Strona głównaTop 10Gdzie jechać z dzieckiem. Sprawdzone propozycje na Dolnym Śląsku

Gdzie jechać z dzieckiem. Sprawdzone propozycje na Dolnym Śląsku

Nie bez powodu mówi się tajemniczy Dolny Śląsk. Ten jeden z najciekawszych w Europie regionów pełen jest zagadek i miejsc jedynych w swoim rodzaju, które zainteresują zarówno dużych jak i małych odkrywców. Jeśli zastanawiasz się gdzie jechać z dzieckiem na Dolnym Śląsku to zebraliśmy dla Was sprawdzone atrakcje.

Kletno – Jaskinia Niedźwiedzia

gdzie jechać z dzieckiem
Jaskinia Niedźwiedzia. Fot. Shutterstock

Jaskinia Niedźwiedzia to około 4500 metrów tuneli i naturalnych skarbów tworzonych od tysięcy lat. Już sama nazwa sprawia, że dzieci będą ciekawe tego miejsca i atrakcji jakie w niej czekają. Stalaktyty, stalagmity czy szkielet niedźwiedzia jaskiniowego to tylko część tego co czeka na małych i dużych śmiałków chcących poznać te schowane pod ziemią tunele.

Jaskinia posiada dwie trasy zwiedzania: ekstremalną – przeznaczonych dla wysportowanych osób od 16 roku życia oraz turystyczną, która będzie idealna na odkrywanie podziemi z dziećmi. W środku czekać będzie na nas oświetlona, prowadząca wygodnym chodnikiem trasa środkowym piętrem jaskini. Podczas około 45 minutowej eksploracji zobaczymy m.in. Salę Lwa Jaskiniowego – w której odkryto czaszkę lwa jaskiniowego, Salkę Nietoperzy – gdzie mieszka około 200 osobników czy Korytarz Odkrywców – gdzie poruszali się pierwsi odkrywcy tej części jaskini i dotarli do najpiękniejszych części środkowego piętra jaskini – Sali Pałacowej. Miejsce to niewątpliwie zapadnie w pamięć naszych milusińskich.

Krośnice – Kolej wąskotorowa

gdzie jechać z dzieckiem
Krośnicka Kolejka Wąskotorowa fot. Shutterstock

Koleje wąskotorowe, to ciekawa atrakcja występująca w kilku miejscach w Polsce. Województwo dolnośląskie również może poszczycić się takim zabytkiem techniki. Kolejka kursuje na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Krośnicach. Trasa ma niemal 3 km, a po drodze znajduje się 5 mniejszych stacyjek. Atrakcja ta szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym odwiedzającym. Oprócz przejażdżki w wagonikach, zobaczymy zabytkową lokomotywę parową Px48 oraz dwie lokomotywy ekspozycyjne, do których można wejść do środka. Latem dodatkowymi atrakcjami będą: stawy rekreacyjne przeznaczone do kąpieli, wypożyczalnia sprzętu wodnego, plac zabaw oraz wiata grillowa dla około 50 osób.

Poznajcie inne kolejki wąskotorowe w Polsce

Ściegny – Western City

Western City. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Jeśli właśnie szukasz miejsca gdzie jechać z dzieckiem na Dolnym Śląsku to proponujemy przeniesienie się do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Miasteczka w stylu starych westernów to świetne miejsce dla małych i dużych kowbojów. W Ścięgnach koło Karpacza znajduje się Western City, w którym postrzelamy z łuku, potrenujemy rzucanie lassem czy nauczymy się płukać złoto. Także dla małych poszukiwaczy przygód przygotowano wiele atrakcji. Dzieci będą mogły przejechać się kolejką, jeżdżącą po wyznaczonym torze na początku miasta, wydoić krowę czy wybić sobie własnoręcznie monetę westernową przy pomocy ogromnego młota lub specjalnej maszyny.

Z pewnością zainteresują Cię także Karkonoskie Tajemnice – atrakcja Karpacza w krainie Ducha Gór.

Ślęza (Wrocław) – Muzeum Motoryzacji

gdzie jechać z dzieckiem
Muzeum Motoryzacji w Ślęzy fot. Pixabay

Dla małego fana resoraków, oraz oczywiście jego taty, obowiązkowym punktem na Dolnym Śląsku jest Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie. Obiekt działa na terenie hotelu Zamek Topacz i prezentuje wiele eksponatów: historycznych aut i motocykli polskiej oraz zagranicznej produkcji. Znajdziemy tutaj m.in. znaną w kraju Warszawę czy Syrenę jak i nieznane szerzej przedwojenne i powojenne auta marki Ford, Buick czy Jaguar. Oczkiem w głowie muzeum jest jednak największa w Polsce kolekcja eleganckich i luksusowych automobili Rolls Royce i Bentley. Ekspozycja zawiera w sumie około 130 pojazdów, które pokazują jak zmieniały się motoryzacyjne konstrukcje na przestrzeni wielu lat.

Jeśli spędzasz czas z dziećmi we Wrocławiu to nie możesz pominąć wrocławskich krasnali – znajdziesz wszystkie?

Szklarska Poręba – idealne miejsce gdzie jechać z dzieckiem

Wodospad Szklarki w Szklarskiej Porębie. Fot. Shutterstock

Jeżeli chcielibyście rozpocząć rodzinne wędrówki po górach, Szklarska Poręba jest miejscem idealnym. Można tu znaleźć wiele łatwych szlaków, które pokona już kilkulatek, bądź przejedzie po nich wózek. Najciekawszą opcją wydaje się podejście pod Wodospad Szklarki ścieżką dydaktyczną. Szlak jest dość stromy, ale ma niecałe 400 m i jest w całości utwardzony kostką. Nad wodospadem czekają na nas nie tylko piękne widoki, ale także schronisko Kochanówka gdzie zjemy pyszne ciasto i pogłaszczemy sympatycznego kota zamieszkującego to miejsce.

Inną polecaną trasą jest Droga pod Reglami, która rozpoczyna się na końcu ul. Tetmajera. Szlak jest łatwy i nadaje się nawet na podróż wózkiem z mniejszym szkrabem – nie ma na nim korzeni, kamieni utrudniających spacer. Wędrując, po około 1,5 km, dotrzemy do przeprawy nad Szrenickim Potokiem, gdzie można odpocząć w pięknych warunkach przyrody. W Szklarskiej Porębie także po wędrówkach dzieci znajdą dla siebie wiele atrakcji np. Dinopark lub Park Linowy Trollandia.

Milicz – Muzeum Bombki

gdzie jechać z dzieckiem
Muzeum Bombki fot. Pixabay

Co powiecie na to, aby odwiedzić miejsce gdzie magię świąt czuje się przez cały rok? Takie miejsce znajdziecie w Miliczu, gdzie w budynku dawnej fabryki ozdób świątecznych powstało Muzeum Bombki. Na cudowny klimat świąt szczególnie czekają dzieci, ale rodzice też chętnie odwiedzą tę niezwykłą atrakcję.

Muzeum czynne jest przez cały rok, jednak to właśnie w okresie zimowym nabiera wyjątkowej mocy. Dla grup zorganizowanych przygotowano wiele programów świątecznych związanych z tradycją Bożego Narodzenia. Elfy przeprowadzają lekcje muzealne w formie interakcyjnego spektaklu m.in. o historii dekoracji domów i choinki oraz polskich zwyczajach wigilijnych. Uczestnicy programów biorą udział w warsztatach zdobienia bombek i pierników, piszą listy do Świętego Mikołaja. Jeśli jeszcze macie wątpliwości gdzie jechać z dzieckiem na Dolnym Śląsku to to miejsce z pewnością powinno trafić na Waszą listę.

Pełnego programu wydarzeń szukaj na stronie Muzeum Bombki

Góra Ślęża

Góra Ślęża fot. Shutterstock

Celem rodzinnej wędrówki może być również góra Ślęża. Położona niedaleko Wrocławia, wznosząca się na 718 m. n.p.m., zachęca do zdobycia łatwym, żółtym szlakiem. Prowadzi on z parkingu na przełęczy Tąpadła na sam szczyt, a w połowie jego drogi znajduje się wiata turystyczna. Trasa jest utwardzona, przejadą po niej bez problemu wózki z dużymi, pompowanymi kołami. Oczywiście, nadaje się również na wędrówkę i dla kilkuletnich piechurów. Wejście na górę powinno zająć dziecięcym tempem ok. 2 h. Po zdobyciu szczytu można odpocząć i posilić się w prowadzonym przez PTTK Domu Turysty a następnie przejść na punkt widokowy.

Złotoryja – Kopalnia Złota

Kopalnia Złota CC BY-SA 3.0 Kopalnia Złota Wikipedia commons

Dolny Śląsk skrywa nadal wiele tajemnic i nie inaczej jest w Złotoryi. W tym średniowiecznym ośrodku wydobycia złota, historia pozyskiwania tego drogocennego metalu nadal działa na wyobraźnię. Dzięki udostępnieniu do zwiedzania części szybu kopalni Aurelia jesteśmy w stanie poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze złota. W trakcie wycieczki poznamy metody pozyskiwania. Jest to jednak atrakcja przeznaczona dla nieco starszych dzieci. We wnętrzu panuje temperatura ok. 8 stopni Celsjusza, a korytarze są niskie i wąskie. Wstęp możliwy jest tylko w kaskach. Obok kopalni znajduje się duży plac zabaw i stanowisko do płukania złota – może będziecie mieć szczęście i znajdziecie swój skarb?

Wałbrzych – Zamek Książ

gdzie jechać z dzieckiem
Zamek Książ. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Niewątpliwie wizytówką Dolnego Śląska są jego zamki. Wiele z nich jest świetnie zachowanych i udostępnionych do zwiedzania. Największy z nich – a trzeci co do wielkości w Polsce – zamek Książ, zaprasza na rodzinną podróż w czasy królów i królowych. Budowla z zewnątrz prezentuje się bardzo okazale i mali książęta oraz księżniczki powinni być pod wrażeniem. Również trasa zwiedzania zamkowych wnętrz prezentuje pięknie zdobione komnaty i salony, które pobudzą wyobraźnie niejednego małego rycerza. Dostępne dla odwiedzających są również kwiatowe tarasy otaczające zamek, oraz jego tajemnicze podziemia. W niedalekiej odległości od zamku znajdują się jeszcze dwa ciekawe obiekty. W dawnej przyzamkowej stajni istnieje obecnie Stado Ogierów Książ – ośrodek hodowli koni rasy śląskiej, a u podnóża zamkowej góry znajduje się okazała palmiarnia wybudowana przez władców zamku na początku XX wieku.

Wrocław i Kolejkowo

Kolejkowo we Wrocławiu. Fot. Shutterstock

Wymieniając miejsca gdzie jechać z dzieckiem na Dolnym Śląsku nie sposób pominąć Wrocławia. Atrakcji dla najmłodszych jest tu tak wiele, że nie da się opisać wszystkich. Co może znaleźć się wśród najciekawszych atrakcji dla dzieci? Poszukiwanie wrocławskich krasnali, odwiedzenie Kolejkowa, Wizyta w Zoo z wyjątkowym Afrykarium, nauka przez zabawę w Hydropolis, Poznanie wioski indiańskiej Tipi Town, Spacer po Ogrodzie Japońskim czy obejrzenie spektaklu we Wrocławskim Teatrze Lalek. Bez względu na to, które miejsce wybierzecie dla siebie i swojego dziecka, będziecie chcieli wrócić do stolicy Dolnego Śląska na podbój kolejnych atrakcji. W końcu Wrocław to Miasto Spotkań – zarówno tych towarzyskich jak i kulturalnych!

Daj się oczarować wystawie Kolejkowo.

Dowiedz się więcej o wrocławskich krasnalach.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE