Najstarsze zamki w Polsce powstawały w czasach pamiętających pierwszych królów Polski. Zebraliśmy kilkadziesiąt najbardziej wiekowych twierdz – z niektórych zostały tylko ruiny, inne prezentują się całkiem nieźle. Ponieważ często brak źródeł pozwalających jasno stwierdzić datę powstania zamku, pogrupowaliśmy je okresami. Który zamek w Polsce jest najstarszy? Ostatnie slajdy mogą Was nieźle zaskoczyć.

7Zamki z przełomu XIII i XIV w.

zamek sobień
Zamek Sobień. Fot. Shutterstock

W naszym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę jedynie murowane zamki (bez grodów drewnianych). Skupiliśmy się na warowniach, których budowa rozpoczęła się najpóźniej w XIII w. Jest ich niemal 50. Sporo zamków w Polsce powstało w kolejnym, XIV stuleciu, m.in. zamki krzyżackie Pomorza i Kujaw. Ich już nie braliśmy pod uwagę.

Najstarsze zamki w Polsce pochodzą z jeszcze wcześniejszych okresów niż XIII w., ale o tym za chwilę.

Oto lista polskich zamków z przełomu XIII i XIV w.

Poprzedni
Poprzedni artykułWielcy Polacy – o tych faktach nie miałeś pojęcia
Następny artykułNowe monety na stulecie niepodległości. Kulista ze złota warta jest 54 tys. zł!
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

1 KOMENTARZ

  1. Pani redaktor widać nie słyszała zapewne o czymś takim jak zamek Anioła, którego budowę ukończono w 139r. I jak to ma się do najstarszego Winadoru?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here