Strona głównaTop 10Atrakcje Wieliczki – nie tylko kopalnia soli

Atrakcje Wieliczki – nie tylko kopalnia soli

Wieliczka znana jest przede wszystkim z najsłynniejszej w Polsce kopalni soli. Co jeszcze poza nią można zobaczyć w tym mieście? Oto kilka podpowiedzi jakie atrakcje Wieliczki warto mieć na swojej liście.

Kopalnia soli w Wieliczce – początek atrakcji

Kopalnia soli w Wieliczce. Fot. beautiful landscape, Shutterstock

Kopalnię soli w Wieliczce oczywiście musimy wspomnieć. To nie tylko największa atrakcja miasta, ale jedna z najbardziej znanych w całej Polsce. Odwiedzają ją tłumy turystów, także zagranicznych. Wyrobisko jest tak wielkie, że można z soli wydobytej z Wieliczki zbudować trzy Piramidy Cheopsa. Łączna długość korytarzy to 245 kilometrów.

Czytaj więcej: Kopalnia Soli w Wieliczce – co o niej wiesz?

Zamek Żupny w Wieliczce

Muzeum Żup Krakowskich w wielickim zamku. Fot. Pixabay

Pierwsza budowla w tym miejscu zaczęła powstawać za Henryka Probusa w XIII w. Wtedy też założono przedsiębiorstwo żupne. W Zamku Żupnym mieściły się kiedyś siedziby zarządów kopalń w Wieliczce i Bochni. Należały one do jednego przedsiębiorstwa. Zamek wielokrotnie się zmieniał, bo podbijały go wojska, niszczyły pożary i bombardowania. Obecnie w odrestaurowanym zamku w niczym nie przypominającym średniowiecznej twierdzy mieści się Muzeum Żup Krakowskich założone w 1951 r.

Rynek w Wieliczce

Rynek w Wieliczce. Fot. Pixabay

Rynek w Wieliczce wydzielono już w 1290 r., pełnił on rolę centrotwórczą już za czasów Kazimierza Wielkiego. Oprócz ciekawego malowidła 3D widocznego na zdjęciu, na Rynku Górnym w Wieliczce można oglądać m.in. zabytkowe kamienice, pochodzące głównie z XIX w. Powstały w miejscu domów spalonych w 1877 r. W większości ufundowali je żydzi z Klasna.

Tężnia solankowa

Z 234 m poniżej poziomu gruntu wydobywana jest solankowa woda lecznicza, którą można się inhalować w tężni solankowej w Wieliczce. Z takiej tężni warto skorzystać m.in. dla poprawienia funkcjonowania układu oddechowego. Mało kto spoza Małopolski wie o tej atrakcji Wieliczki.

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce

Kościół św. Sebastiana w Wieliczce. Fot. Zygmunt Put, CC BY-SA 3.0

Drewniany kościół św. Sebastiana został zbudowany w XVI wieku. Do jego postawienia przyczynili się przedstawiciele magnackich rodów. Budowa rozpoczęła się w 1581 roku z inicjatywy żupnika wielickiego Sebastiana Lubomirskiego, a w 1598 r. kościółek konsekrował kardynał Jerzy Radziwiłł. Świątynia była przebudowywana wewnątrz. Na uwagę zasługują zabytkowe organy oraz obrazy z XVI w.

Kościół św. Klemensa w Wieliczce

Kościół św. Klemensa w Wieliczce. Fot. Happa, CC BY-SA 3.0

Św. Klemens jest patronem górników, nic więc dziwnego, że parafia pod jego wezwaniem znajduje się w Wieliczce. Pierwszą świątynię w tym miejscu w XIV w. wznieśli mieszczanie, ale nie przetrwała do naszych czasów. Kościół ucierpiał podczas trzęsienia ziemi.

Czytaj więcej: Najsilniejsze trzęsienia ziemi w historii Polski

Nowy kościół w stylu baroku józefińskiego wzniesiono na początku XIX wieku. Ze starego została jedynie część murów, XVII-wieczna kaplica grobowa i dzwonnica, którą Jan III Sobieski ufundował po zwycięstwie nad Turkami.

Kraków

Pomnik Adama Mickiewicza na tle Sukiennic na Rynku głównym w Krakowie
Pomnik Adama Mickiewicza na tle Sukiennic na Rynku głównym w Krakowie. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Wieliczka znajduje się tuż pod Krakowem i zazwyczaj odwiedzana jest przy okazji wizyty w stolicy Małopolski. Tam z kolei aż roi się od atrakcji, które trudno zmieścić w 20 czy nawet 50 podpunktach. Najważniejsze z nich opisaliśmy dla Was w naszych tekstach.

Więcej:

Darmowe atrakcje Krakowa – 12 fascynujących propozycji

Krakowski Kazimierz – atrakcje najciekawszej dzielnicy w Polsce

Kościół Mariacki w Krakowie – hejnał z jego wieży odmierza czas całej Polsce

Podziemia Rynku w Krakowie – zdziwisz się, co skrywają

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE