Strona głównaTop 10Największe tężnie solankowe w Polsce (Top 5 + bonus)

Największe tężnie solankowe w Polsce (Top 5 + bonus)

Tężnie to miejsca, które idealnie działają na nasze zdrowie. Poprawiają funkcjonowanie układu oddechowego, dobrze wpływają na układ nerwowy, krążenie i metabolizm. Jest to także wytchnienie dla naszych płuc zmęczonych zanieczyszczonym powietrzem miast. Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajdują się największe tężnie w Polsce? Oto one!

Tężnia w Radlinie

Jedną z największych tężni w Polsce jest niewątpliwie budowla znajdująca się w Radlinie. Jest to obiekt leczniczy złożony z pawilonu drewnianego o wysokości 7 metrów i długości 21 metrów. Tężnia w Radlinie to pierwszy obiekt, który powstał w przemysłowej części województwa śląskiego. Jej budowa wynikała z dużego zapotrzebowania mieszkańców na inhalacje zdrowotne. Aby zapewnić odwiedzającym najlepsze efekty lecznicze, solanka płynąca w tężni, jest sprowadzana do Radlina z miejscowości zdrojowych, m.in. Zabłocia, Ciechocinka czy Dębowca. Dzięki temu w górniczym Radlinie można poczuć namiastkę wypoczynku nad morzem – stężenie jodu w powstającej przy tężni mgiełce solankowej jest bowiem zdecydowanie większe niż nad Bałtykiem!

 • Wstęp na teren tężni jest bezpłatny

Konstancin – największe tężnie w Polsce

Konstancin słynie z drugiej najstarszej tężni w Polsce (najstarsza znajduje się w Ciechocinku). Obiekt leczniczy zbudowano w 1978 roku. Zasilany jest solanką z położonego nieopodal odwiertu. Powietrze wokół tężni tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu nad morzem. Wielkość obiektu to 40 metrów długości i 6 metrów wysokości. Tężnia, od początku swojego powstania, jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem jedynego uzdrowiska na Mazowszu. Lecznicze działanie solanki od lat przyciąga kuracjuszy, chcących poprawić swoje zdrowie. Do Konstancina warto wybrać się, gdy macie problem z układem nerwowym, pracą gruczołów dokrewnych, przemianą materii i ogólną odpornością organizmu.

Wstęp do tężni jest płatny:

 • W sezonie letnim (IV-XI): bilet normalny – 13 zł, bilet ulgowy – 8 zł
 • W sezonie zimowym (XII-III): bilet normalny – 11 zł, bilet ulgowy – 7 zł

Busko-Zdrój

Busko-Zdrój to miasto, które rozpoczyna podium największych tężni w Polsce. To właśnie tu, na terenie nowego parku zdrojowego, powstała jedna z najnowocześniejszych budowli solankowych w Polsce. Zachwycający swoją konstrukcją obiekt ma kształt okręgu o średnicy około 72 m i obwodzie około 226 m, a ściany sięgają blisko 10 m wysokości. Na szczycie tężni znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę uzdrowiska. W sezonie, wewnątrz tężni organizowane są różne wydarzenia kulturalne, które stanowią dodatkową atrakcję tego miejsca. W sąsiedztwie położony jest także dom zdrojowy z pijalnią wód i całoroczną mini tężnią, a także oranżeria, multimedialna fontanna oraz nowoczesny plac zabaw dla dzieci w kształcie statku.

 • Wstęp na teren tężni jest płatny: bilet normalny – 8 zł, bilet ulgowy – 5 zł
 • Bilet tężnia + taras widokowy: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł
 • W każdy pierwszy poniedziałek miesiąca – wstęp wolny

Przeczytajcie także: Busko-Zdrój – atrakcje nowoczesnego uzdrowiska (Top 18).

Inowrocław

Tężnia w Inowrocławiu. Fot. Shutterstock

Drugim miastem, mającym największe tężnie w Polsce, jest Inowrocław. W okolicach znajdują się bogate złoża soli kamiennej, którą wydobywano tu od czasów starożytnych. Dlatego właśnie Inowrocław nazywany jest miastem na soli. Dziś ten minerał nie jest tu już wydobywany – kopalnia Solino została zamknięta i zalana.

W mieście od lat planowano wybudowanie tężni. Pierwsze pomysły pojawiły się już w 1984 roku. Ostatecznie prace rozpoczęły się w 1994 roku i zakończyły w 2001 roku. Tężnia ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, które tworzą fantazyjną konstrukcję o łącznej długości 322 metrów. Jest też wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama miasta i Parku Solankowego. Park to obok tężni największa atrakcja miasta, która znajduje się na obszarze aż 85 hektarów. Spacerując możemy nie tylko poprawić swoją kondycję, ale także cieszyć się widokiem przepięknych dywanów kwiatowych.

 • Wstęp do tężni jest bezpłatny
 • Wstęp na taras widokowy 2,5 zł

Przeczytajcie również: Inowrocław – magiczne miasto na soli.

Ciechocinek – największe tężnie w Polsce

największe tężnie w polsce
Tężnie w Ciechocinku. Fot. Janusz Baczyński, Shutterstock

Bezkonkurencyjnym numerem jeden w rankingu największe tężnie w Polsce jest Ciechocinek. Znajduje się tu największa i najbardziej znana tężnia w Polsce oraz w Europie. Jej wysokość wynosi prawie 16 metrów, a łączna długość to 1741,5 metra. W Ciechocinku znajduje się zespół trzech tężni solankowych. Co ciekawe oprócz korzystnego oddziaływania na zdrowie, tężnie nadal służą do naturalnego pozyskiwania soli. Woda o stężeniu soli 5,8 % wydobywana jest ze słynnej fontanny Grzybek. Następnie wtłaczana jest na szczyt tężni, skąd solanka sączy się po drewnianej konstrukcji i w naturalny sposób paruje, zwiększając stężenie soli w wodzie. Następnie płynie ona do warzelni, gdzie powstaje sól. Zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym stanowi Pomnik Historii. Warto wiedzieć, że ciechocińska atrakcja została wybudowana w 1854 roku i jest najstarszym takim obiektem w Polsce.

 • Wstęp na obszar tężniowy jest bezpłatny
 • Taras widokowy tężni nr 2 i grota solankowa: bilet normalny – 5zł, bilet ulgowy – 2,5 zł

To Was zainteresuje: Ciechocinek – najbardziej znane uzdrowisko w Polsce.

Miejskie mini tężnie

Na koniec mamy jeszcze ciekawostkę dla wszystkich miłośników tężni i kuracji solankowych. Obecnie nie trzeba jechać do Ciechocinka czy Konstancina, aby odetchnąć pełną piersią i cieszyć się czystym powietrzem. W ostatnich latach, tężnie solankowe powstają także w wielu dużych miastach w całej Polsce, gdzie pełnią rolę miejskich inhalatorów. Dzięki tężniom miejskie otoczenie zmienia się na bardziej przyjazne – orzeźwiają one w upały, poprawiają nastrój, służą osobom z nadciśnieniem, zapaleniem zatok, alergiami, pomagają w schorzeniach dróg oddechowych. Są doskonałym miejscem na spotkania, gdzie możecie się cieszyć dobrym mikroklimatem. Zastanawiacie się w jakich miastach możecie pospacerować w sąsiedztwie tężni? Oto kilka z nich:

 • Warszawa
 • Łódź
 • Bydgoszcz
 • Rybnik
 • Konin
 • Tychy
 • Katowice
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE