Podlasie to wyjątkowa, barwna kraina zwana zielonymi płucami Polski. Słynie ze swojej wielokulturowości, ciekawej architektury i interesującej historii. Zastanawiacie się gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu, aby było wyjątkowo i oryginalnie? Oto 11 doskonałych propozycji!
Rezerwat Przyrody Krzemianka
20 minut od centrum Białegostoku, w Puszczy Knyszyńskiej, znajduje się Rezerwat Przyrody Krzemianka. Jest to wyjątkowo malownicze miejsce idealne na rodzinny spacer. Zobaczycie tu zespół obfitych źródlisk zasilających strumień o tej samej nazwie – Krzemianka. Rezerwat tworzy rozległa, zabagniona dolina z licznymi źródliskami otwartymi, mulistymi i torfowiskowymi. Spora część trasy prowadzi przez kładkę, która umożliwia podziwianie piękna tego niezwykłego terenu oraz dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Na terenie Rezerwatu znajduje się także skansen pszczelarski, drzewa bartne, wieża widokowa oraz pozostałości po kopalni krzemienia.
Kraina Otwartych Okiennic
Szukając, gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu, koniecznie odwiedźcie wyjątkowo kolorowe i magiczne miejsce na mapie. W połowie drogi między Białymstokiem, a Hajnówką znajduje się Kraina Otwartych Okiennic. To szlak turystyczny obejmujący trzy wsie: Trześciankę, Soce i Puchły, w których stoją domy i zabudowania o bardzo oryginalnych, dekoracyjnych wykończeniach. Zobaczycie tu wielobarwne, malowane ornamenty okalające okna i narożniki zabudowań. Domy są również wykończone oryginalnymi, drewnianymi elementami ozdobnymi m.in. nad oknami czy pod dachami. Ale to nie wszystko. Ponieważ teren związany był z rosyjskim osadnictwem, na szlaku znajdziecie także cerkwie oraz przydrożne krzyże, które również posiadają barwne i przyciągające wzrok malowanie.
Dowiedz się więcej: Kraina Otwartych Okiennic – oryginalna wizytówka Podlasia
Zamek w Tykocinie – Gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu?
Wybierając miejsca na jednodniową wycieczkę na Podlasiu zapraszamy Was na Zamek w Tykocinie. Warownia była własnością kilku polskich królów. Bywali tu Zygmunt I Stary, Zygmunt II August czy Stefan Batory. Niestety w roku 1734 na zamku wybuchł pożar, który osłabił kondycję budynku. Po tym wydarzeniu twierdza pozostała niezamieszkana i systematycznie popadała w ruinę. Na szczęście, dzięki prywatnemu inwestorowi, warownię udało się zrekonstruować i dać jej drugie życie. Obecnie zamek w Tykocinie to hotel i restauracja. Możliwe jest również zwiedzanie obiektu z przewodnikiem.
Więcej o zamku przeczytacie tu: Zamek w Tykocinie – drugie życie za 12 milionów.
Puszcza Białowieska
Prawdziwą perłą w samym sercu Europy jest Puszcza Białowieska. Jest to miejsce gdzie rządzi przyroda, a nie człowiek. Może dlatego, gdy przekraczamy próg tego miejsca, czujemy się tu gościem. Wokół jest tajemniczo, dziko, słychać osobliwe dźwięki, a stawiając każdy krok uważamy, aby pozostawić to miejsce takim jakie je zastaliśmy. Spacer po Puszczy Białowieskiej to wyjątkowa okazja, aby zbliżyć się do przyrody i zachwycić pięknem otaczającej Was fauny i flory. Tu także możecie w naturalnych warunkach spotkać żubra – prawdziwego króla Puszczy Białowieskiej. Odwiedzając Podlasie koniecznie musicie spędzić tu choć jeden dzień.
To także Wam się spodoba: Żubr – polski symbol w królestwie zwierząt.
Twierdza Osowiec – Gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu?
Ciekawym miejscem, które warto odwiedzić jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu, jest Twierdza Osowiec. Jest to nigdy niezdobyty bastion, który bronił się skutecznie aż sześć i pół miesiąca podczas I wojny światowej. Na początku XX wieku był zaliczany do najnowocześniejszych twierdz świata. To co z pewnością wpłynęło na jego dobrą obronę to położenie. Miejsce to otaczają bagna biebrzańskie, które dziś dodają uroku podczas zwiedzania. Odwiedzając Twierdzę Osowiec zobaczycie fragmenty fortu I, na którego terenie znajduje się Muzeum Twierdzy Osowiec. Zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem, w niewielkich zorganizowanych grupach.
Odkryjcie historię tego miejsca: Twierdza Osowiec – bunkry malowniczo położone wśród bagien
Podlaski Szlak Bociani
Bocian biały to symbol polskiej przyrody. Te okazałe ptaki kochają nasz kraj i chętnie wracają tu każdej wiosny, aby ozdabiać nasze wsie i miasteczka. Szczególnie dużo jest ich na Podlasiu, nic więc dziwnego, że właśnie tu stworzono Podlaski Szlak Bociani. Trasa biegnie przez miejsca cenne szczególnie pod względem przyrodniczym. To co szczególnie zachwyca na szlaku, to znajdujące się tu cztery parki narodowe – Białowieski, Biebrzański, Narwiański oraz Wigierski. Szczególnie ważnym punktem wycieczki jest wieś Pentowo. W latach 90. XX wieku Europejska Fundacja Dziedzictwa Przyrodniczego utworzyła tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej dla tych miejscowości, które w znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony miejsc lęgowych bociana białego. W Polsce ten tytuł otrzymało właśnie Pentowo.
Z pewnością zaciekawi Cię także Podlaski szlak bociani. Wędrówka przez 4 parki narodowe
Uzdrowisko Supraśl
Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Supraśl. Jest to niewielka miejscowość na Podlasiu, która słynie z niezwykle czystego powietrza, mikroklimatu i bogatych złóż borowin. Jest to idealne miejsce, aby odetchnąć pełną piersią oraz odpocząć od miejskich zanieczyszczeń. Od 1999 roku Supraśl posiada status uzdrowiska. Warto się tu wybrać szczególnie jeśli macie problemy oddechowe, kardiologiczne oraz nadciśnienie. Leczy się tu również choroby cywilizacyjne – nerwicę, bezsenność a także lekkie depresje. Ale Supraśl to również miasto idealne dla miłośników sztuki. Funkcjonuje tu Muzeum Ikon, które w swoich zbiorach posiada ponad 1000 ikon związanych z Chrystusem, Matką Boską oraz z dwunastoma najważniejszymi świętami cerkiewnymi.
To również Wam się spodoba: Supraśl – mikroklimat na Podlasiu.
Dolina Rospudy – Gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu?
Podlasie nie bez powodu nazywane są zielonymi płucami Polski. Znajdziecie tu wiele pięknych, naturalnych atrakcji, które przyciągają jak magnes. Jeśli marzycie o odpoczynku od zgiełku i relaksie w otoczeniu przyrody, to skierujcie swoje kroki do Doliny Rospudy. Jest to miejsce unikatowe i chronione ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Ciekawym sposobem, aby odkryć uroki Doliny Rospudy, jest wybranie się w rejs. Swoją podróż rozpoczniecie z Portu Żeglugi Augustowskiej, a następnie statek skieruje się na rzekę Nettę. Mijając jedne z piękniejszych w Augustowie spacerowych tras po obu stronach rzeki wpłyniecie na jezioro Necko, a następnie na jezioro Rospuda położone wśród dziewiczej, nienaruszonej przyrody.
To także Was zainteresuje: Wakacyjne rejsy statkiem (Top 16). Nr 11 zupełnie Was zaskoczy!
Jezioro Hańcza
Jeśli zastanawiacie się gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu i chcielibyście zobaczyć miejsce, które jest w czymś „naj”, to mamy dla Was coś idealnego. Jezioro Hańcza jest najgłębszym jeziorem zarówno w Polsce jak i w całej środkowej części Niżu Europejskiego. Jego głębokość wynosi 108,5 metrów. Hańcza to także jedno z największych jezior na Suwalszczyźnie. Warto wybrać się nad Jezioro Hańcza jeśli chcecie ochłodzić się w ciepły dzień. Wszystko dlatego, że zbiornik wodny jest jednym z najczystszych zbiorników wodnych w Polsce. Walory tego miejsca sprawiają, że jest ono chętnie wykorzystywane przez miłośników nurkowania.
Wiżajny – Gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu?
Wiżajny to jedno z tych miejsc na mapie naszego kraju, które można określić mianem końca Polski. Wieś położona jest tuż przy granicy z Litwą oraz Rosją i słynie z tego, że uzyskała oficjalny zaszczyt bycia najzimniejszym miejscem w naszym kraju. Na „polskiej Syberii” 12 stycznia 1950 roku odnotowano aż minus 35,5 stopnia. Jednak miejsce to warto odwiedzić nie tylko gdy jest Wam za gorąco. Wiżajny położone są na malowniczym terenie pełnym wzniesień i malowniczych jezior. Będąc tu koniecznie rozsmakujcie się w lokalnych przysmakach: serach z Wiżajn ze stuletnią tradycją, chłodniku, kartaczach czy rozpływającym się w ustach słodkim mrowisku. Warto odwiedzić również znajdujący się niedaleko trójstyk granic gdzie łączą się Polska, Rosja i Litwa.
Więcej informacji o Wiżajnach szukajcie tutaj: Wiżajny – polski biegun zimna i lokalne przysmaki na rozgrzewkę.
Szlak Tatarski
Bardzo interesującym miejscem, które warto odwiedzić jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Podlasiu, jest Szlak Tatarski. Trasa łącząca wsie i miasta, głównie z powiatu sokólskiego, powstała w celu ochrony dziedzictwa i kultury Tatarów na Podlasiu. Skąd ta mniejszość przybyła na te tereny? Tatarów na Podlasie sprowadził w XVII wieku król Jan III Sobieski. Dziś możemy się dowiedzieć więcej na temat ich życia i kultury poruszając się po Szlaku Tatarskim. Trasa podzielona jest na 2 części: szlak tatarski mały (19 km) oraz szlak tatarski duży (54 km). Możemy tu podziwiać m.in zabytkowe meczety, a także największy cmentarz muzułmański w Polsce.
Dowiedz się więcej: Szlak tatarski – odrobina orientu na Podlasiu
Błagam: nie „gdzie” lecz „dokąd”…