Strona głównaTop 10Najciekawsze polskie dzielnice i osiedla. Mieszkasz tam?

Najciekawsze polskie dzielnice i osiedla. Mieszkasz tam?

Są osiedla, których nazwa każdemu w Polsce obiła się o uszy. Czy to w piosence, czy w wiadomościach lub na lekcjach historii. Oto najciekawsze polskie dzielnice i osiedla – słynne z bardzo wielu powodów i warte odwiedzenia.

Sępolno, Wrocław

Sępolno widoczne z drona
Sępolno widoczne z naszego drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Przez Sępolno, Zalesie i Krzyki niesie melodię wrocławski wiatr – mówią słowa Wrocławskiej piosenki Marii Koterbskiej, zaczynającej się od słów: Mkną po szynach niebieskie tramwaje.

Osiedle willowe na Wielkiej Wyspie we Wrocławiu znane jest ze swojego kształtu, co doskonale widać z lotu ptaka. Na przykład lotu orła – to właśnie tego ptaka przedstawia zarys budynków. Osiedle zaprojektowali Paul Heim, Hermann Wahlich i Albert Kempter. Przedstawiali koncepcję miasta-ogrodu. W zgrabnych domkach miała mieszkać klasa średnia, a osiedle zapowiadało się na luksusowy willowy zakątek. Budowa trwała od 1919 do 1935 roku.

Czytaj więcej: Sępolno – sen architekta o orle widocznym z powietrza

Wilanów, Warszawa

Pałac w Wilanowie
Pałac w Wilanowie. Fot. Shutterstock

To najlepsza dzielnica do życia w stolicy. Mieszka tu wiele młodych osób. Wilanów jest atrakcyjny i się szybko się rozwija. To także piękne historyczne miejsce z zespołem pałacowo‐parkowym, który był letnią siedzibą króla Jana III Sobieskiego.

Historia pałacu w Wilanowie rozpoczęła się w roku 1677, kiedy Jan III Sobieski kupił posiadłość Milanów. Król był niezwykle zaangażowany w projekt i budowę pałacu – wszystko odbywało się pod jego czujnym okiem. Głównym projektantem posiadłości był Augustyn Locci Młodszy.

Czytaj więcej: Pałac w Wilanowie – jak tu pięknie!

Chylonia, Gdynia

Gdynia Chylonia
Gdynia Chylonia. Fot. Wames, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Chłopcy z Grabówka, chłopcy z Chyloni
Dzisiaj milicja użyła broni
Dzielnieśmy stali, celnie rzucali
Janek Wiśniewski padł

Słowa Ballady o Janku Wiśniewskim mówią nam, z czego między innymi znana jest gdyńska Chylonia. Niestety, ballada upamiętnia wydarzenia Grudnia 1970. Mówi o zastrzeleniu młodego chłopca, Zbigniewa Godlewskiego, 17 grudnia 1970 r. Pracownicy Stoczni Gdyńskiej zostali ostrzelani przez milicję w drodze do pracy po zakończeniu strajku.

Kazimierz, Kraków

Stara Synagoga w Krakowie
Stara Synagoga w Krakowie. Fot. Shutterstock

Żydowska dzielnica Krakowa z pewnością może konkurować o miano najpiękniejszej w Polsce. Historyczne kamienice, piękne zaułki, mnóstwo zabytków i szczególna aura rozsławiły ją na całą Europę. Turyści tłumnie odwiedzają nie tylko krakowskie synagogi na Kazimierzu, ale też liczne kluby tworzące niezwykły klimat tego miejsca. To także miejsce, gdzie jak nigdzie indziej można poznać historię krakowskich Żydów i ich wojenne losy.

Nikiszowiec, Katowice

Nikiszowiec w Katowicach
Nikiszowiec w Katowicach. Fot. Shutterstock

Nikiszowiec to osiedle w pobliżu szybu kopalnianego w Katowicach wybudowane na obszarze dworskim Gieschewald w latach 1908-18. Mieszkali tam górnicy kopalni Giesche. Gdy w 1924 roku zlikwidowano obszar dworski, Nikiszowiec i Giszowiec włączono do gminy Janów, które to tereny zostały potem włączone do miasta Szopienic – a to później do Katowic.

Zabytkowe osiedle zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie. Na centralnym placu znajdował się neobarokowy kościół z pięknymi witrażami i zabytkowymi organami. Nikiszowiec znajduje się obecnie na Szlaku Zabytków Techniki. To atrakcja turystyczna miasta.

Oliwa, Gdańsk

Zoo w Gdańsku-Oliwie
Zoo mieści się w Gdańsku-Oliwie. Fot. Shutterstock

Oliwa wcześniej była osobnym miastem, a dziś jest dzielnicą Gdańska. Koniecznie trzeba zobaczyć tam park Oliwski, dwory, archikatedrę, spichlerze i Lasy Oliwskie z głazami narzutowymi oraz zoo.

Gdański ogród zoologiczny w Oliwie to największe zoo w Polsce o powierzchni ponad 123 ha. Został założony w 1954 r. Prezentowanych jest tam ponad 200 gatunków zwierząt. To m.in. lwy rasy angolskiej, żyrafy Rotschilda, gepardy, orangutany, surykatki, pingwiny przylądkowe, czy też takiny (krewniaki piżmowołów) i tygrysy amurskie.

Nowa Huta, Kraków

Opuszczone podziemia Nowej Huty
Opuszczone podziemia Nowej Huty. Fot. Shutterstock

Osiedle Nowa Huta zaczęto budować w 1949 r. w ramach koncepcji miasta idealnego. Miało być osiedlem robotniczym kombinatu metalurgicznego ówczesnej Huty im. Lenina. Najstarsza część Nowej Huty na charakterystycznym sześcioramiennym planie wpisana jest jako zespół urbanistyczny na listę zabytków Krakowa. W koncepcji Nowej Huty w środku osiedla zabrakło miejsca na kościół. Masowe protesty doprowadziły do zamieszek w 1960 r.

Ze względu na to, że przy budowie osiedla wykorzystywano pracę miejscowych rzezimieszków, zaś na samo osiedle sprowadzono rodziny patologiczne jak i wielu Romów, którzy bardzo często rozpalali w mieszkaniach ogniska, wokół Nowej Huty narosło wiele mitów. Jednym z nich jest mit najniebezpieczniejszej dzielnicy Krakowa. W rzeczywistości to miano należy do Starego Miasta. Nowa Huta, przynajmniej dziś, jest bezpieczna.

Pod Nową Hutą znajdują się schrony z czasów zimnej wojny stanowiące atrakcję turystyczną.

Czytaj więcej: Schrony w Nowej Hucie – tajemnice podziemnego miasta

Bądź na bieżąco, polub nasz profil Polska Zachwyca na Facebooku

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE