Windsurfing w Polsce zyskuje coraz bardziej na popularności. Nic dziwnego, wystarczy choć raz spróbować tego sportu, poczuć promienie słońca na twarzy i wiatr we włosach, aby pokochać go na całe życie. Swoją przygodę z windsurfingiem możecie rozpocząć na Zatoce Puckiej, gdzie panują jedne z najlepszych warunków w Europie do uprawiania tego sportu. Jednak są także inne akweny w Polsce, gdzie nauczycie się tej dyscypliny i podszkolicie swoje umiejętności. Nigdy nie jest za późno, żeby spróbować windsurfingu w Polsce.
Windsurfing w Polsce – Półwysep Helski
Każdy chyba wie, gdzie znajduje się mekka kite i windsurferów w Polsce. Jadąc wzdłuż Zatoki Puckiej nie sposób przegapić mieniących się na słońcu kolorowych żagli i desek. Nic dziwnego, bo nasze Małe Morze to jedno z najlepszych w Europie miejsc do uprawiania kite i windsurfingu. Płytka woda, silne wiatry i duża liczba szkół oferujących naukę tych wodnych sportów, to coś, co przyciąga zarówno amatorów jak i profesjonalistów.
Każde z miast na Półwyspie Helskim ma swoją indywidualną specyfikę i coś co przyciąga właśnie w to miejsce. Chałupy, pełne kempingów i pól namiotowych, swoją luźną atmosferą działają jak magnes na młodych surferów. Jastarnia i Kuźnica oferują dużą liczbę szkół, gdzie nauczymy się sportów wodnych od podstaw. Okolice te wyróżnia bogata baza noclegowa na każdą kieszeń – od kempingów i pól namiotowych po pensjonaty i hotele. Jeśli więc marzycie, aby poczuć wiatr we włosach płynąc na desce rozpocznijcie swoją przygodę właśnie na Półwyspie Helskim.
Przeczytajcie także: Nietypowe atrakcje Półwyspu Helskiego.
Dziwnówek
Windsurfing w Polsce można uprawiać w spokojniejszym miejscu nad Bałtykiem niż Półwysep Helski, gdzie z reguły wieją silne wiatry. Bardzo dobrym miejscem ku temu jest Dziwnówek. Jest położony z jednej strony od Morza Bałtyckiego, a z drugiej od Zatoki Wrzosowskiej, gdzie przyroda tworzy najkorzystniejsze warunki do uprawiania sportów wodnych. Warunki na wodach Zatoki są idealne dla osób uczących się kite i windsurfingu. Ale także doświadczeni surferzy docenią warunki panujące w Dziwnówku. W odległości 400 m od lądu woda jest bardzo płytka, sięgająca zaledwie do kolan dorosłej osoby, stwarza to bardzo dobre warunki do nauki nawet dla osób nieumiejących pływać. Podłoże jest piaszczyste, a woda przejrzysta. Znajdziecie tu wiele szkół windsurfingu oraz wypożyczalni sprzętu, które pozwolą Wam zacząć przygodę z tym wyjątkowym sportem.
Windsurfing w Polsce – Dąbki
Jezioro Bukowo jest dawną zatoką morską odciętą od Bałtyku przez Mierzeję Bukowską. Połączone jest z morzem Kanałem Szczyckim. Chcąc odkryć ten wyjątkowy akwen, doskonały do uprawiania windsurfingu, koniecznie zatrzymajcie się w Dąbkach. Ponieważ jest to typowo turystyczna, nadmorska miejscowość to miłośników sportów wodnych spotkamy głównie latem, jednak można tu także zobaczyć miejscowych windsurferów przez okrągły rok. Chwalą sobie oni akwen szczególnie jesienią.
Co sprawia, że Jezioro Bukowo zyskało na popularności wśród windsurferów? Przede wszystkim jest tu stosunkowo płytko – maksymalna głębokość to 2,8 m. Akwen wiosną szybko się nagrzewa, a długie i łagodne zejścia są wygodne i względnie bezpieczne dla początkujących. W sezonie nad jeziorem znajdziemy liczne szkółki i wypożyczalnie sprzętu windsurfingowego. Osoby posiadające własną deskę docenią także to, że nad brzeg jeziora można podjechać samochodem i zwodować swój sprzęt.
Zalew Rybnicki
Windsurfing w Polsce nie ogranicza się tylko do nadmorskich miejscowości. Śląsk to kolejny kierunek, który powinni obrać miłośnicy żeglarstwa deskowego. Zalew Rybnicki to najlepsze miejsce na południu kraju, gdzie znajdziecie idealne warunki, aby cieszyć się tym wodnym sportem. Warto wspomnieć, że to właśnie tu swoją karierę windsurfingową i umiejętności szlifował olimpijczyk Mirosław Małek.
Sezon żeglarski trwa tu najdłużej w kraju i już w marcu większość surferów rozpoczyna pływanie. Temperatura wody wynosi już wtedy około 14 stopni Celsjusza. Także jesienią, gdy w innych miejscach w kraju sezon dobiega końca, windsurferzy nadal korzystają z wysokiej temperatury wody wynoszącej w październiku około 17 stopni. Wiosną i jesienią znajdziecie tu także najlepsze wiatry do pływania na desce. Zalew Rybnicki posiada infrastrukturę przygotowaną do przyjęcia surferów. Na odwiedzających czeka pole namiotowe, miejsca, aby coś zjeść oraz szkółki dla początkujących.
Przeczytajcie także: Śląskie atrakcje na każdą kieszeń (Top 33)
Jezioro Rożnowskie
12 kilometrów od Nowego Sącza znajdziecie kolejne miejsce idealne, aby zobaczyć windsurfing w Polsce. Jezioro Rożnowskie to zbiornik powstały poprzez zbudowanie zapory na rzece Dunajec w miejscowości Rożnów. Miłośnicy żagli doceniają to miejsce ze względu na jego ciekawy kształt (litera S), który wymaga odpowiedniej wprawy w nawigacji na wodzie. Pływając po wodach jeziora zobaczycie liczne półwyspy oraz zatoczki znajdujące się u ujścia potoków wpadających do Dunajca.
Warto wspomnieć także o niesamowitych widokach jakie czekają na Was podczas surfowania. Całe jezioro otoczone jest górami, które tworzą wspaniały klimat niespotykany w innych popularnych miejscowościach. Warto wybrać się tu szczególnie jesienią i na wiosnę, kiedy panują świetne warunki do windsurfingu – wiatry są silne i można osiągnąć doskonałe prędkości na wodzie. Szczególnie polecamy Wam miejscowość Tęgoborze położoną pomiędzy szerokimi dolinami co powoduje, że wiatr wieje tutaj bez zakłóceń i trochę mocniej niż w innych miejscach jeziora.
Zalew Koronowski
Kolejne ciekawe miejsce, żeby poczuć wiatr we włosach położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. W Pieczyskach, nad Zalewem Koronowskim, znajdziecie doskonałe warunki zarówno do nauki windsurfingu jak i szlifowania swoich umiejętności. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych jezior w Polsce, które zapewnia fanom deski z żaglem niezapomniane przeżycia podczas surfowania. Znajduje się tu największa baza sportów wodnych z kilkoma przystaniami. Nie ma tu problemu ze zwodowaniem swojego sprzętu, ale także z wypożyczeniem go na czas nauki. Dla amatorów przygotowano szkółki, które nauczą Was wszystkiego od podstaw. Jeśli natomiast jesteście wprawieni w pływaniu na desce, to docenicie malownicze krajobrazy, które czekają na Was wokół całego Zalewu Koronowskiego.
Zalew Zegrzyński – windsurfing w Polsce
Mieszkańcy centralnej części naszego kraju również mogą cieszyć się doskonałym akwenem, na którym mogą uprawiać windsurfing. Zalew Zegrzyński to istniejący od ponad 40 lat zbiornik wodny, na którym przy silnych wiatrach tworzą się fale do około 0,7 m, sprzyjające uprawianiu sportów wodnych. Na wodach zalewu popularne jest żeglarstwo, windsurfing, kitesurfing, wędkarstwo i sporty motorowodne. Zimą na jeziorze pojawiają się bojery i iceboardy.
Zalew Zegrzyński uważany jest za wymagający akwen do pływania na desce z żaglem. Wiatr potrafi być tu bardzo silny, nierówny i szarpiący. Nad Zalewem w czasie wolnym od zawodów trenuje wielu zawodników Pucharu Polski i Świata. Panuje przekonanie, że jeśli ktoś się nauczy pływać tutaj, to da sobie radę praktycznie wszędzie. Ale bez obaw, znajdziecie tu także miejsca, gdzie warto zacząć swoją przygodę z windsurfingiem np. Port Jachtowy Nieporęt. Wchodząc do wody długo jest płytko, a wiatr jest stały, co jak już wiemy sprzyja nauce pływania z żaglem.
Przeczytajcie także: Największe i najciekawsze zalewy w Polsce (Top 17)
Sopot – windsurfing w Polsce
Sopot kojarzy nam się przede wszystkim z odpoczynkiem na plaży, deptakiem zwanym „Monciakiem” oraz najdłuższym molo nad polskim morzem. Jednak to właśnie tutaj położony jest Sopocki Klub Żeglarski – największa wyczynowa baza windsurfingowa w Polsce, gdzie trenuje polska kadra olimpijska. Dlaczego warto rozpocząć swoją przygodę z pływaniem na desce właśnie tutaj? Panują tu doskonałe warunki sprzyjające zarówno początkującym jak i osobą umiejącym radzić sobie z żaglem. Tutaj także, znajduje się wiele szkół windsurfingu, wypożyczalni i sklepów, gdzie profesjonalna kadra pomoże nam w wyborze sprzętu. W Sopocie organizowanych jest wiele imprez, w których windsurferzy mogą sprawdzić swoje umiejętności i rywalizować z innymi np. Windsurfingowy Puchar Prezydenta Sopotu czy Puchar Prezesa Grupy Ergo Hestia.
Przeczytajcie także: Sopot – atrakcje nadmorskiego uzdrowiska.