Zamek w Stobnicy czy w Stopnicy? W Olsztynie na Śląsku czy na Warmi? No i dlaczego tak trudno umówić się w muzeum piernika w Toruniu? Oto 7 przykładów, jak można pomylić ze sobą atrakcje Polski.
Zamek w Olsztynie – ale który?!

Mamy w Polsce dwa zamki w Olsztynie. Jeden znajduje się na Śląsku na Szlaku Orlich Gniazd na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Drugi to zamek w Olsztynie będącym stolicą woj. warmińsko-mazurskiego.
Zamek Olsztyn w województwie śląskim to twierdza z przełomu XIII i XIV wieku. Zamek w Olsztynie w woj. warmińsko-mazurskim był siedzibą kapituły warmińskiej. Został wybudowany w XIV wieku w zakolu Łyny.
Pomyliliście się kiedyś? Oj tam! Nie tacy jak Wy się mylili. Na przykład linie lotnicze Wizz Air reklamowały atrakcje w pobliżu lotniska Olsztyn-Mazury zdjęciem zamku z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Czytaj więcej: Zamek Olsztyn na Warmii? Wizz Air się pomylił
Dwa muzea piernika w Toruniu

Toruń słynie z pierników, każdy to wie. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w tym mieście znajdują się aż dwa muzea tego wypieku. Jeśli umówiliście się w jednym z nich z rodziną, upewnijcie się co do adresu! Jedno jest przy Strumykowej, drugie przy Rabiańskiej.
Muzeum Toruńskiego Piernika znajduje się w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników należącej kiedyś do rodziny Weese. Po przekroczeniu jego progu w powietrzu poczujecie zapach aromatycznych przypraw. Muzeum jest nowoczesne i interaktywne, proponuje wiele atrakcji dla dzieci. Największą są warsztaty z wypieku piernika.
Żywe Muzeum Piernika w Toruniu jest największym w Europie. Zostało założone w 2006 r. przez państwa Olszewskich. Odwiedzający poznają historię smakołyku na interaktywnej wystawie i sami mogą pierniki wykonać: przesiać mąkę, utłuc przyprawy czy wyrobić ciasto. Jest to atrakcja dla każdego ze wskazaniem na dzieci i młodzież.
Zamek na Skale, Leśna Skała czy w Pieskowej Skale?

– Byłem na wakacjach w takim fajnym zamku na skale… – to zdanie może znaczyć zupełnie wszystko.
Zamek Leśna Skała to pięknie położona warownia na górze Szczytnik w Górach Stołowych. Pod stromym urwiskiem z punktem widokowym znajduje się zaś wieś Szczytna. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku. W latach 1831-1837 zamek Leśna kazał wybudować właściciel Szczytnej, major i hrabia Leopold von Hochberg. Obecnie w obiekcie mieszka około stu mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną, zwiedzanie zamku jako takie jest niemożliwe. Da się natomiast zobaczyć go z zewnątrz.
Pięknie położony ekskluzywny Zamek na Skale na Dolnym Śląsku oferuje zdumiewające widoki. Mieści się obok Lądka-Zdroju, jednej z najstarszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Otaczają go przepiękne krajobrazy Sudetów i Kotliny Kłodzkiej. Była to siedziba wielkich rodów słowiańskich, pruskich, walijskich i francuskich. Na miejscu ruin rycerskiej twierdzy nad Białą Lądecką powstał renesansowy dwór. Przez 500 lat zmieniał właścicieli i był wielokrotnie przebudowywany. XVI-wieczny zamek to dziś 4-gwiazdkowy hotel ze spa.
Najbardziej znany Zamek w Pieskowej Skale na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Warownia została prawdopodobnie wzniesiona przez Henryka Brodatego, a następna przez Władysława Łokietka. Górny zamek się nie zachował, a wzniesiony był wyżej niż obecny, na skale zwanej Dorotką. Można powiedzieć, że zamek w Pieskowej Skale stał się zbójecką kryjówką za sprawą rodu Szafrańców. Stąd wyruszali na wyprawy łupieżcze i napadali na korowody kupców jadących przez Dolinę Prądnika.
Jezioro Turkusowe – ale gdzie?

Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica. Tylko że tak samo mówi się na zabarwione na soczyście niebieski kolor jezioro w Koninie.
Jakby tego było mało w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku znajdują się Kolorowe Jeziorka. Błękitne Jeziorko zwane jest też Szmaragdowym, Niebieskim, Lazurowym, a przez niektórych mylnie nazywane również Turkusowym – i każdy w okolicy wie o co chodzi.
Jezioro Turkusowe na Wolinie jest o tyle ciekawe, że leży w tzw. kryptodepresji, jego dno znajduje się 18,6 m pod poziomem morza.
Z kolei jezioro Turkusowe w Koninie jest poprzemysłowym zbiornikiem z wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice.
Kudowa-Zdrój i Krynica-Zdrój

Obie miejscowości to uzdrowiska, tylko że pierwsze znajduje się na Dolnym Śląsku, a drugie w Małopolsce. Znamy przypadek rodziny, która umówiła się na wakacje w Kudowie-Zdroju, a jedna z par dotarła do Krynicy-Zdroju zdenerwowana niepunktualnością pozostałych. Pod domem zdrojowym nikogo nie było…
Kudowa-Zdrój słynie m.in. z niezwykłego zabytku jakim jest Kaplica Czaszek. Ta niewielka, barokowa kaplica jest wypełniona około 30 tysiącami ludzkich kości. Koniecznie trzeba się stamtąd wybrać w Błędne Skały.
Z kolei Krynica-Zdrój to jedno z najbardziej znanych uzdrowisk w Polsce, ale w Beskidzie Sądeckim. To również świetna baza wypadowa w góry.
Lepiej też nie pomylić tych Krynic z Krynicą Morską nad morzem. Podobnie można nie odróżnić Janowa Podlaskiego od Janowa Lubelskiego. Ale w obu są ciekawe atrakcje.
Zamek w Stobnicy czy w Stopnicy?

– Zapraszamy na nasz ślub do zamku w Stopnicy – jeśli przeczytacie takie zdanie na zaproszeniu weselnym, nie pomylcie się i nie jedźcie do Stobnicy w woj. wielkopolskim!
Zamek w Stopnicy to królewska warownia w woj. świętokrzyskim z 1350 roku ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego. W środku funkcjonuje Gminny Ośrodek Kultury, odbywają się tam także śluby cywilne.
Z kolei zamek w Stobnicy w środku Puszczy Noteckiej to bardzo kontrowersyjna inwestycja. Współczesny kolosalny budynek, ale stylizowany na średniowieczny, budowany jest od 2015 roku. Inwestycja jest wielka: będzie miała poziomy podziemne, parter i dodatkowo wzniesie się wysoko nad ziemię licząc łącznie 15 kondygnacji. Zamek w Stobnicy wieńczyć ma 50-metrowa wieża.
Czytaj więcej: Zamek w Stobnicy – kontrowersje na temat ogromnej inwestycji
Zamek Książąt Pomorskich też jest niejeden

Jakby nam było mało komplikacji z zamkami…
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie to historyczna siedziba rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Kiedyś drewniany gród słowiański, dziś po wielu przebudowach doskonały przykład prostoty i harmonii stylu renesansowego. Osobliwym elementem zamku jest zegar umieszczony na Wieży Zegarowej. Jego projektantem był Johann von Goethe, a wykonaniem zajął się Kasper Nitardy.
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie zaczęto budować w 1352 r. Były to czasy panowania Bolesława V oraz intensywnego rozwoju miasta należącego do Hanzy. Gdy książę pomorski kupił teren pod budowę warowni, była tu wyspa z młynem otoczona z każdej strony wodami rzeki Wieprzy oraz dwoma fosami. Dziś funkcjonuje tam muzeum.