Strona głównaTop 10Znani Polacy – w tych miejscach odkryjesz ich historię! (Top 12)

Znani Polacy – w tych miejscach odkryjesz ich historię! (Top 12)

Wielcy Polacy wzbudzają w nas uznanie, ale też ciekawość. Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądały domy, w którym urodzili się Fryderyk Chopin lub Karol Wojtyła? A może chcielibyście zobaczyć jaki charakter pisma miał Mikołaj Rej na swoich rękopisach? Znani Polacy mają w Polsce swoje wyjątkowe miejsca, gdzie odkryjemy ich historię i poznamy ich z innej, bardziej przystępnej strony. Te miejsca musicie zobaczyć choć raz w życiu!

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

znani polacy
Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0

Najbardziej rozpoznawalni i znani Polacy to m.in. osoby, które zdobyły Nagrodę Nobla. Wśród nich jest Maria Skłodowska-Curie, której muzeum znajduje się w Warszawie przy ulicy Freta 16. To właśnie pod tym adresem na świat przyszła dwukrotna laureatka Nobla. Odwiedzając to wyjątkowe miejsce poznacie życie i działalność wielkiej uczonej. Na wystawie prezentowane są autentyczne sprzęty i przedmioty należące do noblistki lub pochodzące z jej epoki, m.in.: zdjęcia jej oraz najbliższej rodziny i przyjaciół, dokumenty, znaczki, monety i medale, gazety z lat 20. i 30. XX wieku, książki, a także XIX-wieczne meble oraz drobne przyrządy laboratoryjne.

Godziny otwarcia:

  • wtorek-sobota 12.00-18:00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 11 zł
  • bilet ulgowy – 6 zł

Dom Urodzenia oraz Muzeum Fryderyka Chopina

znani polacy
Dom Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Fot.Wistula, CC BY-SA 3.0

Najbardziej znany z polskich kompozytorów – Fryderyk Chopin przyszedł na świat w Żelazowej Woli. Jego rodzice pracowali dla rodziny Skarbków, do których należał dworek. Gdy Chopinowie wzięli ślub, zamieszkali w oficynie dworskiej, a 1 marca 1810 roku na świat przyszedł ich syn Fryderyk. Rodzina mieszkała tu tylko kilka miesięcy, jednak chętnie odwiedzali Skarbków i spędzali tu święta oraz wakacje. Dziś, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, zobaczyć możemy wyjątkowe wystawy stałe. Pierwsza przeniesie nas w czasie i pozwoli wyobrazić sobie jak mieszkali Chopinowie i właściciele dworku, druga natomiast pozwoli nam odkryć Fryderyka jako kompozytora. W Żelazowej Woli zobaczymy także pamiątki rodzinne Chopinów oraz książki z biblioteki Mikołaja Chopina – ojca znanego Polaka.

Innym, niezwykle ważnym miejscem związanym z kompozytorem, jest Muzeum Fryderyka Chopina (mieści się w Zamku Ostrogskich w Warszawie). Zobaczycie tu największą na świecie kolekcją chopinianów – pamiątek związanych z życiem i twórczością kompozytora – która liczy ponad 7500 sztuk. Wśród nich znajdują się rękopisy muzyczne, wydania dzieł Chopina, jego korespondencja, ikonografia historyczna i współczesna, a także drogocenne przedmioty osobiste.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina (Żelazowa Wola):

Godziny otwarcia:

  • wtorek-niedziela 10.00-17:45

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 22 zł
  • bilet ulgowy – 10 zł

Muzeum Fryderyka Chopina (Warszawa):

Godziny otwarcia:

  • wtorek – niedziela 11:00-19:00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 23 zł
  • bilet ulgowy – 12 zł

Muzeum Marii Konopnickiej (znani Polacy)

Któż z nas nie zna twórczości Marii Konopnickiej? Ta wyjątkowa polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu, pozostawiła po sobie wyjątkowe dzieła, które do dziś czytamy i podziwiamy. Znani Polacy, których historię możemy obecnie odkrywać w muzeach, często pozostawili po sobie swoje domy, wille, dworki, które dziś wciąż żywo świadczą o ich wyjątkowym życiu. Miejscem, które stanowi swoistą pamiątkę i zbiór suwenirów po Marii Konopnickiej, jest jej Dworek w Żarnowcu, który został jej przekazany jako dar narodu polskiego w 1902 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy pisarskiej.

Od 1960 roku znajduje się tu Muzeum Marii Konopnickiej. Wnętrza posiadłości w większości pozostały takie, jak wtedy, gdy zamieszkiwała tu pisarka. Zbiory, które możecie zobaczyć zwiedzając muzeum, obejmują ponad 30 tysięcy eksponatów z zakresu polskiej kultury literackiej XIX i XX wieku. Są wśród nich rękopisy utworów Marii Konopnickiej oraz listy poetki do Elizy Orzeszkowej, Stefana Żeromskiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego. Dworek w Żarnowcu może poszczycić się także największą w Polsce kolekcją zabytkowych kałamarzy i przyborów piśmiennych.

Godziny otwarcia (Muzeum znajduje się na Podkarpaciu, 10 km od Jasła):

  • wtorek – piątek 9:00-16:00
  • sobota – niedziela 10:00-16:00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 12 zł
  • bilet ulgowy – 8 zł

Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

znani polacy
Dom Jana Pawła II, Wadowice. Fot. Shutterstock

W Wadowicach, w województwie małopolskim, znajduje się miejsce urodzenia jednego z najsłynniejszych Polaków – Karola Wojtyły. Dom Rodzinny Jana Pawła II to obecnie muzeum, w którym zobaczyć możecie przedmioty związane z papieżem Polakiem. Muzeum mieści się przy bazylice, w kamienicy, w której niegdyś mieszkał mały Karol ze swoją rodziną. Dzięki swojej popularności cała kamienica została przez władze miasta pięknie wyremontowana, a największą atrakcją jest 3-pokojowe mieszkanie Wojtyłów.

Dom Jana Pawła II to miejsce, które pozwoli nam wrócić do dawnych czasów i zobaczyć jak mieszał młody Wojtyła. Zobaczycie tu oryginalny kaflowy piec kuchenny, naczynia, półkę, stolik i kosz na bieliznę, które są oryginałami pochodzącymi z domu Karola Wojtyły. Na ścianach wiszą portrety rodzinne, a ekspozycje nawiązują do lat przeżytych w tej kamienicy (głównie fotografie Karola Wojtyły i jego rodziny, kopie świadectw szkolnych i dyplomów). Dowiecie się także więcej o czasach studenckich i kapłańskich w Krakowie i Watykanie. W zbiorach zobaczycie także pamiątki nawiązujące do zainteresowań Karola Wojtyły: sportowych (jego narty, wiosło i plecak) oraz pasji literackiej (rękopisy).

Godziny otwarcia:

  • październik: 10.00 – 18.00
  • listopad – marzec: 9.30 – 16.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 27 zł
  • bilet ulgowy – 20 zł

Zobaczcie także: Gdzie jechać na weekend z Krakowa? 12 idealnych miejsc

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Józef Piłsudski to wyjątkowa historyczna postać. Odegrał istotną rolę w walkach o wolność kraju oraz tworzenie II Rzeczypospolitej Polskiej. Część swojego życia, wraz z żoną Aleksandrą, Józef Piłsudski spędził w Sulejówku. W 1923 roku wprowadzili się do willi zwanej Milusin, która została wybudowana w sąsiedztwie stojącego tu letniego domku. Posiadłość została zaprojektowana przez znanego architekta Kazimierza Skórewicza.

Obecnie Muzeum Józefa Piłsudskiego zlokalizowane jest w dwóch budynkach. Pierwsza część ekspozycji znajduje się w Willi Milusin, a druga w otwartym w sierpniu 2020 roku nowym budynku muzeum. Placówka gromadzi eksponaty obejmujące okres od Powstania Styczniowego aż do śmierci Józefa Piłsudskiego. Wśród zbiorów podziwiać możecie dzieła sztuki, artefakty historyczne, militaria, archiwalia, prasę, książki, fotografie, mapy, numizmaty, ordery i odznaczenia i filatelistykę. Są to dobrze zachowane pamiątki związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim oraz epoką, w której żył i działał.

Godziny otwarcia:

  • środa, czwartek: 10.00 – 17.00
  • piątek, sobota, niedziela: 10.00 – 19.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 20 zł
  • bilet ulgowy – 15 zł

Dworek Jana Matejki (znani Polacy)

Jeden z najwybitniejszych malarzy w historii Polski – Jan Matejko, również posiada swoje wyjątkowe miejsca pamięci, tak jak inni znani Polacy. Wyjątkowe pamiątki, związane z artystą podziwiać możemy w Domu Matejki w Krakowie, Muzeum pamiątek po Janie Matejce w Nowym Wiśniczu oraz w Dworku w Krzesławicach. Szczególnie to ostanie miejsce sprawi, że przeniesiecie się w czasie i poczujecie się jak w odwiedzinach u Jana Matejki.

Dworek w Krzesławicach został kupiony przez artystę w 1876 roku za pieniądze ze sprzedaży obrazu Stefan Batory pod Pskowem. Dworek został przebudowany, a Jan Matejko stworzył tu swoją pracownię, w której stworzył wiele wybitnych dzieł. Po przekazaniu posiadłości Towarzystwu Przyjaciół Sztuk Pięknych powstało tu Muzeum Pamiątek po Hugonie Kołłątaju i Janie Matejce. W tym malowniczym dworku można poczuć klimat epoki, w której żył i tworzył wybitny malarz. Spacerując po wnętrzach domu możecie zobaczyć historyczne pamiątki po Matejce, szkice i meble.

Godziny otwarcia:

  • 1.03. – 31.10 od 8.00 do 18.00
  • 1.11 – 28/29 luty od 8.00 do 15.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 12 zł
  • bilet ulgowy – 8 zł

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

znani polacy
Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Fot. Tomek Zakrzewski, CC BY-SA 3.0

Mikołaj Kopernik to jeden z największych uczonych w historii Polski. Znaczną część swojego życia spędził we Fromborku, gdzie pracował intensywnie jako niższy rangą duchowny w tutejszej kapitule. Mimo wielu administracyjnych obowiązków znajdował czas na obserwacje nieba, prowadzenie zapisków i obliczeń. Aby odkryć jego dziedzictwo i historię koniecznie wybierzcie się do Muzeum Mikołaja Kopernika. We Fromborku prezentowana jest stała wystawa Mikołaj Kopernik – życie i dzieło. Dowiecie się z niej wiele o życiu polskiego naukowca oraz jego wszechstronnej twórczości. Muzealne zbiory przedstawiają przyrządy, wiekowe książki i dokumenty. Odtworzony jest również gabinet uczonego. Będąc na Warmii warto odwiedzić to miejsce, aby pochylić się nad spuścizną naszego wybitnego rodaka.

Godziny otwarcia:

  • codziennie 9.00-16.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 12 zł
  • bilet ulgowy – 8 zł

Zobaczcie także: Frombork – miasto Kopernika i astronomii.

Muzeum Mikołaja Reja – Znani Polacy i ich muzea

Muzeum Mikołaja Reja w Nagłowicach. Fot. Przykuta, CC BY-SA 3.0

Kolejnym wielkim Polakiem, którego historię i życie warto poznać jest Mikołaj Rej – wybitny polski poeta i prozaik żyjący w renesansie. Zbiory związane z jego twórczością zostały zebrane w klasycystycznym dworku Walewskich w Nagłowicach, gdzie stworzono Muzeum Mikołaja Reja. Posiadłość została wybudowana w miejscu wcześniejszego dworu Rejów. Muzeum Reja w Nagłowicach powstało w 400. rocznicę śmierci pisarza. Zobaczymy w nim wystawę reprodukcji i drzeworytów (wypukłych grafik) związanych z życiem i twórczością Mikołaja Reja. Na tych drzeworytach można czytać fragmenty dzieł tego wybitnego przedstawiciela polskiego odrodzenia. Warto wiedzieć, że miejsce to znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Literackim.

Godziny otwarcia:

  • poniedziałek – sobota 8.00-16.00
  • w lipcu i sierpniu codziennie 9.00-17.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 5 zł
  • bilet ulgowy – 3 zł

Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma w Zakopanem

Muzeum Karola Szymanowskiego. Fot. Marekusz, Shutterstock

Podczas odpoczynku w zimowej stolicy Polski warto odwiedzić przepiękną posiadłość związaną ze znanym Polakiem. Muzeum Karola Szymanowskiego to oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, które znajduje się w Zakopanem. Zbiory gromadzone są w willi Atma, która została zbudowana w 1895 roku według projektu Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat. W latach 1930–1935 mieszkał w niej Karol Szymanowski. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie podziwiać możemy pamiątki po tym wybitnym kompozytorze. Zobaczymy tu przede wszystkim ekspozycje pokazujące związek artysty z Zakopanem i Tatrami.

Godziny otwarcia:

  • wtorek i sobota 10.00-17.00
  • środa, czwartek, piątek i niedziela 10.00-16.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 15 zł
  • bilet ulgowy – 10 zł

Zobaczcie również: Darmowe atrakcje w Zakopanem – 7 i pół zaskakującej propozycji.

Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie – znani Polacy

Dom Stefana Żeromskiego w Nałęczowie. Fot. Shutterstock

Kolejnym wspaniałym Polakiem, o którym warto dowiedzieć się czegoś więcej jest Stefan Żeromski. Muzeum poświęcone jednemu z największych polskich pisarzy znajduje się w Nałęczowie, gdzie mieściła się dawna pracownia pisarza. Miejsce to ma swój wyjątkowy klimat dzięki siedzibie zlokalizowanej w pięknej, drewnianej chacie w stylu zakopiańskim, pochodzącej z 1905 roku.

We wnętrzach muzeum podziwiać możecie pamiątki związane z życiem rodzinnym i twórczością Stefana Żeromskiego. W Nałęczowie zobaczycie m.in. autentyczne wyposażenie dawnej pracowni pisarza: kanapę, krzesła i fotele, łóżko, książki, a stojące tu biurko służyło Żeromskiemu jeszcze w Warszawie w okresie pisania Popiołów. W muzeum zachowały się także pamiątki po dziecku pisarza – Adamie, który zmarł na gruźlicę: podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, pamiątki z podróży i wiele rysunków.

Godziny otwarcia:

  • od środy do niedzieli 09.00-17.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 6 zł
  • bilet ulgowy – 5 zł

Dworek Wincentego Pola – znani Polacy i ich wyjątkowe muzea

Wincenty Pol to wybitna postać polskiej historii. Ten polski poeta, geograf i kawaler Orderu Virtuti Militari, posiada swoje muzeum w wyjątkowym dworku w Lublinie. Ta klasycystyczna posiadłość należała w latach 1804-1810 do Franciszka Ksawerego Pola, ojca Wincentego. W setną rocznicę śmierci znanego Polaka, 2 grudnia 1972 r., dokonano w tych murach uroczystego otwarcia muzeum. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. rękopisy kilku utworów: Abecadło myśliwego, Wachmistrz Dorosz, Z puszczy oraz notatki poety. Zobaczycie tu również bogatą korespondencję Wincentego Pola, dokumenty rodzinne, prace plastyczne Juliusza Pola (wnuka poety), zbiór kart pocztowych z XIX i XX wieku, zabytkowe XIX-wieczne meble oraz księgozbiór: XIX-wieczne edycje dzieł pisarza oraz opracowania dotyczące jego życia i twórczości. Będąc w Lublinie koniecznie odwiedźcie to wyjątkowe miejsce pamięci Wincentego Pola.

Godziny otwarcia:

  • od środy do niedzieli 09.00-16.00

Cennik biletów:

  • bilet normalny – 6 zł
  • bilet ulgowy – 5 zł

Uwaga! Z powodu pandemii koronawirusa muzeum pozostaje zamknięte do odwołania.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Mówiąc „znani Polacy”, na myśl przychodzą wyjątkowe postaci związane z historią kraju. Taką osobą jest niewątpliwie Henryk Sienkiewicz – nowelista, powieściopisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku. W 1900 roku, z okazji 25-lecia pracy literackiej, dla przyszłego noblisty polskie społeczeństwo zorganizowało zbiórkę na zakup majątku w Oblęgorku i ufundowało go w podziękowaniu za jego dokonania. Dziś, właśnie w tym miejscu znajduje się Muzeum Henryka Sienkiewicza, które jest oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach.

Wnętrza pałacu pozwalają przenieść się w czasy twórczości wybitnego Polaka. Podczas zwiedzania parteru budynku zobaczycie pomieszczenia, w których mieszkał Henryk Sienkiewicz: gabinet do pracy, salon dla gości, jadalnię, palarnię i sypialnię. Na piętrze również można podziwiać wyjątkowe eksponaty związane z pisarzem. W pomieszczeniach zgromadzone są zbiory biograficzno-literackie m.in. dzieła tłumaczone na wiele języków oraz listy i pamiątki osobiste.

Godziny otwarcia:

  • 1.04. – 31.10. wtorek – niedziela 9.00 – 17.00
  • 1.11. – 31.03. wtorek – niedziela 8.00 – 16.00

Cennik biletów:

  • normalny – 10 zł
  • ulgowy – 6 zł
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE