Najchętniej odwiedzane skalne miasto znajduje się w Czechach, tuż przy polskiej granicy. Te wyjątkowe twory natury zachwycają swoim pięknem i tajemniczymi labiryntami. Czy wiedzieliście, że skalne miasto w Polsce również istnieje? I to nie jedno! Poznajcie z nami te wyjątkowe górskie miejsca, które przeniosą Was w inny świat.
Błędne Skały w Górach Stołowych
Najchętniej odwiedzane skalne miasto w Polsce położone jest w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. Błędne Skały, bo o nich mowa, to tworzące wspaniały labirynt bloki skalne, które położone są na wysokości 853 m n.p.m. Błędne Skały swoją nazwę zawdzięczają błądzeniu. Nietrudno się tu zgubić. Ale obecnie ułatwiają to wytyczone szlaki uczęszczane przez turystów. Jeden prowadzi z Polanicy-Zdroju do Karłowa, a drugi z Dusznik-Zdroju do Karłowa.
Trasa ma kilkaset metrów i prowadzi między takimi formami skalnymi jak grzyby, maczugi, słupy wyrzeźbione erozją i skalne półki, które sprawiają wrażenie jakby cudem utrzymywały się w swoim miejscu. Mamy czasami złudzenie, że skały zaraz runą. Innym razem musimy się przeciskać wąskimi przesmykami. Głazy noszą takie nazwy jak Kurza Stopka, Tunel, Kuchnia. Warto wiedzieć, że w Błędnych Skałach kręcony był film Opowieści z Narnii: Książę Kaspian.
Przeczytajcie więcej: Błędne Skały – fenomen przyrody w Górach Stołowych.
Skalne miasto Podzamcza (Skalne miasto w Polsce)
Wyjątkowe skalne twory znajdziecie także na Górze Janowskiego pośród pięknej Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Góra stanowi najwyższe wzniesienie całej wyżyny i mierzy 516 m n.p.m.. Skalne Miasto Podzamcza, czyli zespół skał w lesie na szczycie wzniesienia, znajduje się tuż obok Zamku Ogrodzieniec, który również stanowi wyjątkową atrakcję tego miejsca. Gdy tu dotrzecie, Waszym oczom ukaże się kilkanaście stromych wapieni, tak zwanych ostańców, zaliczanych przez wspinaczy do grupy Cim. Nazwa Skalne Miasto Podzamcza, nawiązuje do słynnego Adršpachu w Czechach i nieco przypomina tamto miejsce w miniaturze.
W latach 90. uprzątnięto teren wokół ostańców, wycięto zbędne drzewa i przystosowano skały dla wspinaczy. Dziś prowadzi na nie wiele zróżnicowanych tras wspinaczkowych o różnym stopniu trudności. Najtrudniejsza do zdobycia jest skała o dość kontrowersyjnej nazwie – Pierdolnik, która stanowi pojedynczy ostaniec o stromych ścianach. Ma około 13 metrów wysokości, a na jej szczyt prowadzi południowo-wschodnia ściana z trzema drogami wspinaczkowymi.
Zobaczcie także: Pierdolnik – nie możesz pominąć tej atrakcji odwiedzając Zamek Ogrodzieniec.
Piekło pod Niekłaniem (Skalne miasto w Polsce)
Także województwo świętokrzyskie posiada swoje zachwycające skalne miasto w Polsce. Rezerwat przyrody Skałki Piekło pod Niekłaniem to bajeczne miejsce, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Rezerwat utworzono w roku 1959, aby chronić zachwycające formy skał piaskowych, które powstały w wyniku erozji, ale także rzadką paproć – zanokcice północną. Te piękne wytwory przyrody, położone są na wzniesieniu Piekło (367 m n.p.m.), pochodzą z okresu jurajskiego. Spacerując po tym niezwykłym miejscu odkryjecie różne formy skalne: grzyby, kominy, kazalnice, urwiska i stoły. Przygotujcie się na zachwycające widoki skał osiągające nawet 8 metrów wysokości, ale także jaskiń, które powstały w tym miejscu.
Skamieniałe Miasto na Pogórzu Ciężkowickim
Kolejne malownicze skalne miasto w Polsce znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim nad rzeką Białą w Małopolsce. Znajdujący się tu rezerwat Skamieniałe Miasto to mekka wspinaczy, ale szukając miejsca na trekking również będziecie zachwyceni. Wędrując w otoczeniu ostańców stworzonych z piaskowca, które podlegają ochronie, zobaczycie liczne wąskie trasy z przesmykami wśród skał. Ich nazwy nawiązują do kształtów, ale także do związanych z nimi legend. Na trasie znajdziecie skały o nazwach takich jak: Czarownica, Ratusz, Grunwald, Warownia Dolna, Warownia Górna, Grupa Borsuka (Orzeł, Pieczarki, „Pianino”, Grzyb, Borsuk, Piekiełko), Baranki, Grzybek, Piramidy, Aligator, Pustelnia, Baszta I.J. Paderewskiego, Cyganka czy Skałka z Krzyżem. Nazwa rezerwatu związana jest z legendą, według której skały znajdujące się w rezerwacie to domy miasta, które uległo skamienieniu wraz z mieszkańcami. Była to kara za występne życie jego mieszkańców.
Starościńskie Skały w Rudawach Janowickich
Starościńskie Skały to przepiękne miejsce w Sudetach Zachodnich, znajdujące się na szczycie Lwiej Góry (718 m n.p.m.). Aby się tam dostać i odkryć malownicze skałki przypominające skalne miasto, musicie podążać niebieskim szlakiem turystycznym prowadzący z Trzcińska na Skalnik przez Wołek. Gdy dotrzecie na sam szczyt, czeka Was najpiękniejsza nagroda w postaci różnorodnych i doskonale prezentujących się formacji skalnych takich jak: filary, okna skalne czy szczeliny. Dodatkową atrakcją znajdującą się po stronie północno-zachodniej jest platforma widokowa, z której zobaczycie zapierającą dech w piersiach rozległą panoramę Karkonoszy, Gór Izerskich, Gór Kaczawskich i Rudaw Janowickich.
Zaplanujcie swoją wyprawę: Gdzie pochodzić po górach? – łatwa trasa piesza w okolicach Wrocławia.
Rezerwat przyrody Skały pod Adamowem
Jeszcze jednym skalnym miastem w województwie świętokrzyskim jest rezerwat przyrody Skały pod Adamowem. Te fantazyjnie ukształtowane formacje położone są bardzo blisko Starachowic i zalewu Brody. To co przede wszystkim przyciąga do rezerwatu to wychodnie piaskowców. Skały osiągają kilka metrów wysokości przyjmują różnorodne kształty. Występują one na długości około 1,5 kilometra i przyjmują formy ambon, progów czy bloków skalnych. Ochroną rezerwatową objęte jest około 400 metrów wychodni. Znajdujące się w tym miejscu piaskowce mają kolor szary lub żółty, a swój kształt zawdzięczają procesom wietrzenia. Skały pod Adamowem są idealnym kierunkiem na niezbyt wymagający spacer połączony z pięknem otaczającej nas przyrody.
Lwóweckie Skałki (Skalne miasto w Polsce)
Ostanie prezentowane skalne miasto w Polsce, choć nie jest tak okazałe jak pozostałe, to również przyciąga swoim pięknem. Szwajcaria Lwówecka (Lwóweckie Skały) to grupa kilku piaskowych baszt skalnych położonych we Lwówku Śląskim, z których możecie podziwiać piękny widok na okolicę. Lwóweckie Skały są położone na wysokości około 250 m n.p.m. w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru. Na szczyt wzniesień prowadzi żółty szlak, z którym poradzą sobie nawet kilkuletnie dzieci. To co zachęca do odwiedzenia tego miejsca, to ciekawe formy skalne, otoczenie lasu oraz przyjemna ścieżka prowadząca na górę.