Morze Bałtyckie to kierunek chętnie odwiedzany przez Polaków. Sanatoria nad morzem to miejsca, gdzie odpoczniecie w pięknych okolicznościach przyrody, ale także spędzicie czas w leczniczym klimacie. Sprawdźcie, które miejscowości nad polskim morzem mają status uzdrowiska i znajdźcie to, które będzie idealne właśnie dla Was.
Kołobrzeg – sanatoria nad morzem
Największym uzdrowiskiem nad otwartym morzem w Polsce jest Kołobrzeg. Jest to kurort o charakterystycznym klimacie, w którym powietrze nasycone jest ozonem i jodem. W Kołobrzegu leczy się choroby: ortopedyczno–urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne, nadciśnienie, choroby górnych dróg oddechowych, choroby skóry, cukrzyce, otyłość, choroby endokrynologiczne, choroby dolnych dróg oddechowych, osteoporozę.
Kołobrzeg latem tętni życiem dzięki turystom przybywającym do uzdrowiska. Znajdują się tu źródła wód mineralnych, solanki i borowiny. Funkcjonują także porty, a na nabrzeżu można zjeść przepyszną smażoną rybę. W mieście nie brakuje również atrakcji wartych obejrzenia m.in. latarnia morska, bindaż, ORP Fala, Muzeum Oręża Polskiego, molo czy pomnik rybaka i rybaczki.
To również Was zainteresuje: Darmowe atrakcje Kołobrzegu – te miejsca można zwiedzić za darmo.
Dąbki
Sanatoria nad morzem odwiedzają także dzieci. Dąbki uzyskały status uzdrowiska w 2007 roku. Są jednym z większych tego typu miejsc w Polsce, które odwiedzają dzieci w wieku 3-6 lat. To, co przyciąga w to miejsce całe rodziny to duża zawartość jodu w powietrzu. Ten szczególny, nadmorski klimat silnie oddziałuje na organizm ludzki i jest z powodzeniem wykorzystywany w leczeniu wielu schorzeń. Uzdrowisko Dąbki specjalizuje się m.in. w leczeniu chorób: ortopedyczno-urazowych, reumatycznych, kardiologicznych i nadciśnienia, chorób górnych i dolnych dróg oddechowych, endokrynologicznych oraz układu pokarmowego.
Rodzice decydują się na odpoczynek z dziećmi właśnie w Dąbkach, ponieważ warunki klimatyczne tutaj panujące wspomagają leczenie wielu chorób. Jod łagodzi alergie i wpływa korzystnie na wzrost odporności organizmu, a także zmniejsza skłonność do przeziębień. Co ważne, Uzdrowisko Dąbki ma dalej rozwijać się pod kątem leczenia dzieci dotkniętych chorobami nowotworowymi.
Sopot
Wymieniając sanatoria nad morzem nie sposób pominąć miejsca, które przyciąga do siebie nie tylko miłośników spacerów po molo. Sopot jest miastem uzdrowiskowym, które specjalizuje się w leczeniu takich chorób jak: ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienia, dolnych dróg oddechowych czy osteoporozy. Sopot to miasto zachęcające do pobytu ze względu na swoje położenie nad Zatoką Gdańską. Oprócz zabiegów oferowanych przez zakłady lecznicze, zregenerujecie tu swoje siły odpoczynkiem na plaży, spacerami wzdłuż morza i wdychając jod unoszący się w powietrzu.
Z Sopotem kojarzona jest szczególnie jedna atrakcja – molo, które jest najbardziej rozpoznawalne w całej Polsce. To najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim mierzy około pół kilometra długości. Powstało w 1928 roku i wraz z sąsiadującym z nim Skwerem Kuracyjnym stanowi wizytówkę Sopotu. Podczas spaceru po deptaku podziwiać można m.in. słynny Grand Hotel, port morski Gdańsk oraz Kępę Redłowską.
Zobacz także: Uzdrowiska w Polsce – 12 hitów, także dla młodych.
Świnoujście – sanatoria nad morzem
Miasto stało się uzdrowiskiem już w roku 1895, kiedy odkryto tu źródło solanki i borowiny. Świnoujście zajmuje się leczeniem wielu różnorodnych schorzeń takich jak: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienia, górnych i dolnych dróg oddechowych, ale także otyłości, chorób endokrynologicznych, osteoporozy i chorób skóry.
Wizyta w Świnoujściu to także okazja dla kuracjuszy, aby odkryć piękno tego wyjątkowego uzdrowiska nad Morzem Bałtyckim. Będąc tu na wypoczynku koniecznie odwiedźcie takie atrakcje jak: Stawa Młyny, Woliński Park Narodowy, Fort Świnoujście, najwyższą polską latarnię morską oraz położony niedaleko na wyspie Wolin Centrum Słowian i Wikingów.
Ustka
Sanatoria nad morzem mogą poszczycić się wyjątkowym urokiem. Taka właśnie jest Ustka, która znajduje się na Wybrzeżu Słowińskim, przy ujściu rzeki Słupi. Kuracjusze przyjeżdżający właśnie tu mogą liczyć na leczenie schorzeń: reumatologicznych, ortopedyczno-urazowych, układu nerwowego, kardiologicznych i nadciśnienia, górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych oraz endokrynologicznych. Uzdrowisko Ustka słynie ze źródła wód leczniczych, solanek chlorkowo-sodowych, jodkowych, hipotermalnych oraz własnych złóż borowiny.
Co jeszcze czeka na Was w wolnym czasie w Ustce? Piękna latarnia morska, spełniająca życzenia syrenka, ruchome wydmy, Muzeum Pomorza Środkowego, port, promenada i smakowite Muzeum Chleba.
Zobacz także: Ustka – atrakcje nadmorskiego kurortu.
Kamień Pomorski – sanatoria nad morzem
Kamień Pomorski, choć oddalony od Morza Bałtyckiego siedem kilometrów, również zaliczany jest to uzdrowisk nadmorskich. Jest to niewielkie miasteczko, liczące około 10 tys. mieszkańców, które położone jest nad Zalewem Kamieńskim, nad rzeką Dziwną. To sanatorium nad morzem leczy osoby zmagające się ze schorzeniami: neurologicznymi, ortopedyczno–urazowymi, reumatologicznymi, kardiologicznymi, dolnych dróg oddechowych, rehabilitacją kobiet po mastektomii czy chorobami układu krążenia. Uzdrowisko Kamień Pomorski do leczenia swoich pacjentów wykorzystuje przede wszystkim wydobywane z własnych złóż surowce lecznicze: borowinę oraz solankę.