Jesteśmy przesądnym narodem. Wystrzegamy się czarnego kota, piątku trzynastego i wielu innych rzeczy. Nic dziwnego, że świąteczne przesądy na stałe zagościły w naszej kulturze. Aż trudno uwierzyć, że jest ich tak dużo. Sprawdźcie czego musicie się wystrzegać w okresie świąt Bożego Narodzenia lub co powinniście zrobić aby zapewnić sobie szczęście i dostatek.
1. Ureguluj długi
Przed wigilijną wieczerzą powinno się uregulować wszystkie długi. Jeśli tego nie zrobimy, nasz portfel w przyszłym roku może świecić pustkami. Warto się więc postarać i uregulować wszelkie zobowiązania przed rozpoczęciem wigilijnej kolacji. Pomijając kwestię przesądów, dobrze jest zacząć nowy rok z czystą kartą.
2. Nie pożyczaj i nie wydawaj pieniędzy
Jeśli wszystkie długi zostały już uregulowane, warto zadbać o to by nie wydawać gotówki i nie robić sobie nowych długów. Zapomnijcie więc o zakupach na ostatnią chwilę. W Wigilię nie można też pożyczać. Zapomnijcie więc o ratowaniu sąsiadki gdy zabraknie jej soli. Pożyczanie w Wigilię zwiastuje utratę majątku. Ten dzień to również nienajlepszy czas na kupowanie prezentów na ostatnie chwilę.
3. Orzechy w sreberku i łuska karpia
Jak łatwo zauważyć, świąteczne przesądy, są głównie związane z pieniędzmi i dostatkiem. Dobrobyt mają zagwarantować orzechy w sreberku powieszone na choince. Pieniądze będzie do Was również przyciągać zasuszona łuska karpia noszona w portfelu przez cały rok. Nie zaszkodzi również powieszenie na choince pierników przygotowanych z dodatkiem miodu, który również symbolizuje dobrobyt.
4. Jemioła
Wszyscy wiedzą, że jemioła symbolizuje miłość. Nie każdy jednak ma świadomość, że gałązkę, która zawiśnie nad wigilijnym stołem, trzeba przechowywać przez cały następny rok. W innym wypadku jej magiczna moc zniknie. Co ciekawe, jemioła już od bardzo dawna uważana była za roślinę posiadającą magiczną moc. W starożytności wierzono, że jest boskim darem i była jednym z najważniejszych talizmanów.
5. Do stołu tylko w parach
Świąteczne przesądy regulują również kwestię liczby uczestników wieczerzy. Podobno powinna być ona parzysta. Jeśli tak się nie stanie, rodzinę czeka pech. Prawdopodobnie z tym przesądem związane jest zapraszanie do stołu osób bezdomnych lub samotnych.
6. Spróbuj wszystkich potraw
To chyba najczęściej powtarzany przy wigilijnym stole przesąd. Jeśli Wasza babcia lub ciocia wspomni o spróbowaniu wszystkich dań, to wiedzcie że jest to głęboko zakorzeniony zabobon. Skosztowanie wszystkich potraw ma oczywiście gwarantować szczęście i to, że nie zabraknie nam jedzenia. Zalecane jest również spożycie dużej ilości maku, który jest symbolem dobrobytu.
7. Pierwszy gość
Świąteczne przesądy dotyczą również odwiedzających nas gości. Zgodnie z przesądem, nasz próg pierwszy powinien przekroczyć mężczyzna. Ma on przynieść szczęście domownikom na cały nadchodzący rok. Kobieta natomiast sprowadzi na rodzinę pecha.
8. Świąteczne przesądy – czerwień i złoto
Podczas świąt Bożego Narodzenia ważne są również kolory. Dwa najważniejsze to czerwień i złoto. Pierwszy symbolizuje szczęście i miłość. Drugi natomiast ma przynosić dobrobyt. Warto skorzystać z tych barw przy dekoracji stołu i naszego domu.
My zalecamy przede wszystkim umiar. Nie tylko w jedzeniu, ale również przestrzeganiu wszystkich przesądów.