Szlak Orlich Gniazd to wyjątkowy kompleks zamków i warowni położony pomiędzy Krakowem a Częstochową. Część z obiektów zachowała się do dziś w stanie niemal idealnym i są one dla odwiedzających prawdziwą lekcją historii. Orle Gniazda powstały w XIV wieku za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Wzniesione na tych terenach grody obronne miały m.in. chronić szlaki handlowe, a także strzec ówczesnej stolicy – Krakowa.

Jura Krakowsko-Częstochowska – zamki wśród skał 

Na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd udostępniono 3 szlaki: pieszy (163,9 km), konny (250 km) oraz rowerowy (188 km). Szlak Orlich Gniazd to idealna propozycja na weekendowy wypad z rodziną. Warto również zapoznać się z kalendarium imprez cyklicznych, które odbywają się na zamkach takich jak pokazy walk rycerskich. Będą one świetną atrakcją dla dużych i małych.

1. Zamek w Olsztynie

Szlak Orlich Gniazd – zamek Olsztyn. Fot. Shutterstock

Zamek w Olsztynie wzniesiono już w II połowie XIII wieku. W późniejszych latach został znacznie rozbudowany z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. Niestety podczas potopu szwedzkiego w XVII wieku został mocno zniszczony i nigdy już nie powrócił do czasów swojej świetności. Do dziś najlepiej zachowały się dwie wieże zamku – okrągły stołp i kwadratowa wieża.

ul. Zamkowa 12, 42-256 Olsztyn, wstęp wolny.

Czytaj więcej: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił

2. Zamek w Bobolicach

Zamek w Bobolicach. Fot. Pixabay

Szlak Orlich Gniazd to także dwie blisko położone warownie w Mirowie (o niej za chwilę) i Bobolicach. Zamek w Bobolicach to również inicjatywa króla Kazimierza Wielkiego. Powstał prawdopodobnie około 1350 roku i przez wieki przechodził z rąk do rąk. Obecnie jest w posiadaniu rodziny Laseckich, która podjęła się jego renowacji i przywrócenia mu utraconego blasku.

Dowiedz się więcej o tym zamku, czytaj: Zamek w Bobolicach, perła na szlaku orlich gniazd.

42-320, Bobolice, wstęp płatny (dorośli 15 zł/dzieci 5 zł)

3. Zamek w Mirowie

Szlak Orlich Gniazd – zamek w Mirowie. Fot. Pixabay

Zamek w Mirowie powstał prawdopodobnie na miejscu drewnianego grodu. Budowla została zniszczona podczas potopu szwedzkiego i systematycznie popadała w coraz gorszą ruinę. Mieszkańcy okolicznych wiosek kamień z zamku wykorzystywali do budowy domów. Obecnie jest on również w posiadaniu rodziny Liseckich, która prowadzi na jego terenie prace renowacyjne.

42-320 Mirów, wstęp wolny.

Czytaj więcej: Zamek Mirów – intrygująca twierdza z tunelem

4. Zamek Lipowiec

zamek lipowiec w babicach
Szlak Orlich Gniazd – zamek Lipowiec. Fot. Pixabay

W pismach Jana Długosza znajdziemy informację o drewnianym zamku, który stał w miejscu zamku Lipowiec. Z czasem został on zastąpiony murowaną budowlą. Obecny wygląd zamku to zasługa prac renowacyjnych w latach 60 i 70 XX wieku. Według legend zamek odwiedza czasami Biała Dama, która bezskutecznie oczekuje na powrót ukochanego.

ul. Podzamcze 1, 32-551 Babice, wstęp płatny (dorośli 7zł/ dzieci 5 zł).

5. Zamek Ogrodzieniec

Zamek w Ogrodzieńcu. Fot. Gubernat, Shutterstock

Zwiedzając Szlak Orlich Gniazd warto również przyjrzeć się z bliska zamkowi Ogrodzieniec. To największy zamek na Śląsku i najbardziej popularny obiekt na szlaku. Tak jak w przypadku innych obiektów, Ogrodzieniec również znacznie ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Ruiny zamku były często tłem dla znakomitych produkcji filmowych m.in „Janosika” i „Zemsty” Andrzeja Wajdy. Ostatnio pojawiły się też w produkcji Netflixa „Wiedźmin” na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego.

ul. Zamkowa, 42-420 Podzamcze, wstęp płatny (dorośli 12 zł/ dzieci 8 zł)

Czytaj więcej: Zamek Ogrodzieniec – wakacje z duchami i zjawiska paranormalne

6. Szlak Orlich Gniazd – zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała. Fot. Pixabay

Szlak Orlich Gniazd skrywa też… zbójecką twierdzę. Chociaż zamek Pieskowa Skała wygląda najbardziej nowocześnie ze wszystkich w zestawieniu to również powstał za czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Jego obecny wygląd jest zasługą licznych remontów i częstych zmian właściciela. Zamek otoczony jest malowniczymi stawami, które powstały już w XVI wieku. Obecnie w obiekcie mieści się filia Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu.

32-045 Sułoszowa.

Czytaj więcej: Zamek w Pieskowej Skale – zbójecka twierdza

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj