Strona głównaTop 10Gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu? (TOP 10)

Gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu? (TOP 10)

Mieszkając w północnej Polsce lub spędzając tu wakacje często zastanawiamy się gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu. Region ten słynie nie tylko z pięknych plaż, lecz także z zaskakujących atrakcji. Jeśli potrzebujecie inspiracji do jednodniowych wycieczek na Pomorzu, to mamy dla Was najlepsze propozycje.

Słowiński Park Narodowy

Pomorze obfituje w miejsca pełne pięknej przyrody, gdzie odpoczniecie od zgiełku i tłumów. Jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu, to koniecznie wybierzcie się do Słowińskiego Parku Narodowego. Jest to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Polsce. Park tworzą wydmy stale owiewane wiatrem, zmieniające kształt i zachwycające o każdej porze roku. Ruchome piaski zmieniające swe położenie od 3,5 do 10 metrów na rok sprawiają, że jeśli odwiedzicie to miejsce co kilka lat, krajobraz będzie zupełnie inny niż poprzednio. W Słowińskim Parku Narodowym warto zobaczyć także występujące tu torfowiska, łąki i lasy.

Przeczytajcie także: Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe (Top 8).

Zamek w Kwidzynie (Gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu?)

gdzie jechać na jeden dzień na pomorzu
Zamek w Kwidzynie. Fot. Shutterstock

Najbardziej znaną warownią na Pomorzu jest Zamek w Malborku. Jest to największa twierdza na świecie, która przyciąga turystów z całego globu. Jeśli chcielibyście odwiedzić mniej obleganą budowlę, której historia jest równie ciekawa, to wybierzcie się na zamek w Kwidzynie. Ten wzorowany na twierdzach krzyżackich obiekt, to budowla kapituły pomezańskiej, która do dziś zdumiewa swoim ogromem. Początkowo był czworobocznym, samodzielnym zamkiem z wieżami w narożnikach. Dopiero po połączeniu z katedrą, wraz z całym miastem, stało się w XIV wieku twierdzą obronną.

Dziś warownia jest jednym z najchętniej odwiedzanych zamków Pomorza. To co kojarzy się z twierdzą w Kwidzynie to gdanisko. Ta charakterystyczna wieża, to największy na terenie państwa krzyżackiego sanitariat tego typu. Wieża służyła także do celów obronnych, ale przede wszystkim była toaletą.

Dowiedz się więcej: Zamek w Kwidzynie – intrygująca twierdza.

Kamienne kręgi na Kaszubach

Zastanawiając się gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu warto wybrać miejsca zagadkowe i pełne tajemnic. Takie są kamienne kręgi na Kaszubach, które powstały między I a III wiekiem. Ta zaskakująca atrakcja budzi sporo wątpliwości i domysłów związanych z jej historią. Archeolodzy uważają, że kamienne kręgi zostały zbudowane przez antycznych Gotów przybyłych ze Skandynawii między innymi w rejony dzisiejszej Polski. Jednak nie brakuje innych teorii związanych z tymi tajemniczymi miejscami. Legenda głosi, że ułożyli je stolemowie, mityczne olbrzymy chcące zaludnić te ziemie. Kamienne kręgi na Kaszubach znajdują się m.in. w Węsiorach, Odrach, Leśnie czy Brąchówku.

To również Was zainteresuje: Najbardziej tajemnicze miejsca w Polsce – Top 13.

Wieżyca (Gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu?)

Jeśli Pomorze kojarzycie tylko z Bałtykiem i nizinnymi terenami to kolejna propozycja jednodniowej wyprawy z pewnością Was zaskoczy. Pośrodku tego pięknego regionu „wyrosła” jak spod ziemi Wieżyca, która mierzy 329 m n.p.m. Ten wyjątkowy wytwór przyrody to najwyższe wzniesienie na całym Niżu Środkowoeuropejskim. Szczyt Wieżycy pokryty jest 150-letnim lasem bukowym. Wyjątkowość tego miejsca, pod względem przyrodniczym sprawiła, że cały wierzchołek góry objęto ochroną rezerwatową.

Wieżyca przyciąga do siebie o każdej porze roku. Latem czekają tu na Was liczne atrakcje, takie jak m.in. czarny szlak turystyczny z wieżą widokową mierzącą 30 metrów. Po wejściu na górę podziwiać możemy malowniczy widok na całe Pomorze. Gdy niebo jest bezchmurne, z wieży zobaczyć można nawet Półwysep Helski. Także zimą Wieżyca jest ciekawym miejscem na mapie Pomorza. Stworzono tu stok narciarski wraz z wyciągiem. Miłośnicy tego zimowego sportu mieszkający w północnej Polsce, nie muszą jechać w odległe rejony kraju, aby spędzić czas na stoku.

Przeczytaj więcej: Wieżyca – jedyna taka góra w Europie

Kaszubska Marszruta i inne bajeczne trasy rowerowe

Jeśli lubicie spędzać czas na rowerowych wycieczkach, to województwo pomorskie jest do tego idealne. Znajdziecie tu sporo dobrze oznaczonych szlaków, które dodatkowo zachwycą Was wspaniałymi krajobrazami. Pierwszą trasą rowerową, która będzie idealna, jeśli nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu, to Kaszubska Marszruta. Szlak wytyczono w okolicy Chojnic, wśród pięknych krajobrazów Borów Tucholskich. Jest to system czterech, połączonych ze sobą tras rowerowych o łącznej długości około 200 km. Ścieżki wytyczone są głównie drogami leśnymi i gruntowymi, jak również asfaltowymi odcinkami o niewielkim natężeniu ruchu.

Kolejny malowniczy szlak rowerowy prowadzi przez cały Półwysep Helski. Trasa z Helu do Władysławowa mierzy około 45 kilometrów. Początek trasy (Hel-Jurata) rozpoczyna się w lesie, a kolejne odcinki poprowadzą Was wzdłuż Zatoki Puckiej. Podczas jazdy podziwiać możemy piękno przyrody, kitesurferów i liczne fortyfikacje znajdujące się w różnych miejscach półwyspu.

Ostatnim miejscem, które Wam polecamy na jednodniową wyprawę jest część międzynarodowej trasy R10 na Mierzei Wiślanej od Mikoszewa aż po Piaski przy granicy z Rosją. Ponad 50-kilometrowy odcinek to malowniczy i dobrze przygotowany szlak, pełen pięknych widoków i spokojnych leśnych krajobrazów. Trasa rozpoczyna się w Mikoszewie następnie mijamy Jantar, Stegnę, Sztutowo, Kąty Rybackie i Krynicę Morską. Cała ścieżka rowerowa jest dobrze oznaczona, a większość trasy utwardzono drobnym kruszywem. W niektórych miejscach zastosowano kostkę, a w pobliżu Krynicy Morskiej ścieżka zrobiona jest z żywicy i zachwyca swoim bursztynowym kolorem.

Zobaczcie także: Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Polsce (Top 11).

Gdynia – Skwer Kościuszki i Nabrzeże Pomorskie

Dar Pomorza w Gdyni
Dar Pomorza w Gdyni. Fot. Shutterstock

Na Pomorzu znajdziecie wiele miast pełnych atrakcji i uroku. Jednym z nich jest Gdynia, która w odróżnieniu od wielu polskich miast, nie posiada Starego Miasta. Uzyskała prawa miejskie dopiero w 1926 roku. Wcześniej była ona rybacką wsią więc życie skupiało się w porcie. Dlatego szczególnie polecamy Wam wybrać się w Gdyni na Skwer Kościuszki oraz Nabrzeże Pomorskie, które jest przedłużeniem tej reprezentacyjnej ulicy miasta. To tu zlokalizowanych jest wiele najważniejszych atrakcji Gdyni. Zobaczycie tu m.in. pomnik upamiętniający wizytę Jana Pawła II, okręt ORP Błyskawica, żaglowiec Dar Pomorza, Akwarium oraz Pomnik Żagle. Ta nadmorska promenada jest idealna do spacerów, odpoczynku w lokalnych restauracjach oraz kupienia pamiątek z Trójmiasta. Obok znajduje się także plaża, gdzie wypoczniecie i schłodzicie się w upalny dzień.

Przeczytajcie także: Gdynia – atrakcje Miasta z Morza i Marzeń (Top 8).

Kolejka wąskotorowa przez Żuławy

Jedną z najciekawszych atrakcji na Żuławach Wiślanych jest Żuławska Kolej Dojazdowa. Jej historia sięga końca XIX wieku i związana jest z rozwojem przemysłu cukrowniczego w regionie. Na przestrzeni kolejnych lat kolej była rozbudowywana – tuż przed wybuchem II wojny światowej długość torów liczyła ok. 336 km. Po wojnie i zniszczeniach jej rola zaczęła sukcesywnie słabnąć i zanikać. W 2000 roku dzięki grupie pasjonatów kolejka została odbudowana pod nazwą Żuławska Kolej Dojazdowa i funkcjonuje do dziś. Jeśli więc macie ochotę zrobić coś ciekawego i nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu to koniecznie przejedzcie się kolejką. Przejazdy pasażerskie w sezonie letnim obejmują trasę z Prawego Brzegu Wisły przez Stegnę do Sztutowa. Na składzie każdego pociągu znajduje się wagon bufetowy. Można w nim zamówić gorące lub zimne napoje, lody, piwo oraz zakupić gadżety związane z ŻKD.

To również Was zainteresuje: Kolejki wąskotorowe – frajda dla małych i dużych.

Wdzydze Kiszewskie

Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. Shutterstock

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Pomorzu są Wdzydze Kiszewskie położone w samym centrum Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Charakteryzuje się on różnorodnością przyrodniczą i mnogością jezior, które są otoczone przez lasy, łąki i pola. Występują tu również torfowiska i bagna. Dzięki licznym ścieżkom rowerowym i pieszym szlakom turystycznym możemy podziwiać naturalne piękno parku w aktywny sposób. Jeśli dopadnie nas zmęczenie, odpoczniemy na jednym z licznych punktów przystankowych.

We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się również wyjątkowe miejsce: Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich. Jest to najstarszy skansen w Polsce, założony już w 1906 roku. Państwo Gulgowscy chcieli by pamięć o Kaszubach nie zanikła, gromadzili eksponaty oraz krzewili kulturę kaszubską. W 1954 roku z pobliskich Wdzydz Tucholskich przeniesiono na teren muzeum pierwszą, całą chatę rybacką, którą następnie wyposażono zgodnie z lokalną tradycją. Do dzisiaj na terenie Muzeum znajdują się 32 obiekty ludowej zabudowy kaszubskiej, w tym dwa wiatraki i kościół. Wszystkie obiekty posiadają charakterystyczny dla swojego przeznaczenia pełen wystrój. Do niektórych można wejść i zwiedzić je razem z czuwającymi przed nimi przewodnikami. Muzeum czynne jest cały rok.

Zobaczcie także: Skanseny w Polsce – dawne wsie zaklęte w czasie.

Sea Park Sarbsk (Gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu?)

Lubicie odkrywać ciekawe miejsca z dziećmi i nie wiecie gdzie jechać na jeden dzień na Pomorzu? Koniecznie wybierzcie się na całodzienną przygodę w Parku Rekreacyjno-Edukacyjnym Sea Park w Sarbsku (położonym około 8 km od Łeby). Jest to pierwszy i jedyny park w Polsce, który pokazuje jednocześnie faunę i florę mórz i oceanów oraz kulturę i historię regionu Pomorza. Wewnątrz na dzieci i dorosłych czeka mnóstwo zabawy, ale także dużo ciekawej wiedzy pokazanej w przystępny sposób.

Największą atrakcją parku jest basen z fokami szarymi i kotikami z Ameryki Południowej, w którym możecie oglądać karmienie oraz treningi fok. Ale to nie koniec atrakcji, które czekają na Was na miejscu, bo Sea Park to także:

  • Oceanarium Prehistoryczne 3D
  • Real Ocean 3D
  • Błękitek Live Show – interaktywny pokaz multimedialny z sympatycznym wielorybem
  • Park Makiet Zwierząt Morskich
  • Muzeum Marynistyczne
  • Park Miniatur Latarni Morskich
  • Wrak na Wspak – Galeon Solen (statek do góry nogami)
  • plac zabaw, małpi gaj i wiele innych atrakcji dla dzieci

Hevelianum w Gdańsku

Gdańsk to idealne miasto na całodzienną wycieczkę, gdzie znajdziecie sporo znanych i chętnie odwiedzanych miejsc m.in. Długi Targ, Bazylika Mariacka, Żuraw, Muzeum Bursztynu, Westerplatte, Fontanna Neptuna czy Oliwskie zoo. Jeśli macie ochotę na coś oryginalnego i mniej oczywistego, to koniecznie wybierzcie się do Hevelianum. Jest to miejsce, w którym spotkacie się z nauką i historią, przyjemnie spędzicie wolny czas oraz pospacerujecie wśród zabytkowej architektury i pięknej przyrody.

Hevelianum to nowoczesne, interaktywne centrum nauki, w którym nawet najmłodsi odwiedzający mogą zdobywać wiedzę, jednocześnie bawiąc się i eksperymentując. W ofercie znajdziecie różnego rodzaju wystawy, warsztaty, ekspozycje i seanse, które sprawią, że chętnie spędzicie tu cały Wasz dzień. Dodatkowym atutem tego miejsca jest jego położenie. Znajduje się bowiem na Górze Gradowej, na terenie fortyfikacji obronnych z XIX w., gdzie czeka na Was wyjątkowy widok na Gdańsk.

Zobaczcie również: Darmowe atrakcje Gdańska – to musisz zobaczyć.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE