Strona głównaTop 10Najpiękniejsze bulwary w polskich miastach (Top 8)

Najpiękniejsze bulwary w polskich miastach (Top 8)

Kochamy je za możliwość spacerów, piękne widoki i relaksu po ciężkim dniu. Bulwary, bo o nich mowa, to miejsca uwielbiane przez mieszkańców miast, gdzie bliskość wody jest ogromnym atutem. Wybierzcie się z nami na spacer po najpiękniejszych bulwarach w polskich miastach.

Bulwar Xawerego Dunikowskiego we Wrocławiu

Wrocław ma to szczęście, że położony jest nad Odrą, dzięki czemu jego mieszkańcy mogą cieszyć się spacerami nad brzegiem rzeki. Jedną z najpiękniejszych tras spacerowych w mieście jest Bulwar Xawerego Dunikowskiego, który został wyremontowany w 2016 roku. W jego nowej odsłonie mieszkańcy mogą spacerować nowymi chodnikami, jeździć malowniczymi ścieżkami rowerowymi, a gdy chcą odpocząć mogą usiąść na jednej z licznych ławek. To co najbardziej przyciąga odwiedzających to amfiteatralne schody, skąd podziwiać można panoramę Ostrowa Tumskiego. Bulwary to także miejsce wielu imprez plenerowych. Organizowane są tu pikniki dla dzieci, seniorów, miłośników jogi i zdrowej żywności oraz dla osób z niepełnosprawnościami. Spotkania często organizują tu także kajakarze i wodniacy.

Zobaczcie także: Wrocławskie krasnale – znajdziesz wszystkie?

Bulwar Narutowicza w Bydgoszczy

Bydgoszcz to miasto napędzane rzeką. Wokół płynącej przez sam środek miasta Brdy gromadzą się bydgoszczanie i turyści zachwyceni jej urokiem. Tu także prowadzi bulwar Narutowicza, z którego podziwiać możecie piękne Spichrza, Wyspę Młyńską, Operę Nova czy rzeźbę Przechodzącego przez rzekę. Ale Brda to coś więcej niż budynki, to miejsce, z którego chętnie korzystają mieszkańcy i odwiedzający Bydgoszcz turyści. W piękny słoneczny dzień ruch na wodzie jest spory. Możecie przepłynąć się tramwajem wodnym, kajakiem czy rowerkiem. Nie brakuje tu także trenujących zawodników klubów wioślarskich, wśród których wypatrywać możecie mistrzów olimpijskich. Spacerując po bulwarach odwiedźcie również jedną z kilku zacumowanych tu barek, w których odkryjecie jak dawniej żyli flisacy i ich rodziny, które zamieszkiwały Bydgoszcz.

To również Was zainteresuje: Bydgoszcz – miasto nad Brdą.

Bulwary nadwiślańskie w Warszawie

bulwary
Bulwary nad Wisłą w Warszawie. Fot. Piotr Szczepankiewicz, Shutterstock

Znajdujące się w stolicy Polski bulwary nadwiślane to ulubione miejsce spędzania wolnego czasu przez warszawiaków. Promenady są odnowione w nowoczesny sposób, dzięki czemu każdy znajdzie tu coś dla siebie. Na bulwarach znajdziecie punkt widokowy, kawiarenki, bary, rzucające cień pergole, latarnie w kształcie żagli, a także mini-plaże i trampoliny. Spacerując przy brzegach rzeki zobaczycie Centrum Nauki Kopernik, Muzeum nad Wisłą i Multimedialny Park Fontann. Położone nad Wisłą bulwary to idealne miejsce na odpoczynek po całodniowym zwiedzaniu Warszawy, które pozwoli spojrzeć na miasta z zupełnie innej perspektywy.

Bulwar Piastowski w Szczecinie (Bulwary w Polsce)

Szczecińskie bulwary to niezwykły punkt na mapie miasta tętniący pozytywną energią. Tu na spacery chętnie wybierają się zarówno mieszkańcy jak i turyści, aby cieszyć się wyjątkową atmosferą tego miejsca. Bulwar Piastowski nazywany jest także Aleją Żeglarzy, a na jego trasie zobaczycie liczne pomniki, urządzenia i tablice informacyjne ukazujące powiązania Szczecina z morzem. Deptak nad Odrą został kilka lat temu odnowiony, dzięki czemu odwiedzający mogą cieszyć się nowymi ławeczkami, zadbaną roślinnością w donicach oraz licznymi pomnikami i elementami do mocowania statków, które przyciągają w to miejsce spacerowiczów, rowerzystów oraz żeglarzy.

Zobaczcie także: Darmowe atrakcje Szczecina – 10 miejsc, które warto odwiedzić za 0 zł.

Rybackie i Długie Pobrzeże w Gdańsku

Brama Żuraw w Gdańsku. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Wijąca się po zabytkowej części miasta Motława to urokliwe i chętnie odwiedzane miejsce na mapie Gdańska. Znajdujące się tu Długie Pobrzeże i jego przedłużenie – Rybackie Pobrzeże, to malownicze uliczki, które położone są bezpośrednio przy rzece. Spacerując tym pięknym deptakiem zobaczyć możecie zabytkowego Żurawia, cumujące przy brzegu statki czy charakterystyczne dla Gdańska bramy wodne. Przy deptaku położone jest także Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Archeologiczne czy przystań Żeglugi Gdańskiej. Jest to obowiązkowe miejsce do zobaczenia podczas wizyty na Pomorzu.

Bulwar im. Józefa Piłsudskiego we Włocławku

We Włocławku również zobaczyć możecie piękny nadwiślański bulwar, który jest idealnym miejscem na spacery i spędzanie wolnego czasu. Promenada rozpoczyna się od Pałacu Biskupiego, a kończy punktem widokowym na zaporę i krzyż, który upamiętnia męczeńską śmierć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 2010 roku miejsce to przeszło modernizację, po której wybudowano tu m.in. plac zabaw dla dzieci i siłownię plenerową, wytyczono ścieżki spacerowe i rowerowe, a także parking samochodowy na 30 miejsc. Wzdłuż całej promenady znajduje się 27 stojaków rowerowych oraz ustawiono 13 tarasów widokowych z posadzonymi nowymi drzewami i krzewami. Na Bulwarach odbywają się cykliczne imprezy takie jak: Dni Włocławka czy Festiwal Wisły.

Bulwar Filadelfijski w Toruniu

Wzdłuż wiślanego nabrzeża, z którego roztacza się piękny widok na zabytkową część Torunia, prowadzi bulwar Filadelfijski. Jest to miejsce idealne na spacer, spotkania z przyjaciółmi czy chwilę relaksu po ciężkim dniu. W sezonie letnim w zacumowanych tu barkach możecie coś wypić lub zjeść. Znajdziecie tu także inne atrakcje, które urozmaicą Waszą wycieczkę po Toruniu. Na bulwarze Filadelfijskim swoje przystanki mają statek wycieczkowy „Wanda” oraz łódka „Katarzynka II”, którymi możecie popłynąć na drugi brzeg rzeki.

Bulwary w Krakowie

bulwary
Wisła widziana z drona i zamek na Wawelu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Bulwary Wiślane to idealne miejsce na spacer o każdej porze roku. Miejsce to upodobali sobie również biegacze i rowerzyści. To idealne miejsce na krótką przerwę od intensywnego zwiedzania. Co ciekawe Bulwary Wiślane znajdują się na Krakowskim Szlaku Techniki utworzonym w 2006 roku. Tu również prowadzi Wiślana Trasa Rowerowa, która jest częścią europejskiej drogi rowerowej EuroVelo 4. Przemierzając krakowskie bulwary będziecie mieli okazję podziwiać piękne widoki na zabytki miasta m.in. Wawel.

Będąc w okolicach Bulwaru Czerwińskiego warto zwrócić uwagę na nietypowy pomnik. Przedstawia on psa Dżoka, którego upamiętnili mieszkańcy Krakowa. Wiąże się z tym niestety smutna historia. Według opowieści, właściciel czworonoga umarł w okolicach ronda Grunwaldzkiego. Wierny Dżok czekał miesiącami na powrót swojego pana. Dopiero po dłuższym czasie zaufał innemu człowiekowi. Niestety kobieta zmarła, a pies uciekł i został potrącony przez pociąg.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE