Strona głównaTop 10Gdzie na weekend z Katowic? (Top 10)

Gdzie na weekend z Katowic? (Top 10)

Śląsk to coraz częściej kierunek dłuższych i krótszych podróży. Nic dziwnego, atrakcji jest tu tak wiele, że ciężko wybrać te najciekawsze mając do dyspozycji tylko kilka dni. Mieszkasz właśnie tu i planujesz odpoczynek? Oto doskonałe propozycje gdzie wybrać się na weekend z Katowic, aby się nie nudzić i zregenerować siły!

Beskid Żywiecki

Babia Góra - gdzie na weekend z Katowic
Babia Góra. Fot. Shutterstock

Jeśli jesteście pasjonatami górskich wspinaczek to koniecznie wybierzcie się na weekend z Katowic w Beskid Żywiecki. Jako bazę noclegową warto wybrać Żywiec lub Rabkę-Zdrój, gdzie po wspinaczce czeka na nas wiele dodatkowych atrakcji oraz piękne miejsca na spacery. Naszą propozycją na weekendową wspinaczkę jest Babia Góra, która nazywana jest Królową Beskidów. Jej inna nazwa to Diablak, a wysokość to 1725 m n.p.m.. Góra ta zaliczana jest do Korony Gór Polski. Inne ciekawe szczyty, które znajdują się w pobliżu to Gówniak (1617 m n.p.m.) i Pilsko (1557 m n.p.m.).

Odległość z Katowic do Żywca: 80 km

Zamek Moszna

weekend z katowic
Zamek Moszna fot Doin, Shutterstock

Chcąc wybrać się w ciekawe i bajkowe miejsce nie trzeba wyjeżdżać daleko od Katowic. Dajcie się namówić na weekend na Zamku w Mosznej. Oprócz bazy noclegowej, która sprawi, że przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak król i królowa, warownia ma wiele do zaoferowania. Ten położony na Opolszczyźnie zamek posiada aż 365 pomieszczeń i 99 wież. Na przestrzeni lat pełnił głównie funkcje mieszkalne.

Nie tylko dorośli będą ciekawi tego intrygującego miejsca. Jest to też gratka dla miłośników magii i książek o Harrym Potterze. Na zamku organizowane są obozy młodzieżowe przypominające te ze słynnej Szkoły Czarodziejów. Dzieci biorą udział w zajęciach zielarstwa, wróżbiarstwa i quidditch’a, które sprawią, że poczują się jak prawdziwi bohaterowie książek. Na dorosłych w tym czasie czeka stadnina koni, gdzie możemy spróbować swoich sił w siodle.

Odległość z Katowic do Zamku Moszna: 110 km

Dowiedzcie się więcej o Zamku w Mosznej.

Zawoja – gdzie na weekend z Katowic?

gdzie na weekend z Katowic Zawoja
Owce na polach w okolicy Zawoi. Fot. Shutterstock

Miłośnicy spokojnego, wiejskiego odpoczynku powinni wybrać się do najdłuższej wsi w Polsce! Zawoja, bo o niej mowa, położona jest na odcinku około 18 kilometrów. Jakie atrakcje czekają na odwiedzających? W okolicy znajduje się wiele stacji narciarskich. Również miłośnicy pieszych wycieczek znajdą tutaj coś dla siebie. Zawoja i okoliczne miejscowości leżą na trasie wielu szlaków o różnych poziomach trudności.

Odległość z Katowic do Zawoi: 110 km

Wisła

weekend z katowic
Wisła – tama fot. Shutterstock

Śląsk może poszczycić się bliskością gór, które gdy planujemy wybrać się na weekend z Katowic, będą idealnym kierunkiem. Warto odwiedzić Wisłę gdzie swój początek ma najdłuższa rzeka w Polsce. Ma ona dwa potoki źródłowe: Białą Wisełkę i Czarną Wisełkę, które łączą się w całość tworząc potok Wisełka. Na terenie rezerwatu Wisła znajduje się także jedna z ciekawszych atrakcji miasta, sztuczny wodospad o wysokości 8 metrów zbudowany z kamienia.

Miasto to malowniczo położone jest u podnóża Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Dlatego to właśnie na okoliczne szlaki warto skierować swoje kroki. Miłośnicy wędrówek po górach znajdą tu kilkadziesiąt kilometrów pieszych szlaków, a na fanów sportów zimowych przygotowano 30 wyciągów narciarskich oraz 20 km tras zjazdowych. Warto także odwiedzić skocznię narciarską, gdzie Adam Małysz oddał swój pierwszy skok.

Odległość z Katowic do Wisły: 85 km

Gliwice

weekend z katowic
Gliwice – Gdzie na weekend z Katowic fot Shutterstock

Jeśli lubicie spędzać czas w mieście to na weekend z Katowic koniecznie wybierzcie się do pobliskich Gliwic. Najbardziej znaną atrakcją jest najwyższa drewniana radiostacja na świecie. Ta wzniesiona w 1938 roku budowla mierzy aż 111,1 metrów wysokości i obecnie znajduje się na liście Pomników Historii.

Inną równie znaną atrakcją Gliwic jest Palmiarnia Miejska mieszcząca się na terenie parku imienia Fryderyka Chopina. Powstała ona w 1924 roku i obecnie obejmuje aż 2000 m2 powierzchni. Podzielona została na pięć pawilonów tematycznych: rośliny użytkowe, rośliny egzotyczne, historyczny, sukulenty i pawilon akwarystyczny. Miejsce to jest zrobione z rozmachem i dlatego warto się tu wybrać na spacer, z którego wrócimy z nową wiedzą i wspomnieniami.

Wybierzcie się też na spacer na Wilcze Doły w pobliżu osiedla Sikornik. Jest to ogromny teren zielony wokół potoku Wójtowianka. Dla wielu mieszkańców osiedla, ale nie tylko jest to wspaniałe miejsce spacerów i naturalnej rekreacji gdzie obcują z przyrodą. Niestety teren ten jest zagrożony. Miasto planuje zbudować tu ogromny, betonowy, suchy zbiornik retencyjny i w związku z tą inwestycją ma zostać wyciętych ponad 600 drzew i wywiezionych ponad 500 tysięcy ton ziemi. Mieszkańcy i ekolodzy protestują. Akacja zdobyła prawie 10.000 podpisów. Miasto planuje rozpocząć budowę już wkrótce.

Odległość z Katowic do Gliwic: 25 km

Poznajcie więcej ciekawostek o radiostacji gliwickiej.

Pszczyna

weekend z katowic
Zamek w Pszczynie. Fot. Shutterstock

W Pszczynie, oddalonej od Katowic zaledwie o 30 minut podróży, znajduje się inna wyjątkowa atrakcja regionu. Zamek w Pszczynie to neobarokowa budowla, która przez prawie 900 lat należała to rodów magnackich. Dużą rolę w historii warowni odegrała Księżna Daisy. Utrzymywała ona bliskie stosunki z królami Anglii, cesarzem Niemiec i innymi monarchami. Uważana była za jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki. Obecnie księżna doczekała się swojej ławeczki i posągu, które zobaczyć możemy na rynku w Pszczynie. Także w samym pałacu podziwiać możemy jej liczne portrety, fotografie oraz prywatne apartamenty.

Odległość z Katowic do Pszczyny: 35 km

Odkryjcie niezwykłe ciekawostki o Zamku w Pszczynie.

Wadowice

Dom Jana Pawła II, Wadowice. Fot. Shutterstock

Miejsce urodzenia jednego z najsłynniejszych Polaków to idealny kierunek na weekend z Katowic. Karol Wojtyła urodził się Wadowicach w województwie małopolskim. Swoją podróż po tym pięknym miasteczku warto rozpocząć od Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Zebrano w nim przedmioty związane z Karolem Wojtyłą. Muzeum mieści się przy bazylice, w kamienicy, w której niegdyś mieszkał słynny Polak ze swoją rodziną. Dzięki popularności miasta cała kamienica została pięknie wyremontowana, a największą atrakcją jest 3-pokojowe mieszkanie Wojtyłów. Podczas wizyty warto zwiedzić również Bazylikę mieszczącą się przy Rynku oraz posmakować najsłynniejszych na świecie kremówek papieskich.

Odległość z Katowic do Wadowic: 70 km

Lanckorona

Lanckorona. Fot. Agnes Kantaruk, Shutterstock

Szukając pomysłów na niebanalny weekend z Katowic warto zastanowić się nad Lanckoroną. Jest to niewątpliwie jedna z piękniejszych i najbardziej romantycznych wsi w Polsce. Miejsce to szczególnie upodobały sobie zakochane pary. Wszystko za sprawą dość osobliwych nazw alejek. Spacerując mamy szansę przejść aleją Zakochanych lub porozmawiamy z ukochaną osobą w alei Cichych Szeptów. Wieś słynie również z bardzo interesującej architektury, która niemal przenosi nas w czasie. Ciekawym miejscem są również ruiny zamku, które przyciągają tu fotografów i są wymarzonym miejscem spacerów.

Odległość z Katowic do Lanckorony: 100 km

Koniaków

Koniaków fot. Shutterstock

Każdy, kto docenia polskie rękodzieło powinien odwiedzić słynącą z pięknych koronek wieś Koniaków. Położona jest ona w najwyższym punkcie Beskidu Śląskiego, a jego mieszkanki to wyjątkowe panie, które rozsławiły ją na cały świat. Te utalentowane kobiety postanowiły zamienić swoje hobby w coś więcej i za pomocą szydełka tworzą prawdziwe cuda. Koronki z Koniakowa to nie tylko serwety czy zasłonki. Koronczarki aktywnie kreują dzisiaj modę ponieważ tworzą rzeczy, chętnie noszone i przystępne dla każdego. Panie heklują pięknie prezentujące się suknie, a nawet bieliznę. Koronki zyskały międzynarodową sławę i obecnie znajdziemy je nawet w Pałacu Buckingham czy w Watykanie.

Odległość z Katowic do Koniakowa: 110 km

Wieliczka

Kopalnia soli w Wieliczce. Fot. Shutterstock

Myśląc o Wieliczce na myśl przychodzi nam najsłynniejsza w Polsce kopalnia soli. Nic dziwnego, ta licząca łącznie 245 kilometrów korytarzy atrakcja, skrywa w sobie piękno i pozwala przeżyć coś niecodziennego. Oprócz zwiedzania wnętrz kopalni odbywały się tu inne oryginalne wydarzenia np. gale boksu, loty balonem, nawet skoki na bungee oraz kręcono tu słynną komedię Seksmisja. Jednak kopalnia w Wieliczce to przede wszystkim miejsce, które znalazło się na liście zabytków UNESCO, dlatego warto wybrać się tu choć raz w życiu.

Jednak miasto skrywa w sobie także inne atrakcje, dla których warto wybrać się tu na weekend z Katowic. Koniecznie zobaczcie piękny Zamek Żupny, Rynek Górny z pięknymi malowidłami 3D i zabytkowymi kamienicami oraz kościół św. Sebastiana. Warto przespacerować się również po tężni solankowej, która pozytywnie wpłynie na nasz układ oddechowy.

Odległość z Katowic do Wieliczki: 90 km

Odkryjcie wyjątkowe atrakcje Wieliczki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE