Tereny zielone w miastach odgrywają ogromną rolę. Stanowią naturalny filtr zanieczyszczeń gazowych, redukują nadmierne ilości dwutlenku węgla w atmosferze oraz przede wszystkim poprawiają nasze zdrowie i samopoczucie. Zebraliśmy dla Was najbardziej zielone miasta w Polsce, które zachwycają pięknymi parkami, lasami i osiedlowymi zieleniami.
Zielono mi!
Coraz więcej polskich miast stara się zmieniać z zabetonowanych osiedli na bardziej zielone i przyjazne mieszkańcom. Oprócz sadzenia nowych drzew w dużych aglomeracjach pojawia się coraz więcej łąk kwiatowych czy sadów miejskich. Mieszkańcy mogą dzięki temu odpocząć na łonie natury nie wyjeżdżając poza miasto. Coraz więcej czasu poświęca się także dbaniu o osiedlowe trawniki, które pełne są roślinności. Biorąc pod obserwację najbardziej zielone miasta w Polsce uwzględniliśmy dwa kryteria. Pierwszy ranking to udział terenów zielonych razem z lasami, a drugi to miasta, w których roślinności jest najwięcej, ale z pominięciem lasów. Przekonajcie się jakie polskie miasta znalazły się na naszej liście.
To także Was zainteresuje: Najciekawsze parki w Polsce – spokojne miejsca, ale z mnóstwem atrakcji (Top 11).
Najbardziej zielone miasta w Polsce – ranking
Jest sporo miast w Polsce, które przyciągają do siebie zielenią i miejscami do spacerów. Oto 10 miejsc, które należą do najbardziej zielonych biorąc pod uwagę ilość lasów, parków, zieleńców i zieleni osiedlowych:
10. Tychy – 30,2%
9. Jelenia Góra – 32,2%
8. Wałbrzych – 32,6%
7. Bydgoszcz – 34,7%
6. Jaworzno – 35,2%
5. Koszalin – 36,7%
4. Katowice – 42,8%
3. Gdynia – 45%
2. Zielona Góra – 53,1%
Sprawdźcie jakie jest najbardziej zielone miasto w Polsce…
Sopot – najbardziej zielone miasto w Polsce
Pierwsze miejsce w rankingu zajął Sopot, którego udział terenów zielonych z lasami wynosi aż 58,5%. Tak duży udział roślinności w mieście sprawia, że mieszkańcy i turyści mogą cieszyć się doskonałym powietrzem. Na dobrą jakość powietrza wpływa także bliskość morza oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy, które skuteczne eliminują nadmiar dwutlenku węgla w mieście. Duża ilość parków i lasów sprzyja także spacerom, które doceniają nie tylko mieszkańcy Sopotu, ale także odwiedzający miasto turyści.
Zobaczcie także: Sopot – atrakcje nadmorskiego uzdrowiska.
Parki, zieleńce i osiedlowe tereny zielone – gdzie najbardziej zielono?
W wymienionych wcześniej miastach udział lasów w ogólnej ilości terenów zielonych jest bardzo duży. Ale są też miasta, które mogą pochwalić się sporą ilością parków, zieleńców i osiedlowych terenów zielonych. Sprawdźcie które miasta znalazły się w rankingu nie uwzględniającym w zestawieniu lasów.
10. Lublin – 5,3%
9. Łódź – 5,7%
8. Kraków – 5,8%
7. Warszawa – 6,4%
6. Sopot – 6,5%
5. Zamość – 6,9%
4. Bydgoszcz – 7,6%
A na podium znalazły się miasta…
3 miejsce – Siemianowice Śląskie
Siemianowice Śląskie to miasto, które znalazło się na 3 miejscu rankingu najbardziej zielone miasta w Polsce. Udział terenów zielonych bez lasów wyniósł tu 9,6%. Odwiedzając to zaskakujące śląskie miasto koniecznie wybierzcie się na spacer do Parku Miejskiego, którego poprzednia nazwa to park zamkowy. Zobaczycie tu m.in. pałac, który został wzniesiony przez ród Mieroszewskich i rozbudowany przez Donnersmarcków. Warto odwiedzić także XVII – wieczny spichlerz oraz pięć pomników przyrody, wśród których są trzy okazałe dęby.
2 miejsce – Rzeszów
Drugie miejsce w naszym wyjątkowym rankingu zajął Rzeszów. Udział parków i innych zielonych terenów wynosi tu 13,4%. Jeszcze do niedawna mieszkańcy Rzeszowa narzekali na małą ilość miejsc na spacery. Na szczęście z roku na rok miasto zaczęło inwestować w nowe tereny rekreacyjne pełne roślinności. Wśród parków, które są stosunkowo nowymi miejscami, warto odwiedzić Biały Ogród, Ogrody Bernardyńskie czy Park Papieski. Wśród znanych i lubianych przez mieszkańców parków są także: Park Miejski czy Park Sybiraków.
To także Was zainteresuje: Darmowe atrakcje Rzeszowa (Top 8).
1 miejsce – Chorzów (najbardziej zielone miasto w Polsce)
Ranking najbardziej zielone miasta w Polsce, wyłączając z zestawienia lasy, bezkonkurencyjnie wygrywa Chorzów. Udział zieleni wynosi tu 20,9%. Miejscem, które z pewnością przyczyniło się do tak dużego udziału roślinności w mieście jest Park Śląski, który zajmuje aż 535 ha i jest jednym z największych parków w Europie. Oprócz spacerów na terenie Parku Śląskiego znajdziecie sporo ciekawych atrakcji, które umilą Wam czas w Chorzowie. Warto odwiedzić tu m.in. Legendię – najstarsze wesołe miasteczko w Polsce, Elkę – jedyną kolejkę nizinną w Polsce, Ogród Zoologiczny czy Planetarium.
Zobaczcie także: Chorzów – atrakcje pełne legend i dzieł techniki (TOP 10).
w zestawieniu brakuje Szczecina, który w zależności od tego czy uwzględnimy w jego powierzchni jezioro Dąbie czy nie, ma wskaźnik na poziomie 45-60% udziału zieleni co czyni go jednym z najbardziej zielonych miejsc w Polsce
Jakie szczere kłamstwo…. Jeżeli łysy, i całkowicie zabetonowany Rzeszów jest na 2 miejscu, to ten artykuł wart zera. Biały Ogród to nie park, to kawałeczek z roślinami, Ogrody Bernardyńskie to trawa w połączeniu z betonem i kilkoma różami, Park Papieski to zabetonowany, plaski teren, nazywający się parkiem. Rzeszów posiada minimalną ilość zieleni, wystarczy popatrzyć w Google maps i od razu wszystko widać gołym okiem.
Dzień dobry Pani Maju, przykro mi, że Rzeszów nie jest tak zielonym miastem jak mogłoby wynikać z naszego artykułu. Rozumiem, że tam właśnie Pani mieszka. Myślę, że jest szansa na to, żeby terenów zielonych w Rzeszowie przybywało. Życzę, żeby znalazła Pani w sobie siłę i sprawczość i zadziałała w tym temacie. Z pewnością nie będzie to łatwe, ale nie niemożliwe. Trzymam kciuki za Rzeszów i za Panią. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Gdynia jest miejscem bardzo polecanym przez ludzi przeprowadzających się zarówno wewnątrz Miasta morza jak i tych, którzy napływają z innych miast. Można by powiedzieć, że to idealne miasto jednocześnie dla młodych i starszych.