Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Darmowe atrakcje Poznania – zobacz je wszystkie!

Poznań to od lat jedno z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce. Przyjeżdżając tu w celach turystycznych chcemy poznać Poznań nie tylko jako nowoczesną stolicę Wielkopolski ale także jako dawną siedzibę królów polskich. Chcąc zobaczyć największe zabytki nie musimy zabierać ze sobą dużej ilości pieniędzy. Poznajcie darmowe atrakcje Poznania.

Ostrów Tumski

darmowe atrakcje poznania
Poznań, Ostrów Tumski, fot. Shutterstock

Ostrów Tumski to jedyna pozostała w Poznaniu wyspa na Warcie. Zupełnie inaczej wyglądało to jeszcze w średniowieczu. Wtedy Ostrów Tumski był jedną z wielu wysp zalewowych, które ukształtowały się z piasków, żwirów i namułów rzecznych pomiędzy Wartą, Cybiną oraz ich odnogami. Jest to ciche miejsce idealne na spacer i zadumę nad powstaniem państwa polskiego. W tym miejscu znajduje się także katedra poznańska, która sięga początków chrześcijaństwa w naszym kraju. Powstała w II połowie X wieku, co czyni ją jednym z najstarszych polskich kościołów. W tym miejscu pochowani zostali pierwsi królowie Polski: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Mieszko II i Kazimierz Odnowiciel. Przypuszcza się także, że w w tej właśnie katedrze odbył się chrzest Mieszka I.

 • Zwiedzanie Katedry Poznańskiej i Ostrowa Tumskiego jest bezpłatne
 • Gdzie? Wyspa znajduje się 10 minut spacerem od Starego Rynku

Ratusz z Koziołkami

Darmowe atrakcje Poznania – poznańskie koziołki fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Poznania znajdziecie także w samym centrum. Najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta są koziołki. Każdego dnia o godzinie 12 turyści i mieszkańcy gromadzą się pod Ratuszem aby obejrzeć dwa trykające się koziołki. Wychodzą one z wieży zegarowej i są wspaniałą atrakcją dla dorosłych jak i dla dzieci. O tej samej godzinie z Ratusza usłyszeć można również grany na żywo hejnał, który jest jednym z najstarszych w Polsce, po krakowskim i lubelskim. Te dwa symbole Starego Rynku na stałe wpisały się w atrakcje miasta, które oczywiście można zobaczyć i usłyszeć zupełnie za darmo.

 • Koziołki i hejnał grane są codziennie co godzinę od 7 do 21
 • Gdzie? Wieża ratuszowa ul. Stary Rynek 1

Muzeum Historii Miasta Poznania

Darmowe atrakcje Poznania – Ratusz w Poznaniu fot. in green, Shutterstock

Największe muzea, za które nie trzeba płacić? Tak! Darmowe atrakcje Poznania to także muzea, które w wybrane dni możecie zobaczyć nie wydając ani złotówki. W poznańskim Ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania. Jest to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu i ma tutaj swoją siedzibę od 1954 roku. W salach Ratusza prezentowane są zabytki związane z historią miasta, od średniowiecza aż po współczesność. Znajduje się tu również galeria portretów znamienitych mieszczan i innych osób związanych z Poznaniem.

 • Muzeum jest bezpłatne w soboty. W pozostałe dni bilety kosztują: normalny – 7 zł, ulgowy – 5 zł, uczniowski – 1 zł
 • Gdzie? ul. Stary Rynek 1

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Muzeum Narodowe w Poznaniu fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Od 2014 roku Galeria Malarstwa i Rzeźby zmieniła nazwę na Muzeum Narodowe w Poznaniu. Jest to główna siedziba, w której podziwiać możemy Galerię Sztuki Starożytnej, Średniowiecznej, Polskiej, Europejskiej, Współczesnej oraz Galerię Plakatu i Designu. Znajdziecie tu obrazy takich wybitnych malarzy jak Monet, Matejko, Bacciarelli, Wyspiański czy Wyczółkowski.

 • Muzeum jest bezpłatne w soboty. W pozostałe dni bilety kosztują: normalny – 12 zł, ulgowy – 8 zł, uczniowski – 1 zł
 • Gdzie? Al. Marcinkowskiego 9

Stary Browar

Stary Browar fot. Ryszard Stelmachowicz, Shutterstock

Stary Browar w Poznaniu to nie tylko galeria handlowa ale przede wszystkim miejsce gdzie życie spotyka się ze sztuką. Oprócz zwykłych zakupów mamy możliwość zrelaksowania się pośród wyjątkowych eksponatów i wystaw czasowych. Idea 50:50, która towarzyszy wszystkim inwestycjom Grażyny Kulczyk, pierwszej właścicielki obiektu, to stworzenie miejsc w których 50 proc. stanowi biznes, a druga połowa poświęcona jest sztuce. Tak również stało się w przypadku Starego Browaru. Warto spędzić tu choć chwilę aby poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.

 • Wizyta w Starym Browarze jest bezpłatna
 • Gdzie? ul. Półwiejska 42

Jezioro Maltańskie

Jezioro Maltańskie fot. Shutterstock

Darmowe atrakcje Poznania to także piękna przyroda. Jezioro Maltańskie to sztuczny zbiornik wodny, który znajduje się w Poznaniu. Jezioro wraz z sąsiadującym terenem stanowią jeden z ośrodków rekreacyjnych miasta. Na jeziorze odbywają się regaty, wokół kursuje Kolejka Parkowa Maltanka, a na brzegu i tafli jeziora czeka na nas mnóstwo różnorodnych atrakcji m.in. tor saneczkowy, kino letnie, fontanna, park linowy. Warto wybrać się tu aby nie tylko uprawiać różnego rodzaju sporty ale także podziwiać ciekawe zawody.

 • Teren jeziora maltańskiego jest otwarty dla każdego. Część atrakcji jest płatna ale już sam spacer po tym niezwykłym terenie będzie ciekawym przeżyciem
 • Gdzie? Jezioro Maltańskie położone jest około 25 minut spacerem od Starego Rynku. Można również dojechać na miejsce tramwajem oraz autobusem

Darmowe atrakcje Poznania – Stare Zoo

Stare Zoo w Poznaniu fot. Mirco Vacca, Shutterstock

Stare Zoo w Poznaniu to jeden z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Został założony w roku 1874 i jako jedyny działa bez przerwy i zmian przeznaczenia dlatego uważany jest za najstarszy działający bez przerwy polski ogród zoologiczny. Od 1992 roku, ze względu na zbyt małą powierzchnię, duże zwierzęta musiały zostać przeniesione do Nowego Zoo. Tu pozostały udomowione gatunki zwierząt oraz niewielkie zwierzęta egzotyczne.

 • Wstęp do Starego Zoo jest bezpłatny
 • Gdzie? ul. Zwierzyniecka 19

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia fot. VanderWolf Images, Shutterstock

Muzeum Uzbrojenia to oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych. To wojskowe muzeum znajduje się w parku Cytadela w pozostałościach po Forcie Winiary z XIX wieku. W zbiorach muzeum zobaczyć możecie ikonografie, fotografie, militaria ale także dużą kolekcję sprzętu wojskowego. Zgromadzono tu czołgi, samochody, samoloty, śmigłowce, haubice i armaty, będące także na wyposażeniu polskiego wojska.

 • We wtorki wstęp do muzeum jest bezpłatny
 • Gdzie? Park Cytadela al. Armii Poznań

Zamek Cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu fot. Shutterstock

Zamek Cesarski to ostatnia i najmłodsza rezydencja monarsza w Europie. Powstał w latach 1905-1910 dla niemieckiego cesarza Wilhelma II. Na przestrzeni lat znajdowała się tu siedziba Uniwersytetu Poznańskiego, rezydencja polskich prezydentów w czasie ich pobytu w Poznaniu oraz rezydencja Hitlera. To tutaj wykształcili się matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Obecnie w zamku znajduje się Centrum Kultury Zamek, Teatr Animacji oraz Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwca 1956. Przed budynkiem zobaczyć możemy Pomnik Pogromców Enigmy.

 • Zamek (hole, korytarze, dziedzińce) można zwiedzać samodzielnie codziennie w godzinach 11-19
 • Gdzie? ul. św. Marcin 80/82

A Wy? Które darmowe atrakcje Poznania lubicie najbardziej?

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

NAJPOPULARNIEJSZE