Strona głównaTop 10Ustka – atrakcje nadmorskiego kurortu

Ustka – atrakcje nadmorskiego kurortu

Ustka to nadmorska miejscowość słynąca przede wszystkich z zaskakująco pięknej plaży. Niespotykany klimat tego miejsca pokochały też polskie gwiazdy. Chętnie przyjeżdżały tu m. in. Agnieszka Osiecka oraz Irena Kwiatkowska. To miasto to jednak nie tylko piękna plaża. Sprawdźcie jakie Ustka atrakcje ma w zanadrzu.

Piękne plaże

plaża w ustce
Plaża w Ustce. Fot. Shutterstock

Przez miłośników opalania i spędzania czasu nad brzegiem Bałtyku, Ustka jest wybierana właśnie ze względu na plażę. Zjawiskowy ponad czterokilometrowy odcinek jest dosłownie skarbem tego miasta. Jej piękno jest niezwykle często doceniane, a nawet doczekała się ona międzynarodowego certyfikatu jakości. W wielu rankingach to właśnie ta plaża jest uznawana za jedną z najpiękniejszych nad Morzem Bałtyckim.

Latarnia morska w Ustce

ustka atrakcje – latarnia morska
Latarnia morska w Ustce. Fot. Shutterstock

Latarnia morska w Ustce została zbudowana w 1892 roku. Ma ponad 19 metrów wysokości, a jej światło sięga na odległość 18 mil morskich. W okresie wakacyjnym latarnię można zwiedzać codziennie od godziny 10. Z jej szczytu rozciąga się piękna panorama miasta. Wejście do latarni jest płatne. Koszt biletu ulgowego to 6 zł a normalnego 8 zł.

Latarnia Morska w Ustce jest częścią Szlaku Latarni Morskich, który składa się z 17 obiektów i rozciąga na przestrzeni 669 kilometrów.

Ustka atrakcje – pomnik syrenki

pomnik syrenki w ustce
Ustka atrakcje – pomnik Syrenki. Fot. Shutterstock

Ustecka syrenka to stosunkowo nowy pomnik. Figura została odsłonięta 15 sierpnia 2010 roku. W dzień ten przypada święto miasta. Pomnik powstał z inicjatywy Lokalnej Organizacji Turystyki Ustka, a jego autorem jest Michał Rosa. Ustecka syrenka zapatrzona w morze bardzo szybko stała się kultowym punktem na mapie miasta i tłem do pamiątkowych zdjęć z tego nadmorskiego kurortu.

Budownictwo szkieletowe

Ustka atrakcje ma również dla fanów dawnej architektury i budownictwa. W wielu miejscach w Ustce można spotkać domki o charakterystycznym wyglądzie. Białe elewacje przyozdobione brązową kratką są znakiem rozpoznawczym dla budownictwa szkieletowego. Zgodnie z tą metodą pomiędzy drewnianą konstrukcję wstawiano dyle, które owijano słomą i oblepiano gliną. Belki były zabezpieczane smołą, a elewację malowano wapnem – stąd tak duży kontrast kolorystyczny.

Taka zabudowała była typowa dla bogatych zabudowań chłopskich, ale nie tylko. Budownictwo szkieletowe stosowano również przy budowie szkoły, kościołów, dworów czy zabudowań gospodarczych. Tak właśnie powstał styl charakterystyczny głównie dla budownictwa na Pomorzu. Jego doskonale zachowane przykłady możemy podziwiać w Ustce.

Muzeum Chleba

muzeum chleba w ustce
Ustka atrakcje – muzeum chleba. Fot. Shutterstock

Na mapie Polski można znaleźć wiele dziwnych i nietypowych muzeów. Jedno z nich znajduje się właśnie w Polsce i jest w całości poświęcone chlebowi. Muzeum została usytuowane przy najstarszej usteckiej piekarni. Znajduje się tam bardzo wiele ciekawych eksponatów np. XIX wieczny prototyp lodówki. W placówce można poznać historię wypieku chleba oraz obejrzeć z bliska zabytkowe narzędzia potrzebne do jego wypieku.

Muzeum Chleba w Ustce, ulicy Marynarki Polskiej 49.

Park Zdrojowy w Ustce

park zdrojowy w Ustce
Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Fot. Jg 44.89 – Praca własna, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Park Zdrojowy w Ustce położony jest pomiędzy nadmorską promenadą a dzielnicą willową. To miejsce idealne do odpoczynku w cieniu drzew po całym dniu zabaw na plaży. W parku znajduje się ławeczka wybitnej polskiej aktorki – Ireny Kwiatkowskiej. Artystka wielokrotnie wybierała Ustkę jako miejsce odpoczynku. Często można ją było spotkać spacerującą na plaży lub po nadmorskiej promenadzie. Ławeczka upamiętniająca aktorkę powstała w 2012 roku z inicjatywy Urzędu Miasta.

Bateria Bluchera w Ustce

Bateria Bluchera w Ustce
Bateria Bluchera w Ustce. Fot. Shutterstock

Bunkry w Polsce znajdziemy też w woj. pomorskim. Bateria Bluchera w Ustce to pozostałość z lat 1938-39. Zbudowano tam stanowiska ogniowe i stanowiska dział (dziś nie istnieją), a także m.in. schrony. Była też sypialnia dla 40-osobowej załogi. Bateria miała związek z powstającym portem III Molo. Zawiadywała nią Marine-Flak Division 243 z siedzibą w Kołobrzegu. Dziś Baterię Bluchera można zwiedzać, a nawet postrzelać z repliki broni palnej.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE