Strona głównaTop 10Tarasy widokowe w Polsce z obłędnymi panoramami (Top 9)

Tarasy widokowe w Polsce z obłędnymi panoramami (Top 9)

Gdzie w Polsce są najlepsze widoki? Tarasy widokowe są naprawdę spektakularne. Zebraliśmy kilka miejsc, gdzie można podziwiać zdumiewające panoramy.

Taras na PKiN

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie pkin
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Fot. Shutterstock

W momencie otwarcia Pałacu Kultury i Nauki, zajmował on drugie miejsce na liście najwyższych budynków w Europie. Wyższy był wtedy tylko główny budynek Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego. Taras widokowy czynny jest od godz. 10 do 20 i można stamtąd oglądać panoramę stolicy codziennie. Dodatkowo latem dostępne jest zwiedzanie od 20 do 23. Bilety normalne kosztują 20 zł, a ulgowe 15 zł. Najlepsze tarasy widokowe w Polsce można znaleźć przede wszystkim w Warszawie. Ale nie tylko.

Sky Tower

Sky Tower z drona
Sky Tower z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Ten budynek widać przy dobrej pogodzie nawet ze Śnieżki, a co więcej ze Śnieżki widać wtedy Sky Tower. Wrocławski drapacz chmur jest najwyższym budynkiem w Polsce mierząc do dachu. Znajduje się na nim najwyżej położony taras widokowy w Polsce. Dostępny jest na 49. piętrze, a dotarcie tam windą zajmuje 50 sekund. Roztacza się stąd widok na cały Wrocław, Ślężę, a przy dobrej pogodzie nawet na Śnieżkę.

Popularność tej atrakcji jest na tyle duża, że miejsce należy rezerwować z wyprzedzeniem (w samej galerii), a mimo to często nie ma miejsc na dany dzień: co nie obywa się bez krytyki zwiedzających. Bilety normalne kosztują 18 zł, a ulgowe 12 zł.

Sky Tower ma 215 m licząc z żaglem i 205,82 m do dachu.

Czytaj więcej: Sky Tower – ciekawostki

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki i schronisko
Piękny jest sam Szczeliniec Wielki oraz schronisko jak i panorama, jaka się stąd rozpościera. Fot. Shutterstock

Najpiękniejsze trasy widokowe w Polsce można znaleźć w górach. Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych to magiczne miejsce. Nie dość, że zdumiewająca jest sama podróż przez wąskie szczeliny i przybierające dziwaczne formy formacje skalne, to z góry rozpościera się zapierający dech widok.

Góra ma 919 m n.p.m., a jej wybitność wynosi 259 m. Znajdują się tam tarasy widokowe, gdzie warto na moment się zatrzymać by podziwiać panoramę Sudetów.

Korona Starego Gdańska

Bazylika Mariacka w Gdańsku
Bazylika Mariacka w Gdańsku zalicza się do Korony Starego Gdańska. Fot. Shutterstock

Punkty widokowe w Gdańsku ułożono w szlak najwyższych budynków, z których można podziwiać panoramę miasta. Korona Starego Gdańska to 8 wież, latarni i inne punkty widokowe, skąd widać dosłownie wszystko.

Przejście całego szlaku jest ciekawym pomysłem na urlop w Gdańsku, Wszystkie 8 punktów na liście to godne polecenia tarasy widokowe. Najlepsze by oglądać panoramę całego Trójmiasta, Bałtyku i polskiego Wybrzeża.

Wśród nich wyróżnia się Bazylika Mariacka w Gdańsku. Jest trzecią pod względem objętości świątynią na świecie (i pierwszą w Europie) zbudowaną z cegły. Wieloetapowa budowa trwała aż 159 lat. Aby wejść na znajdujący się tu taras widokowy należy pokonać aż 412 schodów.

Zobacz wszystkie 8 lokalizacji: Korona Starego Gdańska – najwyższe punkty widokowe

Trzy Korony

pieniny i spływ dunajcem
Pieniny są przepiękne i warto je podziwiać z jak najdogodniejszego punktu widokowego. Fot. Shutterstock

Na grani Okrąglicy na szczycie Trzy Korony w Pieninach, postawiono taras widokowy z nieziemską panoramą. To cenione przez turystów miejsce i wspaniała nagroda za trud wspinaczki na liczące ponad 980 m n.p.m. wzniesienie.

Na taras prowadzą stalowe schody. Czynny jest cały rok, a najwięcej osób odwiedza to miejsce latem. Polecamy jesienną panoramę Pienin: turystów jest mniej niż w sezonie, a widoki wprost zachwycające.

Kościół Mariacki

Kościół Mariacki w szklanej kuli
Kościół Mariacki. Fot. Krystian Buła, 1dayofmylife

Nie ma lepszego punktu widokowego w Krakowie niż wieża Kościoła Mariackiego. To najwyższy budynek na Rynku Głównym, z którego rozciąga się przepiękny widok na Stare Miasto i dalsze dzielnice Krakowa. Oglądanie stolicy Małopolski z wysokości 54 metrów to nie lada atrakcja. Ze względów bezpieczeństwa na hejnalicę mogą wchodzić małe grupy – maksymalnie 10 osób. Wejście na wieżę jest płatne (osoby dorosłe 15 zł, dzieci 10 zł).

Skalne Czasze, Kudowa-Zdrój

skalne czasze punkt widokowy błędne skały na kudowę-zdrój
W Błędnych Skałach można podziwiać panoramę Kudowy-Zdroju i Gór Stołowych. Fot. Shutterstock

Skalne Czasze to taras widokowy w Błędnych Skałach, niedaleko Szczelińca Wielkiego, który już wspominaliśmy. To platforma, z której można podziwiać panoramę Sudetów: Gór Stołowych, a przy dobrej pogodzie także Karkonoszy. To piękne góry, więc tarasów widokowych jest tam całkiem sporo.

Malownicze są nie tylko panoramy na górze, ale także cała droga. Dojazd potrafi rozproszyć i należy poruszać się powoli, szczególnie że trasa nazwana jest  Drogą Stu Zakrętów w kierunku Radkowa. Z Kudowy-Zdroju dotrzemy tu piechotą spokojnym krokiem w około godzinę.

Czubatka

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Czubatka to punkt widokowy Pustyni Błędowskiej. By objąć wzrokiem jak największy obszar unikatowej w skali Europy pustyni, warto wspiąć się wyżej.

Północna część Pustyni Błędowskiej należy do wojska. Odbywają się tam skoki spadochronowe. Teren służył przez lata jako poligon. Punkt widokowy Czubatka, do którego dotrzemy od strony miejscowości Klucze, znajduje się na południowy-wschód od pustyni.

Czytaj więcej: Pustynia Błędowska – jedyna w Polsce, ale coraz mniejsza

Zamek Leśna Skała

Zamek Leśna Skała
Zamek Leśna Skała. Fot. Shutterstock

Kolejny punkt widokowy z Dolnego Śląska i następny z Sudetów. Nic dziwnego, to piękna okolica!

Zamek Leśna Skała wznosi się na górze Szczytnik w Górach Stołowych. Pod stromym urwiskiem z punktem widokowym znajduje się zaś wieś Szczytna. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku. Była w swych dziejach domem opieki, a obecnie jest siedzibą bractwa rycerskiego.

Czytaj więcej: Zamek Leśna Skała – niebiańskie widoki ze skraju urwiska

Obok zamku znajduje się platforma widokowa nad urwiskiem. Rozciąga się z niej piękny widok na Góry Stołowe i całą okolicę.

A Wy które tarasy widokowe w Polsce lubicie najbardziej?

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE