Strona głównaTop 10Wódka, chleb, pierniki: te produkty w Polsce mają muzea (Top 9 najdziwniejszych)

Wódka, chleb, pierniki: te produkty w Polsce mają muzea (Top 9 najdziwniejszych)

To co dobre i da się to zjeść lub wypić, powinno mieć swoje muzeum. Z tego założenia wyszli chyba twórcy wystaw wymienionych w tym zestawieniu. W naszym kraju można odwiedzić muzea różnych trunków i wspaniałych wypieków. Oto najdziwniejsze spożywcze muzea w Polsce.

Muzeum Tanich Win

czerwone wino w kieliszku
Tanie wina może i nie są dla koneserów, ale przynajmniej są tanie. Fot. Pixabay

Muzeum Tanich Win w Szklarskiej Porębie to nie lada gratka. Zebrano tam ponad 100 butelek tanich win oraz kilkaset etykiet tego typu trunku. Każdy wie, że tanie wina są dobre, bo są dobre i tanie.

Zachwyca przede wszystkim zabawne nazewnictwo tego typu trunków jak Belzebub, Cycula czy Bycza krew. Zbiory zostały rozbudowane dzięki uprzejmości aktora Stefana Friedmanna. Muzeum znajduje się w budynku Chaty Walońskiej. Zwiedzanie możliwe jest za darmo, ale najlepiej się na nie wcześniej umówić pod numerem 757 172 956.

Rogalowe Muzeum Poznania

Rogale świętomarcińskie
Rogale świętomarcińskie. Fot. Shutterstock

Gdzie indziej mogłoby się znajdować rogalowe muzeum jeśli nie w Poznaniu? Placówka poświęcona jest powstawaniu tradycyjnych rogali świętomarcińskich. Można się tam zapoznać także z historią i elementami gwary Poznania. Muzeum oferuje także warsztaty dla dzieci. Znajduje się przy Starym Rynku, a bilety kosztują 18 i 16 zł (normalne i ulgowe).

Jeśli ktoś ma ochotę samodzielnie upiec rogale, oto najlepszy przepis na rogale świętomarcińskie.

Muzeum Mleka

mleko w dzbanku i mleko w szklance
W muzeum mleka można spróbować wydoić krowę. Fot. Pixabay

Muzeum Mleka w Grajewie to nowość, powstało w 2016 roku. Skierowane jest zwłaszcza do najmłodszych, ale nie tylko. Pokazuje od jakich zwierząt gospodarskich pochodzi mleko i jaką musiało przejść drogę, by stać się popularnym produktem spożywczym. Można zobaczyć przyrządy sprzed lat służące do produkcji mleka, spróbować wydoić sztuczną krowę, a na końcu zjeść coś w barze mlecznym.

Muzeum znajduje się przy ul. Konstytucji 3 maja, a bilety kosztują 16 zł (normalne) i 12 zł (ulgowe).

Muzeum Wódki

wódka i kiełbasa
Wódka jest tak popularna w Polsce, że stawia się jej muzea. Fot. Pixabay

W 2017 r. w Warszawie otwarto Muzeum Wódki przy ul. Wierzbowej. Można tam poznać arkana powstawania czystego trunku, a nawet pokusić się o degustację. W Warszawie chyba lubią wódkę, bo po drugiej stronie Wisły jest Muzeum Polskiej Wódki. Które lepsze? Degustatorzy z chęcią pewnie przekonają się sami.

Muzeum Polskiej Wódki jest droższe, bilety kosztują po 40 zł (28 dla studentów). Wstęp do Muzeum Wódki to koszt 19 zł, ale oba mają inny charakter.

Muzeum piernika

pierniki lukrowane pierniczki
Kto nie lubi pierniczków? Fot. Pixabay

W Toruniu znajdują się dwa muzea poświęcone najsłynniejszemu wypiekowi tego miasta. Są to Żywe Muzeum Piernika i Muzeum Toruńskiego Piernika. W obu poznamy historię wytwarzania pierników i w obu prowadzone są warsztaty, podczas których można samodzielnie wypiec ciasteczka.

Tutaj więcej informacji:

Żywe Muzeum Piernika

Muzeum Toruńskiego Piernika

Muzeum browaru

Browarium w Tyskich Browarach Książęcych
Browarium w Tyskich Browarach Książęcych

Muzea różnych browarów można spotkać w kilku miejscach w Polsce, np. w Cieszynie. Bardzo znane są Muzeum Browaru Żywiec i Tyskie Browary Książęce, które przygotowały całą ekspozycję.

Takie wycieczki przybliżają historię browarów i proces produkcji najsmaczniejszych polskich piw. Można też zobaczyć, jak kiedyś produkowano złoty trunek. To atrakcja dla dorosłych, a najczęściej połączona jest z degustacją.

Czytaj więcej: Polskie zabytkowe browary – które można zwiedzać? (Top 7)

Muzeum Lizaka

lizaki na patyku
Które dziecko nie lubi lizaków? Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Muzeum Lizaka w Jaśle to prawdopodobnie najsłodsze muzeum w naszym kraju. Powstało aby przybliżyć odwiedzającym tradycyjną jasielską produkcję słodyczy. To miejsce, w którym nie tylko ogląda się eksponaty – w ramach zwiedzania można smakować wyrobów, które tu powstają. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych są urodziny w muzeum. Bilety wstępu kosztują 10 zł (normalne) i 7 zł (ulgowe).

Muzeum Chleba

Chleb pieczywo
Muzeum chleba pokazuje jak wypieka się wielkie chrupiące bochenki. Fot. Shutterstock

W Muzeum Chleba w Radzionkowie poznacie wszystkie sekrety dotyczące chleba. Jeśli chcecie sprawdzić się w roli piekarza możecie również spróbować upiec własny chleb i zabrać go później do domu. Ekspozycja obejmuje m.in maszyny, narzędzia a także dawne receptury.

Twórca Muzeum Chleba Piotr Mankiewicz to pasjonat kolekcjonerstwa, który zbierał eksponaty na targach staroci, w tym takie które natchnęły go do stworzenia Muzeum Chleba. Znajduje się ono w zabytkowej kamienicy wybudowanej przed laty przez piekarza z Bytomia. Bilety kosztują 19 zł, z kolei między Radzionków znajdziemy w woj. śląskim między Bytomiem a Tarnowskimi Górami.

Muzeum Bimbrownictwa

bimber wódka kiełbasa
Nawet Muzeum Bimbrownictwa w Polsce mamy… Fot. Pixabay

W Muzeum Bimbrownictwa w Białostockim Muzeum Wsi można zobaczyć m.in. aparaturę do pędzenia. Choć sprzedaż bimbru jest nielegalna, to kto choć raz go nie spróbował… Wizyta w muzeum może dostarczyć ciekawej wiedzy, ale też rozczarowań. Jeśli ktoś liczy na degustację bimbru, to z oczywistych względów jej nie będzie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE