Strona głównaTop 10Najpiękniejsze miejsca na Mazurach (Top 16)

Najpiękniejsze miejsca na Mazurach (Top 16)

Które miejsca na Mazurach są najpiękniejsze? Można wymieniać je bez końca. My wybraliśmy 16 często niedocenianych, a czasami wręcz nieznanych miejsc. Warto dać się im oczarować.

Wyspa Pożeracza Serc

Wyspa Pożeracza Serc. Jezioro Krzywa Kuta, Mazury. Fot. Shutterstok

Nazwa Wyspy Pożeracza Serc jest bardzo mroczna. Według legend pewien mężczyzna imieniem Kindler żyjący w okolicy jeziora Krzywa Kuta, bardzo wierzył w zabobony. Postanowił zjeść tuzin ludzkich serc, które według niego miały mu pomóc wygrywać wszystkie procesy sądowe, w których był stroną.

Czytaj także: Gówniak i 7 innych śmiesznych nazw geograficznych, o których nie słyszałeś

Krutynia

Spływ kajakowy Krutynią. Fot. Pixabay

Spływ kajakowy Krutynią dostarczy jednych z najbardziej malowniczych krajobrazów na Mazurach. Warto wypożyczyć kajaki i pokonać choć część trasy. Duża szansa, że przez część czasu będziemy na rzece sami.

Czytaj także: Najciekawsze szlaki kajakowe w Polsce (Top 11)

Jezioro Święcajty

Jezioro Święcajty
Jezioro Święcajty. Fot. Shutterstock

Jezioro Święcajty jest jednym z kompleksu jeziora Mamry. Ma około 5,5 km długości, 28 m głębokości i jest niezwykle malownicze. Znajdują się na nim dwie wyspy: Tatarczna i Kocia, zwana Kotowym Ostrowem. Jego nazwa wywodzi się z języka staropruskiego, gdzie święta oznacza tyle co toń.

Zamek Ryn

Zamek Ryn
Zamek Ryn. Fot. Shutterstock

Zamek Ryn to jedna z najbardziej okazałych i najlepiej zachowanych twierdz na Mazurach. Powstała w XIV wieku z inicjatywy mistrzów zakonu Winricha von Kniprode i Konrada Wallenroda. Dziś mieści się tam ekskluzywny hotel z restauracją.

Sztynort

łódki w sztynorcie na mazurach
Sztynort. Fot. Miłosz G, Shutterstock

Na granicy Warmii i Mazur znajduje się Sztynort, malowniczo położona i nie tak zatłoczona miejscowość. To tam można zobaczyć pałac, który w 1941 r. zajęło ministerstwo spraw zagranicznych Rzeszy. To tu zatrzymał się minister Joachim von Ribbentrop.

Śniardwy

Śniardwy
Śniardwy. Fot. Shutterstock

Śniardwy to jedno z najpiękniejszych jezior na Mazurach. Zwane mazurskim morzem największe jezioro w Polsce jest tak duże, że są miejsca z których nie widać drugiego brzegu. Śniardwy są doskonałym miejscem do pływania na sprzęcie wodnym. Ze względu na podwodne skały i niezbyt dużą głębokość jest niebezpiecznie tu żeglować.

Twierdza Boyen

Twierdza Boyen giżycko
Twierdza Boyen. Fot. Shutterstock

Na Mazurach ukryta jest jedna z piękniejszych polskich fortyfikacji obronnych, Twierdza Boyen. Powstała w latach 1843-1855 i została nazwana na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyena, który zapoczątkował jej budowę. Podczas I wojny światowej warownię bezskutecznie próbowały zdobyć wojska rosyjskie. Dziś jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz.

Czytaj więcej: Giżycko – odkryj Twierdzę Boyen ukrytą wśród jezior

Mikołajki

Mikołajki. Fot. Shutterstock

Mikołajki to idealna baza wypadowa na wyprawy kajakowe po jeziorze Mikołajskim, Śniardwach i Łuknajnie. Można obejrzeć tu Rajd Polski, odwiedzić żaglowiec Chopin i ciekawe Muzeum Reformacji Polskiej. Jest też ciekawa rybia fontanna, a nawet… stok narciarski.

Czytaj więcej: Mikołajki – atrakcje w uroczysku na Mazurach (Top 17)

Selmęt Wielki

Selmęt Wielki
Selmęt Wielki. Fot. Shutterstock

Selmęt Wielki to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach i jedno z najbardziej malowniczych polskich jezior. Fotografie zawsze wychodzą tu pięknie, a w romantycznych krajobrazach można się zakochać. Jezioro zwane dawniej Wielkim Selmętnem można znaleźć na Pojezierzu Ełckim.

Zamek w Nidzicy

Zamek w Nidzicy. Fot. Shutterstock

Zamku w Nidzicy na Mazurach nie należy mylić z twierdzą w Niedzicy w woj. małopolskim nad Jeziorem Czorsztyńskim. Mazurska twierdza pochodzi z XIV wieku i jest krzyżacka. Można podziwiać tam piękne i charakterystyczne krużganki na dziedzińcu i potężne wieże.

Czytaj więcej: Zamek w Nidzicy – piękna krzyżacka forteca na Mazurach

Pozezdrze

Pozezdrze
Pozezdrze. Fot. Shutterstock

Na Mazurach znajduje się wiele miejsc związanych z II wojną światową, a konkretnie kwatery III Rzeszy. Najważniejszy był Wilczy Szaniec, gdzie znajdowała się kwatera główna Hitlera. Göring miał swoją w Puszczy Piskiej, Joachim von Ribbentrop w pałacu w Sztynorcie, a w Pozezdrzu 27 km od Gierłoży została zbudowana kryjówka Himmlera. Przy okazji Pozezdrze warto odwiedzić ze względu na to, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc na Mazurach.

Czytaj więcej: Zagadkowe miejsca z II wojny światowej – 11 mrocznych stref

Mrągowo

Mrągowo. Fot. Shutterstock

Położone między jeziorami Juno i Czos Mrągowo to urokliwa miejscowość. Można wypożyczyć tu sprzęt wodny, czy też pojeździć na rowerze. Najważniejsze wydarzenia odbywają się w wakacje. Wtedy amfiteatr nad jeziorem Czos staje się centrum rozrywki. To tu, nieprzerwanie od 1999 roku, najlepsi kabareciarze zabawiają publiczność na festiwalu Mazurska Noc Kabaretowa.

Czytaj więcej: Mrągowo – atrakcje, których możesz żałować

Pranie

Gałczyński w Praniu. Fot. CC BY-SA 3.0

Pranie to niewielka miejscowość na Mazurach, gdzie znajduje się leśniczówka z muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Było to ukochane przez tego autora miejsce. Upodobali je sobie też inni artyści, którzy w Leśniczówce Pranie odnajdują oazę spokoju.

Czytaj więcej: Leśniczówka Pranie – ślad Gałczyńskiego na Mazurach

Jezioro Łuknajno

Wieża nad jeziorem Łuknajno w pobliżu Mikołajek. Fot. piotrbb, Shutterstock

Łuknajno to jezioro nieopodal Mikołajek będące rezerwatem przyrody.. Objęto ten teren ochroną UNESCO ze względu na jedną z największych kolonii łabędzia niemego w Europie. Można uprawiać tu sporty wodniackie i podziwiać rozległe szuwary, torfowiska, olszyny i zarośla wierzbowe.

Węgorzewo

Węgorzewo
Węgorzewo. Fot. Pixabay

Węgorzewo to pięknie położone miasto w miejscu dawnego zamku krzyżackiego. Przy ujściu Węgorapy do jeziora Mamry Krzyżacy wznieśli w 1312 r. drewnianą warownię. Nie brakuje ciekawych wydarzeń w historii miasta. W XVIII wieku miasto zdziesiątkowała dżuma, a w 1734 roku do węgorzewskiego zamku uciekł król Stanisław Leszczyński.

Ełk

ełk
Ełk. Fot. Pixabay

Ełk jest niedoceniany przez turystów, a całe Pojezierze Ełckie zasługuje na uwagę. W samym mieście można oglądać m.in. ełcką kolej wąskotorową i muzeum kolejnictwa oraz ciekawy i mało znany zamek w Ełku.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE