Strona głównaTop 10Najlepsze teatry w Polsce – Twoje wyjście z kulturą (Top 11)

Najlepsze teatry w Polsce – Twoje wyjście z kulturą (Top 11)

Teatry przeżywają w Polsce renesans zwłaszcza po okresie zamknięcia spowodowanego pandemią. Znów chcemy móc swobodnie wychodzić wieczorami do teatru czy kina. Zwłaszcza jesień sprzyja kulturalnym wyjściom więc nie ma na co czekać, tylko trzeba kupić bilet na spektakl. Nie odkładajcie tego jako, że bilety na niektóre przedstawienia wyprzedają się jak świeże bułeczki. A oto nasze subiektywne zestawienie teatrów, do których warto się wybrać.

Och Teatr w Warszawie

Och Teatr, wejście główne. Fot. Grand Warszawski, Shutterstock

Teatrów w Warszawie jest blisko 20. Będąc w stolicy wybór mamy zatem duży. Na potrzeby naszego zestawienia wybraliśmy Och Teatr na warszawskiej Ochocie, który gwarantuje udany kulturalny wieczór. Cieszy się on wielką popularnością wśród widzów. Sami też go bardzo lubimy. Teatr powstał w 2010 r. w ramach Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Jest tak naprawdę młodszym bratem Teatru Polonia założonego w 2005 r. przez Fundację. Na deskach Och Teatru zobaczymy wielu wspaniałych polskich aktorów, także tych znanych ze srebrnego ekranu. Repertuar Och Teatru jest bardzo zróżnicowany. Polecamy Osy Iwana Wyrypajewa w reżyserii autora ze świetnymi Marcinem Dorocińskim i Magdą Boczarską w obsadzie. Nie gorzej ogląda się Pomoc Domową z Krystyną Jandą w roli tytułowej. Oszczędne aktorstwo pani Krystyny i zabawna fabuła bawią i urzekają. Bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem. Kosztują w zależności od spektaklu i miejsca od 60 zł do
160 zł.

Swoje spektakle Och Teatr pokazuje też na gościnnych występach w różnych teatrach w Polsce. Jeśli będzie w waszym mieście, kupcie bilety bo warto.

Może zainteresuje Cię także artykuł Warszawa – atrakcje

Teatr 6. Piętro w Warszawie

Teatr 6. Piętro mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Fot. Shutterstock

Teatr 6. Piętro został założony w 2010 r. przez Michała Żebrowskiego i Eugeniusza Korina. Premierowym spektaklem była komedia Woody’ego Allena Zagraj to jeszcze raz, Sam z głośnym debiutem aktorskim Kuby Wojewódzkiego. Kuba występuje w tym spektaklu zresztą do dziś. Działający od 9 lat Teatr 6. Piętro zdobył sobie mocną pozycję wśród stołecznych rywali. Dobór repertuaru i znakomite aktorstwo tworzą tu przepis na sukces. W tym sezonie poza wieloma wspaniałymi sztukami w teatrze 6. Piętro zobaczymy wciąż aktualny „przebój internetów” Ucho Prezesa czyli Scheda z Robertem Górskim i Mikołajem Cieślakiem. Spektakl cieszy się ogromnym powodzeniem, polecamy zatem wcześniejszą rezerwację.

Swoje spektakle 6. Piętro pokazuje też na występach gościnnych w innych miastach w Polsce. Bądźcie czujni, to może w swojej miejscowości uda wam się zobaczyć sztukę wprost ze stolicy.

Teatr Narodowy w Warszawie

Teatr Narodowy w Warszawie. Fot. Shutterstock

Nie może zabraknąć w naszym zestawieniu warszawskiego Teatru Narodowego. Jest on wciąż, nieprzerwanie od ponad 250 lat, ostoją sztuki dramatycznej przez duże S w Polsce. Pracują tu wybitni aktorzy jak choćby Jan Englert, Janusz Gajos czy Danuta Stenka. W Teatrze Narodowym panuje podniosła atmosfera i ma się poczucie, że stykamy się z prawdziwą kulturą wyższą. Warto wybrać się do tego teatru choć raz. Repertuar jest bardzo bogaty; na afiszu jest obecnie przeszło 30 spektakli. Bilety kosztują od 85 do 140 zł.

Może zainteresuje Cię także artykuł: Najciekawsze kina i teatry w Polsce (Top 10)

Teatr Ad Spectatores we Wrocławiu

Spektakl „Pejzaż zimowy Brueghela”, zagrany w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Fot. Magdalena Lopez-Pawłowicz

Jeżeli chcecie doświadczyć teatru nieoczywistego, eksperymentalnego wybierzcie się na spektakl do Teatru Ad Spectatores we Wrocławiu. Teatr działa z powodzeniem od 1997 roku i swoje spektakle wystawia często poza swoją główną siedzibą: w piwnicach, na strychach, w pociągach, w muzeach czy na stadionie miejskim.

W ciągu najbliższych miesięcy można obejrzeć 5 spektakli, które zostaną zagrane w Browarze Mieszczańskim, głównej siedzibie teatru oraz na deskach wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jednym z nich jest, grany od 2011 roku, intrygujący spektakl 9-rekonstrukcja, który każdorazowo może obejrzeć tylko 9 widzów. Są oni wtedy dodatkowym, ważnym elementem scenografii, choć czynnego udziału w grze nie biorą (niepotrzebny stres zatem odpada;). Bilet na ten spektakl, który grany jest się w piwnicy Pubu „Skrzypek na dachu” przy ul. Bogusławskiego we Wrocławiu, kosztuje 45 zł. Sztuka przeznaczona jest dla osób dorosłych o mocnych nerwach.

Teatr Witkacego w Zakopanem

Teatr Witkacego, Zakopane. Fot. Ado, Polska Zachwyca

W naszym zestawieniu nie może zabraknąć teatru Witkacego w Zakopanem. Jest to miejsce wyjątkowe, które przyciąga znakomitych artystów z całej Polski, i o którym warto przypomnieć turystom wyjeżdżającym w Tatry. Pobyt w naszych pięknych górach nabierze w ten sposób dodatkowo kulturalnego wymiaru. Teatr Witkacego gra przez cały rok tylko z krótką wakacyjną przerwą z reguły w czerwcu lub na początku lipca oraz świąteczną w grudniu. W sezonie gra od wtorku do niedzieli, czasami dwa spektakle dziennie; poza sezonem raczej w weekendy. Aktorzy Witkacego zawsze pracują w wakacje, ponieważ jest to w Zakopanem szczyt sezonu. Bilety normalne kosztują od 60 do 120 zł w zależności od spektaklu i miejsca. W sezonie należy rezerwować bilety na niektóre spektakle z wyprzedzeniem z uwagi na duże zainteresowanie.

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu

Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu. Fot. Łukasz Stefański, Shutterstock

Teatr Muzyczny Capitol poza znakomitym repertuarem zachwyca swoim wspaniałym, modernistycznym wnętrzem, które zyskało nowy blask w czasie ostatniej przebudowy w 2011-2013 roku. Spektakle muzyczne wystawiane są tutaj na kilku scenach: Dużej Scenie, Scenie Ciśnień, Scenie Restauracja, a część wydarzeń, niekoniecznie teatralnych, odbywa się na pięknym Podwórku. Takie wydarzenia muzyczne jak Hair czy Mistrz i Małgorzata zapadają w pamięć na długo. Bilety koniecznie trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, gdyż wyprzedają się jak świeże bułeczki. Najdroższy bilet normalny kosztuje 110 zł, najtańszy 35 zł.

Dodajmy, że od 2006 roku Capitol jest też producentem Przeglądu Piosenki Aktorskiej.

Po spektaklu idźcie na kolację. Może wybierzecie restaurację spośród tych: Ciekawe restauracje we Wrocławiu

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie. Fot. Pixabay

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie to miejsce szczególne na teatralnej mapie Polski. Sam gmach jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury teatralnej w Europie. Będąc w Krakowie, trzeba tu przyjść. Najlepiej oczywiście na spektakl. Przeżyjecie tu najczystsze katharsis jako, że aktorstwo i adaptacje sztuk są w teatrze Słowackiego najwyższej próby. Obecnie na afiszu są: Kariera Artura Ui Bertolta Brechta (na Dużej Scenie, gra m.in. Andrzej Grabowski; współczesna forma i tematyka), Trzy Kobiety (Scena Miniatura), Plastiki (Duża Scena), Zemsta Fredry (Duża Scena) czy znakomity monodram zwłaszcza dla widzów 60+ Bóg, ja i pieniądze (Scena Miniatura).

Jeśli interesuję Was przede wszystkim wnętrze teatru i jego historia, weźcie udział w nocnym zwiedzaniu teatru, które jest niezapomnianym przeżyciem. Cena uczestnictwa w tym projekcie pt. Zagubieni w teatrze to 99 zł.

Więcej w artykule Ciekawostki o Krakowie

Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski, Scena Włoska. Fot. Dawid Linkowski, CC BY-SA 4.0.jpg

Gdański Teatr Szekspirowski to niewątpliwie wyjątkowe miejsce w Polsce. Został otwarty w 2014 r. i jego niesamowita, monumentalna i nowoczesna architektura zaparła ludziom dech w piersiach. Teatr stoi w miejscu gdzie od XVII wieku znajdowała się Szkoła Fechtunku – pierwszy publiczny teatr ówczesnej Rzeczpospolitej.

Projekt GTS-u wykonał włoski architekt Renato Rizzi. W ascetycznej, kamiennej, nowogotyckiej bryle mieści się proste, drewniane wnętrze teatru w stylu elżbietańskim. Jest to jedyny teatr w Polsce, który ma rozsuwany dach. Stanowi niewątpliwą atrakcję Gdańska. Raz dziennie można wziąć udział w zwiedzaniu tego niezwykłego miejsca z przewodnikiem.

Zajrzyj na stronę teatru i zapoznaj się z najświeższym repertuarem.

Przeczytaj więcej o atrakcjach Gdańska w artykule Gdańsk – atrakcje

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie. Fot. Shutterstock

W Lublinie czuć teatralny klimat. Kiedy będziecie w tym wspaniałym mieście, polecamy wybrać się na spektakl do teatru im. J. Osterwy. Jest to najstarszy przybytek sztuki dramatycznej w mieście, który działa od 1886 r. Pod względem klimatu i wystroju wnętrz teatr zachował atmosferę sprzed wieku. Lokalna publiczność bardzo lubi tu przychodzić. I nic dziwnego gdyż sztuki są znakomicie adaptowane i zagrane. Pracują tu świetni aktorzy. W repertuarze są spektakle na tematy współczesne jak Diabeł i tabliczka czekolady Pawła Piotra Reszki, Kowboje (bardzo aktualny temat) w reż. Anny Smolar czy klasyczne jak Świętoszek Moliera. Wszystkie spektakle na afiszu są godne polecenia.

Przeczytaj więcej o Lublinie w naszym artykule Lublin – nowoczesne miasto z duszą.

Teatr Żeromskiego w Kielcach

Zrzut ekranu ze strony internetowej Teatru Żeromskiego w Kielcach

Teatr Żeromskiego mieści się w kamienicy przy ul. Sienkiewicza 32 w Kielcach. Z zewnątrz wygląda niepozornie. Ale to tylko fasada. Teatr jest bardzo ceniony zwłaszcza ze względu na ludzi, którzy tutaj pracują. Grają tu znakomici aktorzy i realizowane są świetne projekty, żeby wspomnieć tylko spektakl Caryca Katarzyna oraz obecnie na afiszu spektakl muzyczny Bem! Powrót człowieka armaty. Musical ten jest kooperacją teatru Żeromskiego, teatru Syrena z Warszawy oraz Pożaru w Burdelu również z Warszawy. Bem jest lekcją historii o Józefie Bemie, zrealizowanej z rozmachem, w bardzo nowatorskim stylu i ze zdrowym dystansem do symboli narodowych.

Teatr Żeromskiego wiele osób lubi ze względu na obecny klimat i zabytkowe wnętrze. Już niebawem jednak teatr ulegnie gruntownej przebudowie. Zostanie odnowiony zgodnie z pierwotnymi planami, ale jednak na miarę XXI wieku. Czekamy z niecierpliwością na jego świeżą odsłonę.

Czytaj także:Darmowe atrakcje Kielc

Teatr Śląski w Katowicach

Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach. Fot. Shutterstock

Teatr Śląski w Katowicach stara się spełniać rolę sceny narodowej na Śląsku. W jego repertuarze, przede wszystkim na Dużej Scenie, stałe miejsce zajmują wybitne pozycje klasyki polskiej i światowej. W ostatnich latach swoje prapremiery miały też dramaty napisane w gwarze śląskiej (Polterabend Stanisława Mutza w reż. Tadeusza Bradeckiego i Piąta strona świata Kazimierza Kutza w reż. Roberta Talarczyka). Na powstałej w 1981 roku Scenie Kameralnej najczęściej wystawiane są współczesne dramaty polskie i obce. Trzecim miejscem prezentacji jest Scena w Malarni, utworzona w listopadzie 1992 roku w siedzibie dawnej loży masońskiej. Jest też czwarta lokalizacja, czyli Scena w Galerii.

Wśród najbliższych spektakli, na Scenie Kameralnej będzie można zobaczyć chociażby Małe zbrodnie małżeńskie E-E. Schmitta w reż. Grzegorza Kempinsky’ego. Na Dużej Scenie wystawiane będzie Porwanie Europy, spektakl o tematyce mitologicznej. Spektakli na afiszu jest znacznie więcej. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Wielu wspaniałych teatrów nie ujęliśmy w naszym zestawieniu. Piszcie, które teatry lubicie i polecacie.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE