Multimedialne fontanny to coś, co zachwyca i sprawia, że z przyjemnością oglądamy te kolorowe, wodne cuda. Z roku na rok w Polsce przybywa miejsc, gdzie znajdziemy nowoczesne wodotryski łączące w przeróżny sposób opadającą wodę, kolorowe światła i odpowiednio dobraną muzykę. Wszystkie te elementy tworzą urzekającą całość, dzięki której powstają najpiękniejsze polskie fontanny. Te zdjęcia Was zachwycą!

1. Fontanna multimedialna we Wrocławiu

Fontanna we Wrocławiu fot. Shutterstock

Fontanna multimedialna we Wrocławiu, to największe w Polsce i jedno z największych w Europie tego typu miejsc. Znajduje się w parku Szczytnickim obok Hali Stulecia (Hali Ludowej). Fontanna może poszczycić się ogromną powierzchnią, na której się znajduje, bo aż 1 ha. Niezwykłe widowiska, które możemy podziwiać od 2009 roku, to efekt zainstalowanych tu 800 punktów świetlnych, 300 dysz wodnych oraz 3 dysz ogniowych. Wszystko to, w połączeniu z odpowiednio dobraną muzyką, tworzy wspaniałe projekcje.

Wieczorne widowiska wzbogacone są także o pokazy specjalne. Podczas wielu ważnych wydarzeń na kurtynach wodnych wyświetlane są filmy, zdjęcia i animacje odpowiednio dopasowane do okazji. Pokazy odbywają się od końca kwietnia do końca września. Nie sposób zacząć od tej wspaniałej atrakcji opisując najpiękniejsze polskie fontanny.

2. Park Fontann w Warszawie

Fontanna w Warszawie fot. Pixabay

Park Fontann w Warszawie to kompleks czterech multimedialnych wodotrysków znajdujący się na Skwerze 1 Dywizji Pancernej WP. Miejsce to zostało otwarte w 2011 roku z okazji 125-lecia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Odbywają się tu 30-minutowe pokazy, które łączą wodę, światło i dźwięk tworząc niezwykłe widowisko. W projekcjach wykorzystywane są reflektory LED oraz lasery tworzące trójwymiarowe efekty. Warszawska fontanna może poszczycić się aż 367 dyszami wodnymi, z których 277 sterowanych jest cyfrowo.

3. Staw Zamkowy w Opolu

Fontanna w Opolu fot. Shutterstock

Staw Zamkowy przy ulicy Barlickiego w Opolu to połączenie historii z nowoczesnością. W XVIII wieku miejsce to stanowiło fosę otaczającą zamek książęcy. Kiedy w 1930 roku zamek rozebrano, powstał Staw Zamkowy. Miejsce to odgrywa dla mieszkańców Opola dużą rolę. Latem stanowi miejsce odpoczynku, zimą tworzone było tu lodowisko. W 2013 roku zainstalowano tu fontannę multimedialną, która stała się kolejną atrakcją tego miejsca. Podczas pokazów urzeka widzów największymi polskimi przebojami, poruszającymi się strumieniami wody i kolorowym oświetleniem.

Urzekające Opole – poznaj jego atrakcje

4. Fontanna przy operze w Poznaniu

Fontanna w Poznaniu fot. Shutterstock

Fontanna przy poznańskiej operze powstała na początku XX wieku w ramach projektu Dzielnicy Cesarskiej. Znajduje się ona w Parku Adama Mickiewicza i jest miejscem, które przyciąga mieszkańców Poznania, gdy tylko robi się ciepło. Fontanna, choć nie jest multimedialna, to zachwyca odwiedzających także wieczorem. Dzięki pięknemu oświetleniu to zabytkowe miejsce prezentuje się wyjątkowo.

5. MOLOLO w Sopocie

Fontanna w Sopocie fot. Shutterstock

Jeśli wybieracie się na molo w Sopocie to nie możecie ominąć tutejszej atrakcji. Ta wyremontowana w 2012 roku fontanna to prawdziwa wizytówka miasta. Jest ona pięknie oświetlana w rytm muzyki. Latem odbywają się tu także pokazy o nazwie MOLOLO, które łączą w sobie teatr uliczny, literaturę, muzykę i taniec.

6. Grająca fontanna w Krakowie

Fontanna w Krakowie fot. Shutterstock

Grająca fontanna z iluminacją powstała na placu Szczepańskim w Krakowie w 2010 roku. Zastąpiła inną, istniejącą tu wcześniej przez 40 lat. Opisując najpiękniejsze polskie fontanny nie sposób jej pominąć.

Fontanna Kryształ posiada 27 dysz, które unoszą wodę do góry. Podczas pokazów strumienie są podświetlane w rytm muzyki filmowej i klasycznej. Multimedialna atrakcja Krakowa, budzi mieszane emocje wśród mieszkańców, którzy uważają, że poprzednia fontanna bardziej pasowała do tego miejsca. Turyści uważają jednak, że świetnie pokazuje stary i nowy Kraków.

7. Fontanna w Elblągu

Fontanna w Elblągu fot. Shutterstock

Fontanna posadzkowa w Elblągu powstała w 2014 roku na placu katedralnym. Celem jaki planowano osiągnąć podczas tworzenia tego miejsca, było stworzenie oazy do odpoczynku, umożliwienie zabaw w wodzie dla dzieci, a wieczorami rozrywka podczas pokazów multimedialnych. Wszystko to udało się zapewnić. Niestety w czerwcu tego roku fontanna uległa uszkodzeniu. Nadal trwają pracę nad przywróceniem jej dla mieszkańców.

Jakie są według Was najpiękniejsze polskie fontanny?