Strona głównaTop 10Ciekawe miasta w Polsce – hity na weekendówki (Top 14)

Ciekawe miasta w Polsce – hity na weekendówki (Top 14)

Wolny weekend i brak pomysłu? To idealny czas na krótki city break, czyli dwudniową wycieczkę do innego miasta. Niekoniecznie za granicą. Mamy ciekawe miasta w Polsce, które powszechnie uchodzą za niewielkie i mało rozrywkowe – a to nieprawda! Pominiemy w tym zestawieniu takie metropolie jak Kraków czy Warszawa. Gdzie indziej też można się rozerwać.

Kazimierz Dolny

ciekawe miasta w polsce
Kazimierz Dolny to bajeczne miasteczko, znane z zamku, kultury filmowej i ciekawej architektury. Fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny to istna perła architektoniczna z zabytkowymi kamieniczkami. Miasto znane jest także z festiwalu filmowego oraz pięknie położonego zamku i Góry Trzech Krzyży górującej nad okolicą.

Czytaj więcej: Kazimierz Dolny z drona – perełka nad Wisłą (FILM)

Mielno

ciekawe miasta w polsce
W Mielnie można poimprezować i odpocząć. Fot. Shutterstock

Jeśli imprezy nad Bałtykiem, to w Mielnie. Latem można się tu nieźle zabawić, a zimą z kolei odpocząć jak nigdzie indziej. Mielno jest nowoczesnym miasteczkiem, w którym każdy znajdzie skrawek plaży dla siebie.

Karpacz

ciekawe miasta w polsce
Ciekawe miasta w Polsce są także na Dolnym Śląsku, to m.in. Karpacz. Fot. Shutterstock

Przepiękny kościół Wang, urokliwe widoki na Karkonosze, górująca nad wszystkim Śnieżka, mnóstwo możliwości wypoczynku i ciekawa historia związana z poszukiwaniem… złota – Karpacz łączy to wszystko. Szczególnie polecamy go poza sezonem, gdy nie ma tu tak wielu turystów.

Czytaj więcej: Karpacz – miasto poszukiwaczy złota

Bydgoszcz

ciekawe miasta w polsce
Bydgoszcz mało ciekawa? Nic podobnego! Przypomina belgijskie lub holenderskie miasta położone nad kanałami. Fot. Shutterstock

Bydgoszcz to miasto niedoceniane. Można tu robić wszystko od wypicia smacznego piwa nad Brdą po oglądanie zmagań sportowych. W ciągu kilkunastu lat Bydgoszcz z zaniedbanego, mało interesującego miasta stała się miejscem, do którego przyjeżdżają turyści z całego świata. Ważne jest także to, że bydgoszczanie zaczęli utożsamiać się ze swoim miejscem zamieszkania i uczestniczyć w jego życiu. Wyspa Młyńska to dziś miejsce weekendowego odpoczynku młodzieży, rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Czytaj więcej: Bydgoszcz – miasto nad Brdą

Krynica-Zdrój

ciekawe miasta w polsce
Krynica-Zdrój to uzdrowisko, doskonały przystanek na złapanie oddechu i zakątek z ciekawą historią i architekturą. Fot. Shutterstock

Krynica-Zdrój to uzdrowisko malowniczo położone w Beskidzie Sądeckim. Chociaż słynie głównie z działalności prozdrowotnej, ma do zaoferowania znacznie więcej niż zabiegi wspomagające ciało i umysł. Atuty miasta, o których nie sposób zapomnieć to liczne zabytki, walory przyrodnicze a także bogata oferta wydarzeń kulturalnych.

Czytaj dużo więcej 🙂 Krynica-Zdrój – źródło kultury

Olkusz

ciekawe miasta w polsce
Zamek Rabsztyn koło Olkusza. Fot. Shutterstock

Na Szlaku Orlich Gniazd znajduje się wiele najpiękniejszych w Polsce zamków. Gdzie się zatrzymać by korzystać w pełni z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej? Na pewno dobrym pomysłem będzie Olkusz. Stąd blisko jest do zamku Rabsztyn, niedocenianej perły Szlaku Orlich Gniazd.

Sandomierz

ciekawe miasta w polsce
Sandomierz zimą. Fot. Shutterstock

Można tu podziwiać architekturę, utknąć w Uchu Igielnym i podążać śladami Ojca Mateusza. W filmowym świecie Sandomierz liczbą zbrodni może konkurować z Nowym Jorkiem. A tak naprawdę to spokojne, niewielkie miasteczko blisko zamku Krzyżtopór, jednego z najbardziej tajemniczych w całej Polsce.

Czytaj o mieście: Sandomierz – nasz mały Rzym

Dowiedz się więcej o zamku: Zamek Krzyżtopór – 11 ciekawostek o tajemniczej ruinie

Hel

ciekawe miasta w polsce
Hel o każdej porze roku jest piękny – mamy tu na myśli zarówno ciekawe miasto jak i cały półwysep. Fot. Shutterstock

A może Higway to Hel? Polska zaczyna się Helem, no i dobrze się zaczyna! To nie tylko morze z prawej i morze z lewej (choć samo to jest fascynujące, prawda?). Hel to kawał historii obrony Wybrzeża. Można tu znaleźć wiele tajemniczych bunkrów. A może spotkanie z foczką lub wycieczka rowerowa?

Czytaj więcej: Hel – atrakcje na początku Polski. Foczki i wiele innych

Boguszów-Gorce

ciekawe miasta w polsce
Ukryty w Sudetach Boguszów-Gorce może się cieszyć m.in. najwyżej położonym rynkiem w Polsce. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Tu znajdziemy najwyżej położony rynek w Polsce i całkiem sporo innych najwyżej położonych miejsc w naszym kraju. Spójrzcie tylko jak pięknie prezentuje się kościół Świętej Trójcy w zimowej scenerii. To mało uczęszczana przez turystów destynacja, a miłośnicy zimowych szaleństw i letniego trekkingu będą zachwyceni.

Czytaj więcej: Boguszów-Gorce – Top 6 atrakcji dla wymagających

Zamość

ciekawe miasta w polsce
Prywatne miasto Zamoyskich do dziś zachwyca rozmachem koncepcji architektonicznej. Ratuszowe schody można podziwiać bez końca. Fot. Shutterstock

Ciekawe miasta magnackie budowane od A do Z według dużej koncepcji to rzadkość. Tak jest z Zamościem. To z nim związana jest historia rodu Zamoyskich. Znajdziemy tu piękny pałac magnacki, rynek z malowniczymi kamieniczkami i ratusz z imponującymi schodami. Musicie to zobaczyć!

Czytaj więcej: Darmowe atrakcje Zamościa – zwiedź prywatne miasto

Reszel

ciekawe miasta w polsce
Reszel – tu interesujący jest nie tylko zamek. Fot. Shutterstock

Na zamku w Reszlu spalono podobno ostatnią czarownicę w Polsce. Krzyżacka warownia jest niewątpliwie punktem obowiązkowym zwiedzania. Ale Reszel ma też interesujący kościół farny śś. Piotra i Pawła, a także most gotycki zwany Wysokim. Naszym zdaniem jednak i tak najciekawsze są średniowieczne systemy sanitarne: wodociągowy i kanalizacyjny! Pamiętają jeszcze XIV wiek!

Czytaj więcej: Zamek Reszel – tu spalono ostatnią czarownicę

Kołobrzeg

ciekawe miasta w polsce
Opisując ciekawe miasta w Polsce nie sposób pominąć Kołobrzeg. Fot. Shutterstock

Umocnienia, fort, piękna latarnia, rejsy statkami i przepyszna ryba z frytkami. Z tym kojarzy się Kołobrzeg. Nieopodal w Grzybowie możemy trafić na mniej uczęszczane plaże (i festiwal zupy grzybowej, polecamy) oraz nieco tańsze zakwaterowanie. Sam Kołobrzeg to kawałek historii i pięknie położona destynacja nad Bałtykiem.

Historia Kołobrzegu zaczyna się już około 800 roku, kiedy to założono osadę w Budzistowie – przez lata przekształcającą się i rozrastającą, położona wgłąb lądu, na południe od dzisiejszego miasta Kołobrzeg. Już w 1000 roku Bolesław Chrobry założył tutaj biskupstwo, a sam gród otoczono drewnianymi wałami obronnymi (izbicami).

Czytaj więcej: Kołobrzeg – dawna twierdza z piękną latarnią

Zakopane

ciekawe miasta w polsce
Urokliwe Zakopane to zimowa stolica Polski. Fot. Shutterstock

Wymieniając ciekawe miasta w Polsce nie moglibyśmy nie wspomnieć o Zakopanem. To miejscowość instytucja: zimowa stolica Polski, ważny kurort narciarski, węzeł szlaków turystycznych, klejnot Tatr. Zgromadziliśmy największe atrakcje Zakopanego w jednym miejscu:

Zakopane – atrakcje warte zobaczenia (top 9)

Gniew

ciekawe miasta w polsce
Wisła w Gniewie. Fot. Shutterstock

Tak prezentuje się Wisła w Gniewie o zachodzie słońca, a to dopiero początek atrakcji. Znajdziemy tam krzyżacki zamek i inne umocnienia z tego okresu. Wart zobaczenia jest też rynek i fara św. Mikołaja. Pobliska ulica Sambora pełna jest zabudowań przypominających domy krasnoludków…

Czytaj więcej: Zamek Gniew – potężna warownia Krzyżaków

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

NAJPOPULARNIEJSZE