Skansen, który odwiedzić możecie w Parku Śląskim w Chorzowie, w swoich zbiorach posiada zabytki budownictwa ludowego pochodzące z pięciu podregionów Górnego Śląska oraz regionu Zagłębia Dąbrowskiego. Na obszarze 22 ha zgromadzono blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej. Swoją uwagę warto zwrócić szczególnie na kościół św. Józefa Robotnika, który został wybudowany w XVIII wieku. Na terenie skansenu zobaczycie także kilkanaście zagród chłopskich, spichlerze, kuźnię, kapliczki, piec chlebowy, studnie, czy ule.

Ceny biletów:

  • normalny: 15 zł
  • ulgowy: 10 zł
  • specjalny: 1 zł

Uroczysko Buczyna

Chorzów atrakcje ma nie tylko technologiczne. Miasto, jak na tak przemysłowy region, może poszczycić się zachwycającymi terenami zielonymi. Poza pełnym wielu atrakcji Parkiem Śląskim warto wybrać się na spacer w bardziej ustronne miejsce. Uroczysko Buczyna to zespół przyrodniczo-krajobrazowy położony na granicy Chorzowa i Rudy Śląskiej, którego powierzchnia to aż 65 ha. Są to pięknie zachowane fragmenty lasu o charakterze naturalnym porośnięte kwaśną buczyną niżową i związanymi z nią gatunkami roślin i zwierząt. Najcenniejszą wartością przyrodniczą tego obszaru są starodrzewy bukowe w wieku 140 – 160 lat, o obwodzie przekraczającym 200 cm. Uroczysko Buczyna to przepiękne miejsce na spacer, który pozwoli odpocząć od śląskiego zgiełku. Przez teren Uroczyska wiodą liczne ścieżki oraz zielony Szlak Dwudziestopięciolecia PTTK, na którego trasie zobaczycie charakterystyczne Zrośnięte Sosny.

Kościół świętego Wawrzyńca

Podobnie jak Górnośląski Park Etnograficzny także kościół świętego Wawrzyńca znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego. Budowla została oddana do użytku pod koniec XVI w. w miejscowości Knurów, gdzie służyła tamtejszym mieszkańcom do czasów wybudowania nowej świątyni w latach 20. XX w. Kilka lat później kościół został przeniesiony na Górę Wyzwolenia w Chorzowie. Zbudowana z drewna modrzewiowego konstrukcja kościoła pw. św. Wawrzyńca robi ogromne wrażenie zarówno z zewnątrz jak i w środku. Do dziś zachowały się elementy z wystroju wnętrza pierwotnego kościoła. Zobaczycie tu m.in. gotycką rzeźbę Pięknej Madonny z Knurowa pochodząca z 1420 roku oraz rzeźbę św. Anny Samotrzeciej.

Teatr Rozrywki

Odwiedzając Chorzów atrakcje kulturalne również powinny znaleźć się na Waszej liście. Tu bowiem swoją siedzibę ma Teatr Rozrywki. Historia tego muzycznego teatru sięgają końca lat 70. XX wieku. kiedy to powstał pomysł, aby przy TVP Katowice utworzyć Music-Hall. Spektakle wzorowane miały być na broadwayowskich występach, które w Polsce były czymś nowym. Aby stworzyć aktorów idealnie pasujących do tego miejsca, powołane zostało Studium Taneczno-Wokalne. Przez 2,5 roku nauki (kończącej się otrzymaniem dyplomu artysty estradowego) można było się tam nauczyć aktorstwa, pantomimy, śpiewu, tańca, stepu, akrobatyki i kaskaderki. Ze względu na sytuację polityczną otwarcie teatru nastąpiło dopiero 1 stycznia 1985 roku.

Od samego początku miejsce to wyróżniało się wśród innych teatrów w Polsce widowiskami muzycznymi i musicalami, ale uzupełnianie było także tytułami komediowymi i dramatycznymi. Na scenie prezentowano także najciekawsze dokonania artystów z całej Polski. Ogromną popularnością cieszyły się na przykład przeniesienia koncertów galowych kolejnych wrocławskich Przeglądów Piosenki Aktorskiej, w których występowała cała plejada znakomitych aktorów. Do dziś miejsce to stanowi ważny punkt na muzycznej mapie Polski. Jeśli więc jesteście miłośnikami musicali, to koniecznie odwiedźcie chorzowski Teatr Rozrywki.

Planetarium – Śląski Park Nauki

Planetarium Śląskie w Chorzowie, najstarsze w Polsce. Fot. Pudelek, CC BY-SA 3.0

Ostatnią z atrakcji jest Planetarium – Śląski Park Nauki, którego trwający od czterech lat remont właśnie się kończy i 11 czerwca obiekt zostanie ponownie uroczyście otwarty. Jest to największe i najstarsze planetarium w Polsce położone w parku rozrywki w Chorzowie. Zostało założone w 1955 r. Projektor jest potężny, a kopuła planetarium ma aż 23 m średnicy. W pokazach może uczestniczyć nawet 400 osób. Ciekawy jest także kilkumetrowy zegar słoneczny oraz sejsmograf.
Po modernizacji Planetarium wzbogaci się o wieżę widokową z widokiem na Chorzów i Katowice. Na sali projekcyjnej wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy oraz projekcyjny. Jakie jeszcze atrakcje pojawią się w Planetarium? Symulatory lotu w kosmos, pokój, w którym można przeżyć trzęsienie ziemi czy pokoje klimatyczne to tylko niektóre z nich.
Planetarium ma stać się najnowocześniejszym centrum edukacyjnym w Polsce.

Zobacz także Darmowe atrakcje Katowic – te miejsca potrafią zaskoczyć (Top 7).

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE