Strona głównaTop 10Frombork – atrakcje miasta Kopernika (Top 14)

Frombork – atrakcje miasta Kopernika (Top 14)

Frombork to bardzo ciekawe miasteczko nad Zalewem Wiślanym, które związane jest z osobą Mikołaja Kopernika. Ale nie tylko. Atrakcje Fromborka to także ciekawe zabytki, muzea i miejsca, które spodobają się fanom militariów.

Najstarsza wieża ciśnień w Polsce

Wieża ciśnień we Fromborku, najstarsza w Polsce
Wieża ciśnień we Fromborku, najstarsza w Polsce. Fot. BroviPL, CC BY-SA 3.0

Jedną z najciekawszych atrakcji Fromborka jest najstarsza wieża ciśnień w Polsce powstała już w XVI w. Ponieważ w mieście zaczęło brakować wody pitnej, postanowiono zbudować 6-kilometrowy kanał, dzięki czemu zasilano miasto w wodę. W wieży powstał niespotykany jak na tamte czasy mechanizm zasilający w wodę uruchomiony w 1572 r. Jedyny podobny działał w Augsburgu. Woda docierała drewnianymi rurami aż na Wzgórze Katedralne.

Czytaj także: Ciekawe wieże ciśnień w Polsce (Top 11)

Wzgórze Katedralne we Fromborku

Wzgórze Katedralne we Fromborku
Wzgórze Katedralne we Fromborku. Fot. Shutterstock

Największe atrakcje Fromborka znajdują się na Wzgórzu Katedralnym. Najważniejsza jest archikatedra, ale są tam także inne zabytki, takie jak mur obronny i baszty, wieże (o których powiemy nieco więcej w kolejnych slajdach) i zabytkowe budynki.

Bilety na poszczególne atrakcje kupimy w bramie: muzeum – 6 zł normalny i 4 zł ulgowy; dzwonnica – normalny 8 zł, ulgowy 5 zł; pałac oraz szpital Świętego Ducha – po 8 zł normalny i po 5 zł ulgowy; Park Astronomiczny oraz planetarium – normalny po 10 zł, ulgowy po 6 zł. Wystawy stałe można zwiedzić za darmo w poniedziałki. Natomiast w katedrze odbywają się regularne msze. Jest dostępna dla wiernych za darmo.

Katedra we Fromborku

katedra we fromborku
Katedra we Fromborku. Fot. Shutterstock

W bazylice archikatedralnej we Fromborku znajduje się m. in. grób Mikołaja Kopernika. Możemy tam też usłyszeć piękne utwory w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej. Niegdyś w tym miejscu stała drewniana katedra, a dziś bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku stanowi jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich miasta. Kościół jest wpisany na listę pomników historii.

Czytaj także: Najpiękniejsze budowle gotyckie w Polsce. Musisz je zobaczyć (Top 12)

Grób Mikołaja Kopernika

Grób Kopernika. Fot. Andrey Shevchenko, Shutterstock

W Katedrze znajduje się grób wybitnego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Urodzony w Toruniu Kopernik po latach studiów i pracy naukowej, (studiował prawo w Bolonii i medycynę w Padwie, był też scholastykiem kościoła Świętego Krzyża na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu), zmarł we Fromborku w biedzie. W swych ostatnich latach żył bardzo skromnie.

Czytaj także: Wielcy Polacy – o tych faktach nie miałeś pojęcia

Planetarium we Fromborku

Planetarium we Fromborku
Planetarium we Fromborku

Planetarium we Fromborku znajduje się w Wieży Radziejowskiego, czyli dawnej dzwonnicy katedry. To jedno z najbardziej znanych planetariów w Polsce. Można tam oglądać projekcje nieba na kopule o średnicy 8 m i podziwiać ruchy Słońca, planet i innych ciał niebieskich. Bilety kosztują 10 zł (normalny) i 6 zł (ulgowy), a seanse odbywają się mniej więcej co dwie godziny.

Muzeum Mikołaja Kopernika

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Fot. Tomek Zakrzewski, CC BY-SA 3.0

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku znajduje się na Wzgórzu Katedralnym w dawnym pałacu biskupim. Budynek powstał już w XIV wieku a następnie był rozbudowywany. Był rezydencją biskupów warmińskich. W środku można obejrzeć dwie wystawy stałe: o życiu i dziełach Mikołaja Kopernika, a także o astronomii i nawigacji. Wystawy stałe można zwiedzić za darmo w poniedziałki Obok znajduje się Park Astronomiczny (10 zł bilet normalny, 6 zł ulgowy).

Wieża Radziejowskiego

Wieża Radziejowskiego we Fromborku
Wieża Radziejowskiego we Fromborku. Fot. Łukasz Niemiec, CC BY-SA 3.0

Wieża Radziejowskiego to najwyższa budowla na Wzgórzu Katedralnym i ciekawa atrakcja Fromborka. Na dawnej wieży dzwonnej katedry znajduje się taras i można stamtąd oglądać panoramę okolicy. W środku zaś jest wahadło Foucaulta, z którego pomocą możemy obserwować, że Ziemia obraca się wokół własnej osi.

Muzeum Historii Medycyny we Fromborku

Muzeum Historii Medycyny we Fromborku
Muzeum Historii Medycyny we Fromborku. Fot. Yanek, CC BY-SA 3.0

Atrakcje Fromborka poświęcone są także farmacji. Muzeum Historii Medycyny znajduje się w budynku dawnego szpitala św. Ducha z przylegającą do niego kaplicą św. Anny. Szpital wzniesiono w XIV wieku i przebudowywano w XVII i XVIII w. Znajdują się tam m.in. dawne przyrządy medyczne i herbarium z uprawami roślin leczniczych. W środku było kiedyś m. in. 12 cel dla chorych, a także kuchnia, jadalnia i apteka. Bilet normalny kosztuje 8 zł, a ulgowy 5 zł.

Zalew Wiślany

Zalew Wiślany we Fromborku. Fot. Pixabay
Zalew Wiślany we Fromborku. Fot. Pixabay

Frombork leży nad Zalewem Wiślanym, więc to doskonała okazja by wskoczyć na statek i wybrać się w rejs po tym zbiorniku lub wypożyczyć sprzęt wodny. Po drugiej stronie, na Mierzei Wiślanej, Znajduje się Krynica Morska.

Wieża Mikołaja Kopernika

Wieża Kopernika we Fromborku
Wieża Kopernika we Fromborku. Fot. Pixabay

Wieża Kopernika znajduje się w północno-zachodniej części fortyfikacji Wzgórza Katedralnego i jest ich najstarszą częścią. Powstała przed 1400 rokiem i była wiele razy przebudowywana. Zrekonstruowano ją także po zniszczeniach II wojny światowej. Nazwę zawdzięcza temu, że była własnością Mikołaja Kopernika w latach 1504-1543.

Dąb Mikołaj

Dąb Mikołaj we Fromborku
Dąb Mikołaj we Fromborku. Fot. Flickr

Niedaleko katedry we Fromborku rośnie wielusetletni dąb szypułkowy Mikołaj. Jego wiek niektórzy szacują na ponad 500 lat, inni nawet na ponad 600 i taka informacja widnieje na tabliczce przy drzewie. Dąb ma 706 cm obwodu. Jest w całości spróchniały i pusty w środku. Obok rośnie młodziutki malutki dąb Jana Pawła II, który zasadzono z żołędzia dębu Chrobry, najstarszego w Polsce.

Czytaj także: Najstarsze dęby w Polsce. Dąb Bartek wcale nie jest #1

Cmentarz kanoników

Cmentarz kanoników we Fromborku
Cmentarz kanoników we Fromborku. Fot. BroviPL, CC BY-SA 3.0

Zabytkowy cmentarz kapituły warmińskiej we Fromborku był miejscem pochówku kanoników, których ze względu na brak miejsca nie można było już chować we fromborskiej katedrze. Łącznie spoczywają tam ciała 23 księży, profesorów i doktorów teologii i filozofii: 22 kanoników i 1 wikariusz. Cmentarz działał w latach 1908-1946. Znajduje się przy ul. Sanatoryjnej.

Trójkąt Lidzbarski

Trójkąt Lidzbarski. Pancerna kopuła w okolicach Fromborka
Trójkąt Lidzbarski. Pancerna kopuła w okolicach Fromborka. Fot. Braniewiak, CC BY-SA 4.0

Trójkąt Lidzbarski był systemem fortyfikacji obronnych w Prusach Wschodnich, budowanych w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Umocnienia powstały na terenach nieobjętych postanowieniami traktatu wersalskiego po I wojnie światowej, zgodnie z którym Niemcy mieli zakaz wznoszenia budowli wojennych. W fortyfikacjach Trójkąta Lidzbarskiego miały miejsce działania pod koniec II wojny światowej, kiedy to Niemcy za wszelką cenę bronili tych terenów.

Kanał Kopernika

Kanał Kopernika we Fromborku
Kanał Kopernika we Fromborku. Fot. Aleksander Durkiewicz, CC BY-SA 4.0

Kanał Kopernika przekopano przed 1427 r. i napędzano wodą młyn. W XVI w. powstała najstarsza w Polsce wieża ciśnień, o której już wspominaliśmy, gdyż w mieście wzrosło zapotrzebowanie na wodę pitną. Dzięki kanałowi zbudowano nowoczesny wodociąg ciśnieniowy. Był to system napędzany kołem wodnym i działający non-stop, który wynosił wodę na wysokość ponad 20 m. Jego twórcą był Walenty Hendell, rurmistrz z Wrocławia. Dźwig nazwano pater noster. Podobnie bez przerwy działa winda pater noster poruszająca się w budynku Banku Zachodniego WBK na wrocławskim Rynku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE