Powiśle to region graniczący z Żuławami, Warmią, Kociewiem oraz Ziemią Chełmińską, który ma sporo do zaoferowania. Potężne warownie, jedna z najwyższych budowli sakralnych w Polsce czy niespotykane nigdzie indziej zabytki techniki to atrakcje, które trzeba zobaczyć. Odkryjcie z nami Powiśle – region o młodej nazwie, lecz z atrakcyjnymi, historycznymi zabytkami.

1Zamek w Kwidzynie

Zamek w Kwidzynie. Fot. Shutterstock

Jedną z ciekawszych atrakcji Powiśla jest Zamek w Kwidzynie. Ten wzorowany na twierdzach krzyżackich obiekt, to budowla kapituły pomezańskiej, która do dziś zdumiewa swoim ogromem. Początkowo był czworobocznym, samodzielnym zamkiem z wieżami w narożnikach. Dopiero po połączeniu z katedrą, wraz z całym miastem, stało się w XIV wieku twierdzą obronną.

Dziś zamek jest jednym z najchętniej odwiedzanych zamków Pomorza. To co kojarzy się z twierdzą w Kwidzynie to gdanisko. Ta charakterystyczna wieża, to największy na terenie państwa krzyżackiego sanitariat tego typu. Wieża służyła także do celów obronnych, ale przede wszystkim była toaletą.

Zobacz także: Zamek w Kwidzynie – intrygująca twierdza.

Poprzedni
Poprzedni artykułNiebieskie źródła – lazurowy raj Tomaszowa Mazowieckiego
Następny artykułNajlepsze teatry w Polsce – Twoje wyjście z kulturą (Top 11)
blank
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here