Strona głównaCiekawostkiGóry Stołowe – magia zaklęta w skałach

Góry Stołowe – magia zaklęta w skałach

Góry Stołowe to jeden z najpiękniejszych polskich zakątków. Osobliwa atrakcja Dolnego Śląska znana jest m.in. ze Szczelińca i Błędnych Skał. Widoki podziwia się tam z szeroko otwartymi ustami. Jak powstały wielkie góry przypominające stoły?

Góry Stołowe – masywy z płyt

góry stołowe

W Sudetach Środkowych znajdziemy Góry Stołowe, masyw płaskich niczym stoły wzniesień płytowych. Pochodzą one z górnej kredy i zbudowane są z piaskowca. Poziome płyty wypiętrzyły się przed 30 milionami lat i są dziś fenomenem na skalę europejską. Część z nich jest położona w Czechach.

Park Narodowy Gór Stołowych

góry stołowe

Utworzony w 1993 roku park będzie obchodził w 2018 r. swoje 25-lecie. Wcześniej funkcjonował Stołowogórski Park Krajobrazowy i te tereny także były chronione. Najbardziej popularne atrakcje Gór Stołowych to najwyższe wzniesienia: Szczeliniec Wielki (mający 919 m n.p.m.) i Skalniak (mierzący 915 m n.p.m.).

Przepiękny Szczeliniec

góry stołowe

Widok ze Szczelińca jest najbardziej malowniczym w tej części Sudetów i jednym z najpiękniejszych w Polsce. Szczególnie warto stąd podziwiać wschody i zachody słońca. Na samym szczycie Szczelińca znajdziemy formację skalną Fotel Pradziada. Wspinając się na górę można pobawić się wielkimi skałami, tzw. chybotkami.  Kołyską Księżniczki Emilki i Sercem Ducha Gór można poruszyć mimo ich wielkich gabarytów.

Bogata fauna

góry stołowe

W Parku Narodowym Gór Stołowych możemy spotkać wiele ciekawych zwierząt. Od borsuka czy salamandry plamistej po popielice i orzesznice, bociany czarne, sóweczki, żmije zygzakowate i… muflony. Zostały sprowadzone na te tereny. Jeśli mamy szczęście możemy je dostrzec przy granicy z Czechami.

Schronisko na Szczelińcu

góry stołowe

Schronisko na Szczelińcu położone jest na wysokości 905 m n.p.m w północno–zachodniej części platformy Szczelińca Wielkiego. Początkowo mieściła się tam tylko letnia altana, dopiero z inicjatywy Franza Pabla powstało tu schronisko w stylu tyrolskim (charakterystycznym dla Alp Wschodnich).

Skąd się wzięła jego nazwa? Czytaj więcej: Schronisko na Szczelińcu – kliknij.

Błędne Skały

góry stołowe
Góry Stołowe skrywają Błędne Skały. Fot. Shutterstock (6)

W Górach Stołowych możemy znaleźć fenomenalne Błędne Skały, przepiękne formacje labiryntów i wąskich przesmyków. Łatwo tam zabłądzić (stąd nazwa). Mówi się na nie także Wilcze Doły. To atrakcja szczególnej urody.

Czytaj więcej: Błędne Skały – fenomen przyrody w Górach Stołowych.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE