Są w naszym kraju miejscowości, które na pierwszy rzut oka nie mają w sobie nic ciekawego. Uwielbiamy pokazywać Wam takie niepozorne miejsca w Polsce i ujawniać przed Wami co tak naprawdę kryją. A są to niebywałe tajemnice i ciekawostki, na które zareagujecie z otwartymi ustami.

1Wietrzychowice – niepozorne miejsca w Polsce

Piramidy kujawskie. Fot. Einsamer Schütze, CC BY-SA 4.0

W Polsce znajdują się piramidy starsze od tych egipskich, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, są to konkretnie piramidy kujawskie. Nie są to klasyczne piramidy w kształcie ostrosłupa, a bardziej wydłużonej sztaby.

  • Grzebano tam zmarłych już 5 tys. lat temu, a więc 3 tys. lat p.n.e.
  • Piramidę Cheopsa w Gizie dla porównania ukończono prawdopodobnie około 2560 r. p.n.e., a więc ok. 440 lat później.

Grobowce związane są z neolityczną kulturą pucharów lejkowatych. Nie chowano tam jedynie ważnych osobistości, ale pasterzy czy rolników. Piramidy znajdują się w rezerwacie archeologicznym w Wietrzychowicach w woj. kujawsko-pomorskim.

Czytaj również: Piramidy w Polsce

Poprzedni
Poprzedni artykułGdzie na weekend z Katowic? (Top 10)
Następny artykułNajpiękniejsze dworce kolejowe w Polsce – nr 5 właśnie odnowiono!
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here