Brzeg położony jest zaledwie pół godziny drogi od Wrocławia. Można się tam w łatwy sposób dostać pociągiem, a najważniejsze atrakcje Brzegu zwiedzić piechotą. To spokojne miasto Piastów śląskich położone nad brzegiem Odry w woj. opolskim ma do zaoferowania ciekawe atrakcje. To zamek z pięknym dziedzińcem z krużgankami, piękny ratusz i parki, w których można mile odpocząć, a także kilka innych wartych uwagi miejsc. Brzeg atrakcje ma także sakralne, gdyż stoją tam szczególnie ciekawe kościoły – achitektoniczne gratki dla miłośników historii.

1Zamek Piastów Śląskich w Brzegu

zamek piastów śląskich w brzegu
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu. Fot. Lidia Mukhameedeva, Shutterstock

To dziś muzeum z pięknym dziedzińcem, a niegdyś najważniejsza XIII-wieczna rezydencja Piastów śląskich. Na charakterystyczny dziedziniec z krużgankami można wejść za darmo, a wstęp na wystawy na piętrach warowni kosztuje 18 zł (normalny). Muzeum czynne jest od 10:00 do 17:00, w poniedziałki zamknięte. Dziedziniec możecie skojarzyć z inną polską fortecą, gdyż przebudowa zamku wzorowana była na Wawelu. Warto zwrócić uwagę na przepiękny portal wejściowy z rzeźbami władców Polski i Śląska.

Ścieżka zwiedzania prowadzi nas na początku do podziemi zamku, do krypty Piastów śląskich w przyzamkowej kaplicy św. Jadwigi. W mauzoleum można oglądać potężne rzeźbione epitafia członków rodu Piastów i ich małżonków. W ostatniej krypcie można także oglądać sarkofagi z inskrypcjami, między innymi po łacinie i niemiecku, w których spoczywali książęta brzescy.

Na wyższych piętrach zamku można podziwiać między innymi wystawę dawnych ubiorów, wystawę malarstwa, ekspozycję oręża, numizmaty oraz liczne meble i elementy wyposażenia. Wśród dzieł sztuki na uwagę zasługuje wielki obraz Jana Styki „Polonia” przedstawiający alegorię polskości i naszpikowany odniesieniami do polskiej historii, literatury i polityki. Odkodowywanie ukrytych na obrazie znaczeń, szukanie postaci i symboli jest świetnym wyzwaniem dla zwojów mózgowych.

Czytaj także: Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – Śląski Wawel

Poprzedni
Poprzedni artykułNajlepsze kempingi nad morzem (Top 11)
Następny artykułWindsurfing w Polsce – w tych miejscach chwycicie wiatr w żagle
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here