Tężnie to miejsca, które idealnie działają na nasze zdrowie. Poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego, dobrze wpływają na układ nerwowy, krążenie i metabolizm. Jest to także wytchnienie dla naszych płuc zmęczonych zanieczyszczonym powietrzem miast. Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajdują się największe tężnie w Polsce? Oto one!

6Tężnia w Radlinie

Jedną z największych tężni w Polsce jest niewątpliwie budowla znajdująca się w Radlinie. Jest to obiekt leczniczy złożony z pawilonu drewnianego o wysokości 7 metrów i długości 21 metrów. Tężnia w Radlinie to pierwszy obiekt, który powstał w przemysłowej części województwa śląskiego. Jej budowa wynikała z dużego zapotrzebowania mieszkańców na inhalacje zdrowotne. Aby zapewnić odwiedzającym najlepsze efekty lecznicze, solanka płynąca w tężni, jest sprowadzana do Radlina z miejscowości zdrojowych, m.in. Zabłocia, Ciechocinka czy Dębowca. Dzięki temu w górniczym Radlinie można poczuć namiastkę wypoczynku nad morzem – stężenie jodu w powstającej przy tężni mgiełce solankowej jest bowiem zdecydowanie większe niż nad Bałtykiem!

  • Wstęp na teren tężni jest bezpłatny
Poprzedni
Poprzedni artykułPuszcza Romincka – ciekawostki o krainie piramid i leśnej ostoi zwierząt (Top 8)
Następny artykułWynajem jachtu nad Bałtykiem – online to takie proste!
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here