Które miejsca na Mazurach są najpiękniejsze? Można wymieniać je bez końca. My wybraliśmy 16 często niedocenianych, a czasami wręcz nieznanych miejsc. Warto dać się im oczarować.
Wyspa Pożeracza Serc
Nazwa Wyspy Pożeracza Serc jest bardzo mroczna. Według legend pewien mężczyzna imieniem Kindler żyjący w okolicy jeziora Krzywa Kuta, bardzo wierzył w zabobony. Postanowił zjeść tuzin ludzkich serc, które według niego miały mu pomóc wygrywać wszystkie procesy sądowe, w których był stroną.
Czytaj także: Gówniak i 7 innych śmiesznych nazw geograficznych, o których nie słyszałeś
Krutynia
Spływ kajakowy Krutynią dostarczy jednych z najbardziej malowniczych krajobrazów na Mazurach. Warto wypożyczyć kajaki i pokonać choć część trasy. Duża szansa, że przez część czasu będziemy na rzece sami.
Czytaj także: Najciekawsze szlaki kajakowe w Polsce (Top 11)
Jezioro Święcajty
Jezioro Święcajty jest jednym z kompleksu jeziora Mamry. Ma około 5,5 km długości, 28 m głębokości i jest niezwykle malownicze. Znajdują się na nim dwie wyspy: Tatarczna i Kocia, zwana Kotowym Ostrowem. Jego nazwa wywodzi się z języka staropruskiego, gdzie święta oznacza tyle co toń.
Zamek Ryn
Zamek Ryn to jedna z najbardziej okazałych i najlepiej zachowanych twierdz na Mazurach. Powstała w XIV wieku z inicjatywy mistrzów zakonu Winricha von Kniprode i Konrada Wallenroda. Dziś mieści się tam ekskluzywny hotel z restauracją.
Sztynort
Na granicy Warmii i Mazur znajduje się Sztynort, malowniczo położona i nie tak zatłoczona miejscowość. To tam można zobaczyć pałac, który w 1941 r. zajęło ministerstwo spraw zagranicznych Rzeszy. To tu zatrzymał się minister Joachim von Ribbentrop.
Śniardwy
Śniardwy to jedno z najpiękniejszych jezior na Mazurach. Zwane mazurskim morzem największe jezioro w Polsce jest tak duże, że są miejsca z których nie widać drugiego brzegu. Śniardwy są doskonałym miejscem do pływania na sprzęcie wodnym. Ze względu na podwodne skały i niezbyt dużą głębokość jest niebezpiecznie tu żeglować.
Twierdza Boyen
Na Mazurach ukryta jest jedna z piękniejszych polskich fortyfikacji obronnych, Twierdza Boyen. Powstała w latach 1843-1855 i została nazwana na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyena, który zapoczątkował jej budowę. Podczas I wojny światowej warownię bezskutecznie próbowały zdobyć wojska rosyjskie. Dziś jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz.
Czytaj więcej: Giżycko – odkryj Twierdzę Boyen ukrytą wśród jezior
Mikołajki
Mikołajki to idealna baza wypadowa na wyprawy kajakowe po jeziorze Mikołajskim, Śniardwach i Łuknajnie. Można obejrzeć tu Rajd Polski, odwiedzić żaglowiec Chopin i ciekawe Muzeum Reformacji Polskiej. Jest też ciekawa rybia fontanna, a nawet… stok narciarski.
Czytaj więcej: Mikołajki – atrakcje w uroczysku na Mazurach (Top 17)
Selmęt Wielki
Selmęt Wielki to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach i jedno z najbardziej malowniczych polskich jezior. Fotografie zawsze wychodzą tu pięknie, a w romantycznych krajobrazach można się zakochać. Jezioro zwane dawniej Wielkim Selmętnem można znaleźć na Pojezierzu Ełckim.
Zamek w Nidzicy
Zamku w Nidzicy na Mazurach nie należy mylić z twierdzą w Niedzicy w woj. małopolskim nad Jeziorem Czorsztyńskim. Mazurska twierdza pochodzi z XIV wieku i jest krzyżacka. Można podziwiać tam piękne i charakterystyczne krużganki na dziedzińcu i potężne wieże.
Czytaj więcej: Zamek w Nidzicy – piękna krzyżacka forteca na Mazurach
Pozezdrze
Na Mazurach znajduje się wiele miejsc związanych z II wojną światową, a konkretnie kwatery III Rzeszy. Najważniejszy był Wilczy Szaniec, gdzie znajdowała się kwatera główna Hitlera. Göring miał swoją w Puszczy Piskiej, Joachim von Ribbentrop w pałacu w Sztynorcie, a w Pozezdrzu 27 km od Gierłoży została zbudowana kryjówka Himmlera. Przy okazji Pozezdrze warto odwiedzić ze względu na to, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach.
Czytaj więcej: Zagadkowe miejsca z II wojny światowej – 11 mrocznych stref
Mrągowo
Położone między jeziorami Juno i Czos Mrągowo to urokliwa miejscowość. Można wypożyczyć tu sprzęt wodny, czy też pojeździć na rowerze. Najważniejsze wydarzenia odbywają się w wakacje. Wtedy amfiteatr nad jeziorem Czos staje się centrum rozrywki. To tu, nieprzerwanie od 1999 roku, najlepsi kabareciarze zabawiają publiczność na festiwalu Mazurska Noc Kabaretowa.
Czytaj więcej: Mrągowo – atrakcje, których możesz żałować
Pranie
Pranie to niewielka miejscowość na Mazurach, gdzie znajduje się leśniczówka z muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Było to ukochane przez tego autora miejsce. Upodobali je sobie też inni artyści, którzy w Leśniczówce Pranie odnajdują oazę spokoju.
Czytaj więcej: Leśniczówka Pranie – ślad Gałczyńskiego na Mazurach
Jezioro Łuknajno
Łuknajno to jezioro nieopodal Mikołajek będące rezerwatem przyrody.. Objęto ten teren ochroną UNESCO ze względu na jedną z największych kolonii łabędzia niemego w Europie. Można uprawiać tu sporty wodniackie i podziwiać rozległe szuwary, torfowiska, olszyny i zarośla wierzbowe.
Węgorzewo
Węgorzewo to pięknie położone miasto w miejscu dawnego zamku krzyżackiego. Przy ujściu Węgorapy do jeziora Mamry Krzyżacy wznieśli w 1312 r. drewnianą warownię. Nie brakuje ciekawych wydarzeń w historii miasta. W XVIII wieku miasto zdziesiątkowała dżuma, a w 1734 roku do węgorzewskiego zamku uciekł król Stanisław Leszczyński.
Ełk
Ełk jest niedoceniany przez turystów, a całe Pojezierze Ełckie zasługuje na uwagę. W samym mieście można oglądać m.in. ełcką kolej wąskotorową i muzeum kolejnictwa oraz ciekawy i mało znany zamek w Ełku.
Zapomnieliście o Olecku !! Wstyd!!