Wolny weekend i brak pomysłu? To idealny czas na krótki city break, czyli dwudniową wycieczkę do innego miasta. Niekoniecznie za granicą. Mamy ciekawe miasta w Polsce, które powszechnie uchodzą za niewielkie i mało rozrywkowe – a to nieprawda! Pominiemy w tym zestawieniu takie metropolie jak Kraków czy Warszawa. Gdzie indziej też można się rozerwać.
Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to istna perła architektoniczna z zabytkowymi kamieniczkami. Miasto znane jest także z festiwalu filmowego oraz pięknie położonego zamku i Góry Trzech Krzyży górującej nad okolicą.
Czytaj więcej: Kazimierz Dolny z drona – perełka nad Wisłą (FILM)
Mielno

Jeśli imprezy nad Bałtykiem, to w Mielnie. Latem można się tu nieźle zabawić, a zimą z kolei odpocząć jak nigdzie indziej. Mielno jest nowoczesnym miasteczkiem, w którym każdy znajdzie skrawek plaży dla siebie.
Karpacz

Przepiękny kościół Wang, urokliwe widoki na Karkonosze, górująca nad wszystkim Śnieżka, mnóstwo możliwości wypoczynku i ciekawa historia związana z poszukiwaniem… złota – Karpacz łączy to wszystko. Szczególnie polecamy go poza sezonem, gdy nie ma tu tak wielu turystów.
Czytaj więcej: Karpacz – miasto poszukiwaczy złota
Bydgoszcz

Bydgoszcz to miasto niedoceniane. Można tu robić wszystko od wypicia smacznego piwa nad Brdą po oglądanie zmagań sportowych. W ciągu kilkunastu lat Bydgoszcz z zaniedbanego, mało interesującego miasta stała się miejscem, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata. Ważne jest także to, że bydgoszczanie zaczęli utożsamiać się ze swoim miejscem zamieszkania i uczestniczyć w jego życiu. Wyspa Młyńska to dziś miejsce weekendowego odpoczynku młodzieży, rodzin z dziećmi oraz osób starszych.
Czytaj więcej: Bydgoszcz – miasto nad Brdą
Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to uzdrowisko malowniczo położone w Beskidzie Sądeckim. Chociaż słynie głównie z działalności prozdrowotnej, ma do zaoferowania znacznie więcej niż zabiegi wspomagające ciało i umysł. Atuty miasta, o których nie sposób zapomnieć to liczne zabytki, walory przyrodnicze a także bogata oferta wydarzeń kulturalnych.
Czytaj dużo więcej 🙂 Krynica-Zdrój – źródło kultury
Olkusz

Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się wiele najpiękniejszych w Polsce zamków. Gdzie się zatrzymać by korzystać w pełni z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej? Na pewno dobrym pomysłem będzie Olkusz. Stąd blisko jest do zamku Rabsztyn, niedocenianej perły Szlaku Orlich Gniazd.
Sandomierz

Można tu podziwiać architekturę, utknąć w Uchu Igielnym i podążać śladami Ojca Mateusza. W filmowym świecie Sandomierz liczbą zbrodni może konkurować z Nowym Jorkiem. A tak naprawdę to spokojne, niewielkie miasteczko blisko zamku Krzyżtopór, jednego z najbardziej tajemniczych w całej Polsce.
Czytaj o mieście: Sandomierz – nasz mały Rzym
Dowiedz się więcej o zamku: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie
Hel

A może Higway to Hel? Polska zaczyna się Helem, no i dobrze się zaczyna! To nie tylko morze z prawej i morze z lewej (choć samo to jest fascynujące, prawda?). Hel to kawał historii obrony Wybrzeża. Można tu znaleźć wiele tajemniczych bunkrów. A może spotkanie z foczką lub wycieczka rowerowa?
Czytaj więcej: Hel – atrakcje na początku Polski. Foczki i wiele innych
Boguszów-Gorce

Tu znajdziemy najwyżej położony rynek w Polsce i całkiem sporo innych najwyżej położonych miejsc w naszym kraju. Spójrzcie tylko jak pięknie prezentuje się kościół Świętej Trójcy w zimowej scenerii. To mało uczęszczana przez turystów destynacja, a miłośnicy zimowych szaleństw i letniego trekkingu będą zachwyceni.
Czytaj więcej: Boguszów-Gorce – Top 6 atrakcji dla wymagających
Zamość

Ciekawe miasta magnackie budowane od A do Z według dużej koncepcji to rzadkość. Tak jest z Zamościem. To z nim związana jest historia rodu Zamoyskich. Znajdziemy tu piękny pałac magnacki, rynek z malowniczymi kamieniczkami i ratusz z imponującymi schodami. Musicie to zobaczyć!
Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto
Reszel

Na zamku w Reszlu spalono podobno ostatnią czarownicę w Polsce. Krzyżacka warownia jest niewątpliwie punktem obowiązkowym zwiedzania. Ale Reszel ma też interesujący kościół farny śś. Piotra i Pawła, a także most gotycki zwany Wysokim. Naszym zdaniem jednak i tak najciekawsze są średniowieczne systemy sanitarne: wodociągowy i kanalizacyjny! Pamiętają jeszcze XIV wiek!
Czytaj więcej: Zamek Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę
Kołobrzeg

Umocnienia, fort, piękna latarnia, rejsy statkami i przepyszna ryba z frytkami. Z tym kojarzy się Kołobrzeg. Nieopodal w Grzybowie możemy trafić na mniej uczęszczane plaże (i festiwal zupy grzybowej, polecamy) oraz nieco tańsze zakwaterowanie. Sam Kołobrzeg to kawałek historii i pięknie położona destynacja nad Bałtykiem.
Historia Kołobrzegu zaczyna się już około 800 roku, kiedy to założono osadę w Budzistowie – przez lata przekształcającą się i rozrastającą, położona wgłąb lądu, na południe od dzisiejszego miasta Kołobrzeg. Już w 1000 roku Bolesław Chrobry założył tutaj biskupstwo, a sam gród otoczono drewnianymi wałami obronnymi (izbicami).
Czytaj więcej: Kołobrzeg – dawna twierdza z piękną latarnią
Zakopane

Wymieniając ciekawe miasta w Polsce nie moglibyśmy nie wspomnieć o Zakopanem. To miejscowość instytucja: zimowa stolica Polski, ważny kurort narciarski, węzeł szlaków turystycznych, klejnot Tatr. Zgromadziliśmy największe atrakcje Zakopanego w jednym miejscu:
Zakopane – atrakcje warte zobaczenia (top 9)
Gniew

Tak prezentuje się Wisła w Gniewie o zachodzie słońca, a to dopiero początek atrakcji. Znajdziemy tam krzyżacki zamek i inne umocnienia z tego okresu. Wart zobaczenia jest też rynek i fara św. Mikołaja. Pobliska ulica Sambora pełna jest zabudowań przypominających domy krasnoludków…
Czytaj więcej: Zamek Gniew – potężna warownia Krzyżaków