Grzyby – kto ich nie lubi. Wizytówka Polski to grzyby w śmietanie, w znakomitych sosach, potrawce z królika, świątecznej grzybowej i farszach do krokietów i pierogów. Idealne są grzyby przesmażane na patelni, jak i małe grzybki marynowane w słoikach. Gdzie znajdziemy pierwsze prawdziwki, podgrzybki, kurki, koźlarze i maślaki? Poniżej zamieszczamy aktualną mapę występowania grzybów w Polsce.
Czy już są grzyby?
Grzyby już są! Wielu z was z pewnością to potwierdzi. I jest ich już miejscami naprawdę sporo. Najczęściej są to kurki. Podgrzybki i prawdziwki bywają robaczywe. Największy wysyp grzybów jeszcze przed nami, jednak nie oznacza to, że wrócimy z pustym koszykiem. Grzybiarze w niektórych rejonach Polski co dzień przynoszą kosze pełne grzybów. W innych miejscach z kolei w lesie nie znajdziemy zupełnie nic.
Gdzie na grzyby?
Jak donosi główny synoptyk grzybowy kraju z serwisu grzyby.pl:
„Zaczyna się rysować obraz tegorocznego jesiennego sezonu. Będzie on bardzo dobry w tych miejscach gdzie w pierwszej połowie września już się rozwinął późnoletni wysyp prawdziwkowy tj. głównie na szeroko rozumianym Śląsku, szerzej, na południowym zachodzie kraju. W wysypie jesiennym z pełnymi koszami dołączą najpewniej niektóre obszary wschodu Polski.
Sugeruję wypatrywania pierwszych jaskółek jesiennego wysypu (te już się pojawiają). Są nimi doniesienia o zbiorach młodziutkich, klujących się podgrzybków, „czarnych łepków”. Poprzedzają one o kilka dni początek zasadniczego wysypu.
Już widać, że sezon 2022 zapisze się w historii jako mocno zróżnicowany na terenie kraju.”
Jak szukać grzybów?
Pod świerkami i sosnami szukajmy prawdziwków, czyli borowików szlachetnych, pojawiają się tam także podgrzybki. Maślaki lubią rosnąć pod sosnami i modrzewiami, szczególnie młodymi.
Kurki znajdziemy w pobliżu sosen i świerków, ale czasami także pod drzewami liściastymi takimi jak dęby i buki. W lasach brzozowych szukajmy koźlarzy, zwanych kozakami. Na leśnych polanach możemy natrafić na pieczarki łąkowe, a w dobrze oświetlonych miejscach, np. na łąkach i przy leśnych duktach rośnie sowa, czyli czubajka kania. Pamiętajmy, że grzyb potrzebuje wilgoci, by wyrosnąć.
Uważajcie na grzyby silnie trujące, jak muchomor sromotnikowy! Mają one pod kapeluszem blaszki.