Macie w planach krótką wycieczkę, ale nie chcecie siedzieć we Wrocławiu? W te miejsca warto pojechać o każdej porze roku. Oto 11 pomysłów, gdzie jechać na weekend z Wrocławia.
Góra Ślęża
Góra Ślęża jest niewysokim szczytem w niedalekiej odległości od Wrocławia i jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Krążą nie tylko opowieści o Złocie Wrocławia ukrytym tam u końca II wojny światowej, ale też legendy o straszącej tam dziewczynie zamieniającej się w bazyliszka. Mnóstwo jest śladów kultury pogańskiej i kultu słońca. Ślęża to doskonała odpowiedź na pytanie gdzie jechać na weekend z Wrocławia.
Czytaj więcej: Góra Ślęża – kult Słońca i ukryty skarb
Zamek Sobótka Górka
U stóp góry Ślęży wznosi się jeden z najmniej znanych zamków w województwie i świetna destynacja jeśli pytacie, gdzie jechać na weekend z Wrocławia. Zamek Sobótka Górka z XIII w. jest tak naprawdę pałacem przy kompleksie klasztornym oo. augustianów. Z kompleksem zakonnym w Górce związana jest ciekawa historia. Otóż książę Bolesław Łysy, delikatnie mówiąc nie słynął z łagodności. W 1256 postanowił napaść na biskupa wrocławskiego Tomasza I Zaręmbę i uwięzić go w opactwie.
Tak zrodziła się – można powiedzieć – tradycja, bo niemal wiek później opat Henryk Calvus, więził w kościele swojego poprzednika, opata Filipa, a także kapelana.
Czytaj więcej: Zamek Sobótka Górka – więzienie u stóp Ślęży
Pałac w Wojanowie
Pierwszy pałac w Wojanowie wzniesiono w XIII wieku, z kolei renesansowa posiadłość powstała w tym miejscu w 1607 roku. Piękna rezydencja, którą możemy oglądać dziś, to zasługa przebudowy w 1839 roku. Księżna Luiza Niderlandzka otrzymała pałac w Wojanowie od swojego ojca – króla Prus Fryderyka Wilhelma III i nakazała całkowitą zmianę jego wyglądu.
Pałac w Wojanowie zamienił się w rezydencję o charakterze neogotyku angielskiego. Podobno księżna Luiza zapoczątkowała modę na budowanie rezydencji na terenie Kotliny Jeleniogórskiej.
Opactwo cystersów w Lubiążu
Gdzie jechać na weekend z Wrocławia, jeśli lubicie architekturę? Wiele jest powodów, by odwiedzić opactwo cystersów w Lubiążu, a pierwsze dwa z brzegu to takie, że jest to największe takie opactwo na świecie i drugi co do wielkości obiekt sakralny.
To arcydzieło polskiego baroku istnieje w Lubiążu od XII w. Opactwo było czwartym w Polsce i powstało w 1163 roku. Dziś jest udostępnione dla zwiedzających, a w skład zespołu klasztornego wchodzą: bazylika Wniebowstąpienia NMP, klasztor, pałac opatów, pomocniczy kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze.
Zamek na wodzie w Wojnowicach
Gdzie jechać na weekend z Wrocławia by odkryć mało znany zamek? Warownia w Wojnowicach będzie idealna. To jeden z ciekawszych przykładów architektury obronnej na Dolnym Śląsku.
Zamek na wodzie w Wojnowicach został wzniesiony w XIV wieku. W XVI wieku przejął go wrocławski mieszczanin Mikołaj von Schebitz i sfinansował jego przebudowę. Było to marzenie jego żony, Lukrecji. Co ciekawe życzenie to zrealizował jej kolejny życiowy partner. Dziś można podziwiać piękny zamek otoczony fosą.
Czytaj więcej: Zamek w Wojnowicach – warownia na wodzie
Rotunda św. Gotarda w Strzelinie
Rotunda św. Gotharda w Strzelinie to przepiękny przykład architektury romańskiej i jeden z najstarszych kościołów w Polsce. Pochodzi z XII lub (co bardziej prawdopodobne) z XIII w.
Łatwo dostrzec wręcz podręcznikowe przykłady zastosowania architektury romańskiej. W tym kościele wciąż można znaleźć wyposażenie. Podobne rotundy można spotkać w Cieszynie, czy Strzelnie. W baroku określano rotundę świętego Gotarda go jako Polnische Kirche.
Kościół Pokoju w Świdnicy
Oba Kościoły Pokoju, i w Świdnicy, i w Jaworze, są dobrą odpowiedzią na pytanie gdzie jechać na weekend z Wrocławia. Kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej w Świdnicy to największa drewniana świątynia na świecie, wykonana wyłącznie z drewna i bez gwoździ, tą samą techniką szachulcową co jej jaworski odpowiednik. Jest najpóźniejsza ze wszystkich trzech świątyń pokoju (był jeszcze kościół w Głogowie).
Kościoły Pokoju zostały wybudowane na mocy porozumień pokoju westfalskiego po wojnie trzydziestoletniej w 1648 roku. Jeśli zaintrygowała Was ta historia, oto więcej informacji.
Czytaj więcej: Kościół Pokoju – drewniany cud w Świdnicy i Jaworze
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu wyróżnia się pięknym dziedzińcem z krużgankami widocznymi na zdjęciu. Powstał w XIII wieku, a z 1300 roku zachował się nawet fundament Wieży Lwów.
W XIV w. zamek stał się siedzibą książąt brzeskich, a dwa wieki później Hohenzollernów. Ci nakazali przebudować go na wzór zamku królewskiego w Krakowie. Dlatego też zamek w Brzegu nazywany jest śląskim Wawelem.
Oleśnica
Oleśnica to miasteczko pół godziny drogi od stolicy Dolnego Śląska, jeśli nie macie pomysłu gdzie jechać na weekend z Wrocławia całą rodziną. W Oleśnicy jest kilka miejsc położonych niedaleko od siebie wartych zobaczenia. Jest to przede wszystkim Zamek Książąt Oleśnickich z XIII wieku wpisany na europejski szlak zamków i pałaców. Na szczególną uwagę zasługuje tam dziedziniec. Wokół zamku rozciąga się park ze stawami i błoniami, gdzie warto pospacerować.
Warty zobaczenia jest także Rynek z pięknymi kamieniczkami. Przy ul. Bocianiej znajduje się Oleśnicki Dom Spotkań z Historią, a nieopodal Bazylika Mniejsza pw. Św. Jana Ewangelisty Apostoła, czyli dawny zamkowy kościół, jeden z najstarszych na Śląsku. Można także spotkać w Oleśnicy… smoka.
Czytaj więcej: Oleśnica – miasto wielu tajemnic
Sanktuarium w Trzebnicy
Klasztor i bazylika św. Jadwigi Śląskiej i św. Bartłomieja rozsławiły Trzebnicę już w XIII wieku. Książę Henryk Brodaty zlecił postawienie bazyliki już w 1202 r. Ufundował ją dla swojej żony Jadwigi. Oświadczył przy tym, że klasztor funduje ze swoich środków i na własnej ziemi dla zbawienia swej duszy oraz dusz bliskich.
Klasztor podlegał opactwie cystersów w Lubiążu. Przez wieki Trzebnica była celem pielgrzymek i tak jest też teraz. Pielgrzymka też może być odpowiedzią, gdzie jechać na weekend z Wrocławia. Mimo najazdów husytów, którzy zdewastowali świątynię, ostała się ona do dzisiejszych czasów wraz z licznymi zabytkami.
Zamek Bolków
Zamek Bolków to jedna z najbardziej znanych najciekawszych warowni w niedalekiej odległości od stolicy Dolnego Śląska. Jeśli nie wiesz gdzie jechać na weekend z Wrocławia, piękna twierdza postawiona za czasów Bolesława II Rogatki w XIII w., będzie idealna.
Obecnie na zamku działa muzeum, gdzie można podziwiać wystawę stałą poświęconą budownictwu obronnemu księstwa świdnicko–jaworskiego. Przewodnicy z chęcią opowiedzą także legendę o ukrytym na zamku skarbie.