Giżycko to malownicze miasto umiejscowione w samym sercu mazurskich jezior. Przyciąga do siebie miłośników żeglarstwa, pięknej przyrody i muzyki szantowej. Wielbiciele militariów również znajdą coś dla siebie. Tu bowiem, na Wyspie Giżyckiej znajduje się Twierdza Boyen – jedna z najlepiej zachowanych warowni w Polsce. Już dziś rozwińcie żagle i łapcie kurs na Giżycko.

Leszcze na talerzu, które załatwiły prawa miejskie

Giżycko to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Początkowo było ono wsią, która została założona w roku 1437 i nosiła nazwę Nowa Wieś. Dzięki swojemu położeniu intensywnie rozwijało się tu rolnictwo oraz rybołówstwo.

Wieś otrzymała prawa miejskie w 1612 roku. Legenda głosi, że pewnego dnia w pobliżu Nowej Wsi książę pruski wybrał się na polowanie. Podczas długich i obfitych łowów złapał go deszcz. Postanowił skryć się w gospodzie, gdzie zamówił posiłek. Gospodarze widząc kto zawitał do karczmy przygotowali trzy najbardziej dorodne leszcze i podali je na błękitnym talerzu. Książę zachwycił się smakiem pieczonych leszczy tak bardzo, że po powrocie postanowił nadać Nowej Wsi prawa miejskie, a herbem zostały właśnie trzy leszcze na błękitnej tarczy. Do dziś herb ten zdobi miasto i upamiętnia to wyjątkowe wydarzenie.

Giżycko – polska stolica żeglarstwa

Giżycko to miasto o wyjątkowym położeniu w samym centrum Pojezierza Mazurskiego. Znajduje się między dwoma jeziorami: Kisajno i Niegocin. Nic więc dziwnego, że miasto każdego roku przyciąga turystów pragnących odpocząć pośród pięknych krajobrazów charakterystycznych dla tego regionu. Jeśli macie ochotę zobaczyć wyjątkową panoramę miasta, jezior i pięknych zielonych terenów, to koniecznie wejdźcie na znajdującą się tu wieżę ciśnień. Z jej szczytu rozciąga się malowniczy obraz, który na długo zapadnie Wam w pamięć.

Giżycko to również jeden z głównych portów na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Żeglarze przybywają właśnie tutaj, nie tylko ze względu na piękne położenie. W Giżycku bowiem znajduje się najbardziej nowoczesny i największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy. Port Ekomarina Giżycko jest w stanie pomieścić nawet do 138 jednostek pływających. Ale w mieście znajdują się także inne porty, gdzie można zacumować i odpocząć po pełnym wrażeń dniu. Łącznie w Giżycku znajduje się 740 miejsc cumowniczych. Nic więc dziwnego, że miasto zyskało miano polskiej stolicy żeglarstwa.

Turyści przyjeżdżają tu także ze względu na inne żeglarskie atrakcje. Każdego roku organizowany jest tutaj Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty w Giżycku. Jeśli macie więc ochotę poczuć się jak prawdziwi żeglarze, to koniecznie obierzcie kurs na Giżycko.

Wyspa Giżycka, która skrywa twierdzę

Giżycko. Fot. Shutterstock (3)

Wyspa Giżycka to wyjątkowy przesmyk. Znajduje się on pomiędzy trzema jeziorami: Niegocin, Tajty oraz Kisajno oraz trzema kanałami: Łuczańskim, Niegocińskim i Piękna Góra. Od 1857 roku przesmyk ten stał się wyspą, na którą dostać można się jedynie drogą wodną lub mostami.

Twierdza Boyen Giżycko
Twierdza Boyen Giżycko. Fot. Shutterstock

Przesmyk ten od dawna odgrywał ważne znaczenie militarne. Już w roku 1340 Krzyżacy wznieśli tu zamek i gród obronny. Tutaj także w latach 1843-1855 wybudowano twierdzę nazwaną na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyen, który zapoczątkował jej budowę. Podczas I wojny światowej warownię bezskutecznie próbowały zdobyć wojska rosyjskie. Dziś jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz.

Twierdza Boyen Giżycko
Twierdza Boyen Giżycko. Fot. Shutterstock
Twierdza Boyen Giżycko
Twierdza Boyen Giżycko. Fot. Shutterstock
Twierdza Boyen Giżycko
Twierdza Boyen Giżycko. Fot. Shutterstock
Twierdza Boyen Giżycko
Twierdza Boyen Giżycko. Fot. Shutterstock

Bardzo podobna twierdza o kształcie gwiazdy, znajduje się też w Kłodzku i w Srebrnej Górze na Dolnym Śląsku. Sprawdź:

Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska