Strona głównaTop 10Gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku? (TOP 13)

Gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku? (TOP 13)

Województwo śląskie to coraz chętniej wybierany kierunek. Naszym celem coraz częściej oprócz Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz Beskidu stają się duże, przemysłowe miasta. Zastanawiasz się gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku? Oto spora dawka atrakcji, które z pewnością Was zaskoczą i zachęcą do podróży.

Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Wybierając miejsce gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku warto wybrać takie, które nie tylko będzie ciekawe, ale i pozwoli aktywnie spędzić czas. Taką atrakcją niewątpliwie jest Zagroda Wsi Pszczyńskiej, w której czeka Was spacer umilony różnorodnymi eksponatami. Utworzony w 1975 roku skansen w Pszczynie gromadzi w swoich zbiorach wyjątkowe zabytki architektury drewnianej. Zobaczycie tu m.in. chałupę mieszkalną, stodołę, zrekonstruowany młyn wodny, wozownię, spichlerz, kuźnię czy studnię. Wszystko to w otoczeniu pięknej roślinności, która dodaje uroku i zachęca do spaceru.

Muzeum Tyskich Browarów Książęcych

Kolejne wyjątkowe miejsce na Śląsku spodoba się szczególnie miłośnikom piwa. Muzeum Tyskich Browarów Książęcych to obiekt położony na Szlaku Zabytków Techniki. Największą atrakcją jest niewątpliwie możliwość zapoznania się z procesem produkcji złotego trunku. Jest on wytwarzany w Tychach od czterech wieków. Ekspozycja mieści się w zabytkowych wnętrzach browaru. To perła architektury, gdzie można zobaczyć jak warzyło się piwo kiedyś i jak nowoczesnymi sposobami robi się to dziś. Na końcu na pełnoletnich zwiedzających czeka degustacja świeżo uwarzonego piwa Tyskie Gronie 14-dniowe. Można go skosztować w zabytkowym pubie.

To także Was zainteresuje: Szlak Zabytków Techniki – zachwyci dorosłych, nauczy dzieci.

GEOsfera w Jaworznie (Gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku?)

Szukając atrakcji, która Was zaskoczy zarówno swoją oryginalnością jak i ciekawym umiejscowieniem warto wybrać GEOsferę. W dawnym kamieniołomie w Jaworznie powstało miejsce idealne na spacery, gdzie zachwycą Was ogrody sensoryczne i uzdrowiskowy klimat jaki tu panuje. Jednak to co przyciąga w to miejsce najbardziej, to możliwość zapoznania się z geologiczną przeszłością okolic Jaworzna. Dzięki dawnej eksploatacji wapieni w ścianach i na dnie wyrobiska znajdziecie świadectwo obecności morza sprzed około 230 milionów lat, np. skamieniałości fauny triasowej: szkarłupni, mięczaków, głowonogów, ryb. GEOsfera to miejsce dla całych rodzin, gdzie czekają na Was m.in. tężnia solankowa, notozaury, place zabaw dla dzieci i kładka widokowa.

Nikiszowiec w Katowicach

gdzie pojechać na jeden dzień na śląsku
Nikiszowiec w Katowicach Fot. Shutterstock

Jeśli zastanawiacie się gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku to warto wybrać jeszcze jedno miejsce położone na Szlaku Zabytków Techniki. Nikiszowiec to zabytkowe osiedle znajdujące się w pobliżu szybu kopalnianego w Katowicach. Wybudowane zostało na obszarze dworskim Gieschewald w latach 1908-18. Mieszkali tam górnicy kopalni Giesche. Zabytkowe osiedle zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie. Na centralnym placu znajduje się neobarokowy kościół z pięknymi witrażami i zabytkowymi organami. Wizyta na zabytkowym osiedlu robotniczym Nikiszowiec to przede wszystkim okazja, aby przenieść się w czasie. Spacerując pomiędzy zabudowaniami i odwiedzając wnętrza mieszkań poczujecie niepowtarzalny klimat jaki tu panuje i zobaczycie jak żyli górnicy i ich rodziny.

Zobaczcie także: Śląskie atrakcje na każdą kieszeń (Top 33).

Park Śląski (Gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku?)

Znajdujący się w Chorzowie Park Śląski to miejsce jedyne w swoim rodzaju. Położony na 535 ha park jest jednym z największych w Europie. Miejsce to utworzono w 1950 roku na terenach poprzemysłowych i szybko zyskało nazwę zielonych płuc Górnego Śląska. Dziś Park Śląski to dla mieszkańców Chorzowa nie tylko miejsce spacerów, ale także wielu atrakcji. Znajdują się tu m.in. Śląski Ogród Zoologiczny, Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko, Stadion Śląski, Planetarium, kolej linowa „Elka”, rosarium – największy ogród różany w Polsce czy Galeria Rzeźby Śląskiej. Ale w parku można także się zrelaksować na sztucznej plaży, wypić kawę w jednej z licznych kawiarni lub aktywnie spędzić czas na korcie tenisowym lub siłowni.

Przy okazji warto zobaczyć także: Chorzów – atrakcje pełne legend i dzieł techniki (TOP 10).

Kopalnia Guido

Kopalnia Guido. Fot. Materiały prasowe

Kopalnia Guido to punkt obowiązkowy jeśli zastanawiacie się gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku. Obiekt jest codziennie otwarty do zwiedzania, a co najważniejsze można poznać jego niezwykłą historię. Takiego wyrobiska nie ma nigdzie indziej na świecie, a dodatkowo wyposażenie kopalni nadal działa i można zaobserwować, jak pracują maszyny. Wizyta w tej podziemnej atrakcji to możliwość zobaczenia trzech różnych poziomów kopalni: dwa są proste do pokonania, a jeden dla zaawansowanych. Te podstawowe są dostępne dla dzieci już od 6 roku życia. W kopalni Guido odbywają się także różne koncerty i imprezy, które w tak oryginalnym miejscu z pewnością zapadną Wam w pamięć na długo.

Przeczytajcie więcej: Kopalnia Guido – ciekawa i tańsza niż Wieliczka.

Koniaków (Gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku?)

gdzie pojechać na jeden dzień na śląsku
Koronczarki koniakowskie. Fot. koronkikoniakowskie.pl

Nie ma chyba osoby, która by nie słyszała o wyjątkowych wyrobach z Koniakowa. Każdy, kto docenia polskie rękodzieło powinien odwiedzić słynącą z pięknych koronek wieś w województwie śląskim. Położona jest ona w najwyższym punkcie Beskidu Śląskiego, a jego mieszkanki to wyjątkowe Panie, które rozsławiły ją na cały świat. Te utalentowane kobiety postanowiły zamienić swoje hobby w coś więcej i za pomocą szydełka tworzą prawdziwe cuda. Wykonywane przez nie koronkowe arcydzieła to nie tylko serwety czy zasłonki. Koronczarki podążają za duchem czasu i tworzą rzeczy, chętnie noszone i przystępne dla każdego. Panie heklują pięknie prezentujące się suknie, a nawet bieliznę. Koronki zyskały międzynarodową sławę i obecnie znajdziemy je nawet w Pałacu Buckingham czy w Watykanie.

Dowiedz się więcej: Koniaków – najpiękniejsze koronki.

Zamek Ogrodzieniec

gdzie pojechać na jeden dzień na ślasku
Zamek Ogrodzieniec. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Wybierając miejsca gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku nie może zabraknąć propozycji dla miłośników warowni. Zamek Ogrodzieniec został wybudowany na przełomie XIV i XV wieku na Górze Zamkowej – najwyższym wniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wraz z innymi zamkami Małopolski i Śląska tworzy niezwykły Szlak Orlich Gniazd i jest wśród nich jednym z najchętniej odwiedzanych obiektów. Dzięki odpowiedniemu zarządzaniu zamek otrzymał drugie życie. Oprócz zwiedzania w sezonie letnim w warowni możecie uczestniczyć w pokazach rycerskich, które odbywają się w weekendy. Tu również organizowany jest Festiwal Kultury Wczesnego Średniowiecza.

To również Was zainteresuje: Pierdolnik – nie możesz pominąć tej atrakcji odwiedzając Zamek Ogrodzieniec.

Ogrody Kapias

Myśląc o Śląsku na myśl przychodzą nam przede wszystkim kopalnie. Jednak województwo śląskie ma do zaoferowania ogromną ilość zielonych i naturalnych atrakcji. Jeśli kochacie przyrodę, piękno zmieniających się krajobrazów i spacery bez względu na porę roku, to koniecznie skierujcie swoje kroki na obrzeża Goczałkowic-Zdroju. Ogrody Kapias to obowiązkowe miejsce na Waszej liście gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku, które zostało stworzone z pasji i miłości do najpiękniejszych roślin świata. Jest to oaza spokoju, gdzie odpoczniecie pośród cudownych zapachów i kolorów. Nie brakuje tu doskonale zgranej ze sobą architektury ogrodowej, altanek, ławeczek, zacienionych miejsc na upalne dni i atrakcji dla dzieci. Dajcie się oczarować temu magicznemu, roślinnemu zakątkowi. Ogrody Kapias to czarujące miejsce, gdzie w jednym miejscu możecie odbyć podróż po różnych zakątkach świata.

Dowiedz się więcej: Ogrody Kapias – kolory Prowansji, zapachy Toskanii, bajeczna kraina pełna pasji!

Góra Żar (Gdzie pojechać na jeden dzień na Śląsku?)

Góra Żar i Jezioro Międzybrodzkie
Góra Żar i Jezioro Międzybrodzkie. Fot. Michał Płachta, CC BY-SA 2.5

Województwo śląskie to również region pełen pięknych górskich szczytów. Chcąc znaleźć wzniesienia idealne na jednodniową wyprawę możecie wybrać Beskid Śląski, Żywiecki lub Mały. Jednym z ciekawszych miejsc jest Góra Żar znajdująca się w Beskidzie Małym. Na jej szczycie umiejscowiony jest akwen należący do Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar, czyli jedynej podziemnej elektrowni w Polsce. Wzniesienie mierzy 761 m n.p.m., a na szczyt można dostać się szlakiem pieszym lub rowerowym, a także kolejką linowo-terenową. Na górze czekają na Was liczne punkty gastronomiczne (restauracja, grill), lunety widokowe i panorama widokowa z opisem. To świetny punkt widokowy, z którego można zobaczyć Kotlinę Żywiecką z Jeziorem Żywieckim, Beskid Żywiecki, Śląski i szczyty Beskidu Małego.

Kolorowe Jeziorka w Bibieli

Kolorowe jeziorka to w ostatnich latach jedna z najpopularniejszych atrakcji w Polsce. Choć najbardziej znane są te znajdujące się w Rudawach Janowickich, to także Śląsk ma przepiękne miejsce, które warto odwiedzić. Bibiela to mała miejscowość położona na północ od Tarnowskich Gór, gdzie dawniej znajdowała się kopalnia rud żelaza. W 1917 roku została ona zalana wodą i w miejscu tym powstały kolorowe jeziorka. To malownicze miejsce otoczone jest zielenią, a woda w zbiornikach przybiera rozmaite kolory, które zawdzięcza rudom żelaza. Widok na jeziorka jest obłędny, szczególnie w piękny słoneczny dzień. Koniecznie odwiedźcie to miejsce podczas jednodniowych wycieczek po Śląsku!

Muzeum Śląskie w Katowicach

Miejscem, które przybliży Wam historię i dorobek kulturowy tego regionu jest Muzeum Śląskie w Katowicach. Już sama siedziba placówki jest zaskakująca, bo znajduje się w byłej kopalni węgla na głębokości 14 metrów pod powierzchnią terenu. Jest to nowoczesna, multimedialna ekspozycja, która pokazuje dzieje Śląska w sposób, który zaciekawi nawet dzieci. Można tam znaleźć m.in. wyposażenie mieszkania z czasów PRL i informacje o historii całego regionu. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum Śląskiego należą kolekcje: malarstwa polskiego sprzed i po 1945, sztuki nieprofesjonalnej, fotografii artystycznej i dokumentalnej, plakatu polskiego oraz bogate zbiory etnograficzne i z zakresu polskiej plastyki scenicznej.

Jasna Góra w Częstochowie

Jasna Góra częstochowa
Jasna Góra z drona. Fot. Shutterstock

Na koniec warto również wymienić punkt na mapie Śląska, który jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejszym centrum pielgrzymkowym katolików w Polsce. Jasna Góra w Częstochowie to sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów, położone na wzgórzu o tej samej nazwie. Najcenniejszym dziełem, jaki się tu znajduje jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej, ale zobaczycie tu także inne eksponaty, najczęściej związane ze sztuką sakralną. Warto wiedzieć, że klasztor paulinów był twierdzą, która w 1655 roku oparła się potopowi szwedzkiemu. Obrona Jasnej Góry była jedną z największych bitew potopu szwedzkiego, którą opisał Henryk Sienkiewicz w Potopie. Na Jasnej Górze znajdziecie muzeum, gdzie można podziwiać zbroje i broń z tamtego okresu. Miłośnicy historii nie przejdą obok niego obojętnie.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE