Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej znany jest bardziej pod swoją drugą nazwą: Dolina Pałaców i Ogrodów. To zbiór rezydencji należących w przeszłości do znamienitych rodów arystokracji niemieckiej, czeskiej i austriackiej. Oto najwspanialsze pałace na tym niezwykłym dolnośląskim szlaku i ciekawostki o nich.

1Zamek w Karpnikach

Zamek w Karpnikach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Dolina Pałaców i Ogrodów to nie tylko pałace, ale też zamki. Jednym z najbardziej bajkowych i romantycznie położonych na sztucznej wyspie, jest zamek w Karpnikach. W tym miejscu w XIV najpierw powstał rycerski zamek, ale nie wyglądał tak okazale jak ten dzisiejszy. Większą budowlę z dziedzińcem zbudowano za czasów rodu Schoff-Gotschów, który władał tymi terenami przez sto lat.

Następną większą przebudowę przeprowadzono w stylu renesansowym w 1580 roku z polecenia barona Melchiora Friendricha. Piękny pałacyk w stylu neogotyku angielskiego powstał za czasów Wilhelma von Hohenzollerna (brata króla pruskiego), który tę wspaniałą posiadłość kupił dla siebie i swojej ukochanej żony Marianny.

Czytaj więcej: Zamek w Karpnikach – neogotycki majstersztyk

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here