Strona głównaTop 10Gdzie jechać na weekend z Poznania? 9 dobrych pomysłów

Gdzie jechać na weekend z Poznania? 9 dobrych pomysłów

Nie wiecie gdzie jechać na weekend z Poznania? Oto kilka pomysłów na ciekawy wypad poza miasto, które z pewnością Wam się spodobają. Zebraliśmy najciekawsze atrakcje w pobliżu Poznania w naszym zestawieniu.

Rogalin

dęby rogalińskie
Gdzie jechać na weekend z Poznania? Rogalin będzie idealny. Fot. Shutterstock

W Rogalinie mieści się nie tylko przepiękny pałac szlachecki rodu Raczyńskich, wraz z powozownią i galerią obrazów największych mistrzów. Jest także ciekawe mauzoleum i przede wszystkim park z pomnikowymi dębami, które rozsławiły Rogalin. Najsłynniejsze dęby to kilkusetletnie Lech, Czech i Rus.

Czytaj więcej: Pałac w Rogalinie – rezydencja w otoczeniu wiekowych dębów

Zamek w Kórniku

zamek w kórniku
Zamek w Kórniku. Fot. Mike Mareen, Shutterstock

Jeśli nie boicie się białej damy, która nawiedza zamek w Kórniku, powinniście się tu wybrać. Twierdza na wyspie stała w tym miejscu już w średniowieczu, a potem przechodziła liczne przebudowy. Teraz jest to ciekawy zabytek do zwiedzania, a w środku jest min. biblioteka Tytusa Działyńskiego.

W zbiorach biblioteki znajduje się ponad 350 tysięcy woluminów a wśród nich są takie cenne dzieła jak: jedyny egzemplarz średniowiecznego Ars Moriendi, Szachy Jana Kochanowskiego czy Żywot Józefa Mikołaja Reja. To z pewnością ciekawe miejsce, jeśli nie wiecie gdzie jechać na weekend z Poznania.

Czytaj więcej: Zamek Kórnik – skarb Wielkopolski

Gniezno

Słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Fot. Alizada Studios, Shutterstock

To jedno z najciekawszych miast w okolicy Poznania. To tu niejako powstała Polska, a w zasadzie państwo Polan. Gniezno to szczególne miasto dla Polaków i pierwsza stolica Polski i miasto, w którym Mieszko I przyjął Chrzest Polski. Miejsce to nazywane jest także Miastem Świętego Wojciecha.

Czytaj więcej: Gniezno – tu powstała Polska

Skrzyżowanie rzek

Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu
Skrzyżowanie rzek w Wągrowcu. Fot. Shutterstock

W Wągrowcu rzeki Wełna i Nielba krzyżują się w jednej płaszczyźnie, co stanowi unikat na skalę Europy. Nigdzie indziej w Polsce nie znajdziecie tak ciekawej atrakcji tego typu.

Czytaj więcej: Skrzyżowanie rzek – mamy jedyne takie w Europie

Wągrowiec to dobra odpowiedź na pytanie, gdzie jechać na weekend z Poznania, bo już w kolejnym slajdzie zobaczycie kolejną atrakcję w tym miejscu.

Piramida Łakińskiego

Piramida Łakińskiego w Łaziskach
Piramida Łakińskiego w Łaziskach

Piramida Łakińskiego to grobowiec 10-metrowej wysokości, stojący w Łaziskach pod Wągrowcem. Łakiński był Rotmistrzem Wojsk Polskich, który walczył w wojnach napoleońskich, został też odznaczony Orderem Virtuti Militari i Legią Honorową.

Obok grobowca rosną sosny. Przed śmiercią rotmistrz miał powiedzieć, że gdy sosny przerosną piramidę, Polska odzyska niepodległość. Te słowa spełniły się w 1918 roku.

Czytaj także: Piramidy w Polsce

Wielkopolski Park Etnograficzny

wiatraki w dziekanowicach wielkopolski park etnograficzny
Wielkopolski Park Etnograficzny ma mnóstwo wiatraków nad Jeziorem Lednickim w okolicach miejscowości Lednogóra i Dziekanowice. Fot. Dalia 1994, CC BY-SA 3.0

Gdzie jechać na weekend z Poznania z dziećmi? Nad Jeziorem Lednickim znajduje się Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach. Na dużym terenie można znaleźć wiele wiatraków różnego typu. Są tam także drewniany kościół, kaplica, barokowy dwór z folwarkiem, karczma i młyn wodny. Zabytkowe budynki pochodzą nawet z 1602 roku!

Czytaj także: Ciekawe wiatraki w Polsce (Top 9)

W okolicach znajdują się miejscowości Lednogóra i Lednica. Ta ostatnia słynie z Pola Lednickiego, miejsca ogólnopolskich spotkań młodzieży z charakterystyczną bramą-rybą

Rezerwat archeologiczny w Biskupinie

biskupin
Rezerwat w Biskupinie. Fot. Shutterstock

To już nie Wielkopolska, a woj. kujawsko-pomorskie. Wyjeżdżamy jednak na chwilę poza granice województwa, bo miejsce to jest także w zakresie jednodniowej wycieczki, jeśli zastanawiacie się, gdzie jechać na weekend z Poznania.

To tu w epoce brązu powstała osada łużycka, która w niewyjaśnionych okolicznościach przestała istnieć. Dziś, dzięki odkryciom jakich dokonano tu od lat 30. XX wieku, zrekonstruowana została zabudowa ówczesnych mieszkańców.

W 1933 roku poziom wody w jeziorze biskupińskim znacznie opadł. Miejscowi chłopi oraz bawiące się dzieci zaczęły znajdować tu różne zabytkowe przedmioty. Tak zaczęła się historia rezerwatu.

Czytaj więcej: Biskupin – fakty i mity, które Was zaskoczą

Wenecja

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji. Fot. Dejan Gospodarek, Shutterstock

Żeby jechać do Wenecji, wcale nie trzeba wybierać się do Włoch. Wystarczy dobrze poszukać, gdzie jechać na weekend z Poznania. Wenecja znajduje się tuż obok Biskupina.

W Wenecji znajdziemy Muzeum Kolei Wąskotorowej. Kolejki wąskotorowe były prywatne, nie obowiązywały ich ścisłe normy rozstawu torów. Te znajdujące się w Wenecji mierzą 600 mm i są najwęższymi w Europie wśród używanych przez koleje państwowe.

Znajduje się tam także bardzo ciekawy zamek w Wenecji, z którym związana jest legenda Mikołaja Nałęcza z Chomiąży, zwanego Krwawym Diabłem Weneckim lub Krwawcem.

Czytaj więcej o zamku, sprawdź lokalizację i cennik: Zamek w Wenecji

Rezerwat przyrody Meteoryt

rezerwat przyrody meteoryt poznań
Rezerwat przyrody Meteoryt. Fot. Shutterstock

Miłośnicy wędrówek i leśnych ostępów powinni koniecznie udać się do rezerwatu przyrody Meteoryt na Morasku – w północnej części Poznania. Tam znajduje się żółty szlak turystyczny, który wiedzie przez szczyt Moraskiej góry (154 m n.p.m.) i prowadzi do unikatowych pomników przyrody takich jak aleja lipowa przy ul. Meteorytowej czy Głaz Franciszka Jaśkowiaka. Jest to też wyjątkowe miejsce ze względu na sześć kraterów znajdujących się na terenie rezerwatu, które zdaniem większości badaczy powstały ok. 5 tys. lat temu.

Czytaj także: Poznań – gorące serce Wielkopolski

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE