Strona głównaTop 10Najmniejsze miejsca w Polsce – Top 11!

Najmniejsze miejsca w Polsce – Top 11!

Czasem mijamy jakieś miejsce i nawet nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego, że jest niewielkich rozmiarów i na pierwszy rzut oka nie przyciąga naszego wzroku. Lubimy gdy wszystko jest NAJ… większe, a przecież małe też ma swój urok! Zastanawiacie się jakie są najmniejsze miejsca w Polsce? Jeśli tak, to odkryjcie z nami ten niecodzienny ranking.

Najmniejsza latarnia morska

Na polskim wybrzeżu znajduje się 15 latarni morskich. Nie ma norm określających jak powinna wyglądać i ile mierzyć ta nadmorska budowla. Dlatego każda z nich jest wyjątkowa i niepowtarzalna. Najniższa latarnia mierzy zaledwie 13,5 metra i jest to latarnia w Jastarni. Obecna latarnia powstała w 1950 roku i jest jedną z dwóch polskich latarni morskich całkowicie metalowych. Drugą taką latarnią jest Latarnia Morska Stilo.

Oprócz tego, że latarnia morska w Jastarni jest niezbyt wysoka jest również wąska. Jej średnica to 1,6 metra. Ze względu na to, utrudnione jest poruszanie się wewnątrz wieży, przez co latarnia morska nie jest udostępniona do zwiedzania. Mimo wszystko, podczas pobytu na Półwyspie Helskim warto przespacerować się obok pomalowanej na biało czerwono latarni.

Przeczytajcie także: Polskie latarnie morskie – 13,5 nadbałtyckiej ciekawostki.

Najmniejsze miasto (najmniejsze miejsca w Polsce)

1 stycznia 2019 roku Opatowiec, położony w województwie świętokrzyskim, uzyskał status miasta i jednocześnie stał się najmniejszym miastem w Polsce. Od tego czasu, już trzeci rok z rzędu utrzymuje ten tytuł. Na początku 2021 roku zamieszkiwało w nim 336 mieszkańców. Wcześniej najmniejszymi miastami, pod względem liczby mieszkańców, były: Wiślica w województwie świętokrzyskim – około 500 mieszkańców (w roku 2018) oraz Wyśmierzyce w województwie mazowieckim – między 800 a 900 mieszkańców (w latach 1995-2017). Co ciekawe Opatowiec posiadał już kiedyś prawa miejskie, w latach 1271 – 1869, niestety utracił je w wyniku represji carskich.

Najmniejsza wieś

najmniejsze miejsca w polsce
Polska wieś. Fot. Shutterstock

Nie ma oficjalnych informacji, która wieś jest najmniejsza w Polsce, jednak wśród kandydatów na pewno są dwie niewielkie wsie – Dąbrowa (woj. lubelskie) oraz Luboszów (woj. dolnośląskie). Według oficjalnych danych kilka lat temu wieś Luboszów zamieszkiwały 2 osoby (obie zameldowane). Znajduje się tu jedno gospodarstwo (jeden budynek mieszkalny, 3-hektarowy ogród, kilka zabudowań gospodarczych). Dąbrowa, w powiecie hrubieszowskim, to wieś w której mieszkają tylko dwie osoby: sołtys wsi i jego żona. Obecnie zameldowanych jest tu 6 osób, ale mieszkają jedynie 2.

Najmniejsze muzeum (najmniejsze miejsca w Polsce)

najmniejsze miejsca w polsce
Najmniejsze miejsca w Polsce – Muzeum Guzika. Fot. Pixabay

W muzeum nie trzeba eksponować dużych przedmiotów, żeby było ciekawie i żeby przyciągnąć tłumy. Przykładem takiego miejsca jest Muzeum Guzika w Łowiczu, które uważane jest za najmniejszą taką placówkę nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Wszystko dlatego, że cała kolekcja jest w stanie zmieścić się w jednej walizce. Na wystawie prezentowane są guziki m.in. św. Jana Pawła II, Lecha Wałęsy, gen. Sikorskiego, Witkacego, Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza czy też Heleny Modrzejewskiej.

Zbiory liczą już ponad 4,5 tysiąca i dzięki darczyńcom, którzy przysyłają do muzeum swoje guziki pocztą lub przynoszą je osobiście kolekcja stale się powiększa. Obiektem zainteresowań łowickiego muzeum są guziki pochodzące z całego świata, ale ważna jest także pamięć o ich właścicielach. Obecnie część eksponatów prezentowana jest na wystawie stałej muzeum w Łowiczu, dzięki czemu jeszcze więcej osób ma szansę odkryć tę niezwykłą kolekcję.

Przeczytaj także: Najdziwniejsze muzea w Polsce.

Najmniejszy Park Narodowy

Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy w Polsce. Fot. Pixabay

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym obszarem chronionym w Polsce, choć zdecydowanie jednym z najpiękniejszych. Zajmuje powierzchnię 21,46 kilometrów kwadratowych, a dla porównania największy Park Narodowy – Biebrzański niemal 600 kilometrów kwadratowych. Ten utworzony w 1956 roku obszar to bajkowa kraina pełna wapiennych skał, ostańców i kanionów. Spacerując po Ojcowskim Parku Narodowym zobaczycie różnorodne formacje skalne, z których najbardziej znaną jest wapienna Maczuga Herkulesa. Nie zabraknie tu także atrakcji dla miłośników jaskiń (których jest tu ponad 400!) i zamków, z których będziecie mogli podziwiać piękną panoramę okolicy.

Zobaczcie również: Najpiękniejsze polskie Parki Narodowe (Top 8) oraz Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy, ale spektakularny

Najkrótsza rzeka (najmniejsze miejsca w Polsce)

Zastanawialiście się kiedyś jaka jest najmniejsza rzeka w Polsce? Najkrótszą rzeczką w naszym kraju jest Klonownica, która znajduje się na granicy Augustowa i gminy Nowinka w województwie podlaskim. Cicha Rzeczka (bo tak też nazywana jest Klonowica) ma długość od 550 do 800 metrów i łączy ze sobą jeziora Necko i Białe Augustowskie.

Rzeka leży na szlaku Kanału Augustowskiego i dzięki swoim spokojnym wodom jest bardzo lubiana przez kajakarzy, szczególnie tych początkujących. Na trasie przepływają również statki wycieczkowe Żeglugi Augustowskiej. Rzeka Klonownica, mimo swoich niewielkich rozmiarów, przyciąga swoimi malowniczymi krajobrazami. Od północnej strony podziwiać możemy wysoki brzeg, na którym rośnie przepiękny sosnowy las, będący obszarem Puszczy Augustowskiej. Od południa natomiast tereny przy Klonownicy są dużo niższe i nieco podmokłe.

Najmniejsze jezioro (najmniejsze miejsca w Polsce)

najmniejsze miejsca w Polsce
Najmniejsze jezioro w Polsce. Fot. Shutterstock

Większość Polaków wie, że położone na Mazurach Śniardwy, są największym jeziorem w Polsce. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, który zbiornik jest najmniejszym w naszym kraju. Jest nim jezioro Bukowo położone w województwie zachodniopomorskim, które znajduje się na terenie Pojezierza Wałeckiego. Według różnych źródeł powierzchnia tafli wody jeziora wynosi między 15,3 ha a 18,5 ha, czyli mniej niż 0,2 kilometra kwadratowego. Oznacza to, że jezioro Bukowo w powiecie Wałeckim jest mniejsze od słynnego Wielkiego Stawu w Tatrach i Czarnego Stawu pod Rysami.

Najmniejsza trasa turystyczna

Groty Mechowskie w Mechowie
Groty Mechowskie w Mechowie. Fot. 1bumer, CC BY-SA 4.0

Lubicie odkrywać ciekawe miejsca, ale nie za bardzo chcecie się zmęczyć? Jeśli tak to mamy dla Was najkrótszą trasę turystyczną w Polsce. Groty Mechowskie, położone niedaleko Pucka, to jaskinia sufozyjna, która powstała wskutek mechanicznego wypłukiwania przez wodę ziaren piasku z luźnej skały osadowej. Rozpuszczony wapień zaczął się łączyć ze żwirem i piachem tworząc kolumny, które dziś są niezwykłymi korytarzami. Ale to co wyróżnia je wśród innych tego typu miejsc to to, że mierzą jedynie… 61 metrów!

Mimo swoich niewielkich rozmiarów najkrótsza trasa turystyczna robi spore wrażenie na odwiedzających. Groty tworzą wąskie i nie przekraczające dwóch metrów wysokości labirynty skalne, w których panuje wyjątkowy klimat. Spacerując wewnątrz jaskiń zobaczycie niewielkie stalaktyty, żebra i polewy zabarwione na kolor czerwony, której barwę zawdzięczają związkom żelaza rozpuszczonym w wodzie.

Dowiedz się więcej: Groty Mechowskie – najkrótsza trasa turystyczna Polski.

Najmniejsze województwo

Wenecja Opolska
Wenecja Opolska. Fot. Shutterstock

W Polsce znajduje się 16 województw, z których tytuł najmniejszego przypadł opolskiemu. Zajmuje on obszar o powierzchni 9412 kilometrów kwadratowych. Co ciekawe, według danych Głównego Urzędu Statystycznego na dzień 31 grudnia 2020 roku, województwo to znajduje się także na pierwszym miejscu jeśli chodzi o najmniejszą populację.
Mimo swoich niewielkich rozmiarów opolskie ma odwiedzającym wiele do zaoferowania. W stolicy województwa warto zobaczyć słynny Amfiteatr, Wieżę Piastowską, Rynek, Ratusz, Katedrę czy zoo. Poza Opolem również nie będziemy się nudzić. Koniecznie wybierzcie się do Muzeum Wsi Opolskiej, Pałacu w Krapkowicach, Grodu w Biskupicach czy Zamku w Mosznej.

Zobaczcie także: Opolskie atrakcje – top 25 miejsc, które trzeba zobaczyć na Opolszczyźnie.

Najmniejsza winnica

Polskie winnice Fot. Pixabay

Z roku na rok przybywa w Polsce winnic i miłośników lokalnego wina. Obecnie co czwarta winnica w naszym kraju położona jest w Małopolsce. Szczególnie popularny jest Tarnów i jego okolice, które uważane są za polski biegun ciepła. Nic więc dziwnego, że właśnie tutaj w miejscowości Rzuchowa, przy Małopolskim Centrum Winiarstwa, powstała najmniejsza winnica w Polsce.

Winnica Epigon to miejsce, w którym okoliczni wytwórcy mogą przyjmować grupy turystów, które nie są w stanie dojechać bezpośrednio do winnic. Winiarze mogą tu zaprezentować swoje winorośle i w otwartej przestrzeni przeprowadzać degustacje. Jeśli należycie do enoturystów, to wizyta w tym miejscu z pewnością będzie dla Was miłym doświadczeniem, pełnym różnorodnych smaków, aromatów i urzekających widoków.

Najmniejsza ulica

Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajduje się najkrótsza ulica w Polsce? Jeśli na myśl przychodzą Wam małe miejscowości, których nawet nie potraficie pokazać na mapie, to będziecie mocno zdziwieni. Najkrótsza ulica w Polsce to ulica Samborska w Warszawie, która ma zaledwie 22 metry długości. Nie jest ona także zbyt szeroka ma tylko 2,7 metra! Ulica znajduje się w samym sercu stolicy – w dzielnicy Śródmieście i ma 240 lat. Nazwę zawdzięcza rodowi Samborskich – warszawskich mieszczan, którzy w XVII wieku byli właścicielami okolicznych gruntów. Ulica przez długie lata była zapomniana i zarośnięta przez krzaki. Po tym jak w 2009 roku, ktoś odkrył jej atut, którym niewątpliwie jest najkrótsza długość w Polsce, postanowiono ją odnowić i dać jej drugie życie.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE