Janów Podlaski znany jest z hodowli koni, ale kryje o wiele więcej. Położona kilka kilometrów od granicy z Białorusią miejscowość, jest prawdziwą idyllą. Znajdziemy tam wiele zabytków i błogą ciszę, a także tak ciekawe miejsca jak np. jedną z najstarszych w Polsce stacji benzynowych.

3Janów Podlaski to nie tylko konie

Zabytkowy, drewniany kościół z Choroszczynki obecnie znajduje się w Uroczysku Zaborek nieopodal Janowa Podlaskiego. For. Shutterstock

W gminie Janów Podlaski w powiecie bialskim znajdziemy nie tylko konie. Jest to siedziba rzymskokatolickiego dekanatu, a dawniej była prywatnym miastem duchownym.

Wzmianki o dawnej wsi w miejscu Janowa, Poruchowie, pochodzą 1423 roku. Poruchów stał się następnie Janowem Biskupim od imienia biskupa Jana Łosowicza. Wieś rozwijała się szybko, a rozwój zahamował potop szwedzki, kiedy to najeźdźcy zrabowali twierdzę i siedzibę biskupów. Pałac biskupi odbudowano. Można podziwiać też kościół pod wezwaniem św. Trójcy.

We wspomnianym pałacu lata spędził biskup Adam Naruszewicz. Podobno w pobliskiej grocie pisał on tezy Konstytucji 3 Maja. Poeta jest pochowany w kolegiacie św. Trójcy.

Co ciekawe Janów był niegdyś miastem, ale obecnie jest wsią. Stracił prawa miejskie podczas II wojny światowej. Wtedy zginęło wielu żydów zamieszkujących Janów Podlaski (można odwiedzić cmentarz żydowski).

Ciekawa jest też stacja benzynowa z 1928 roku w Janowie przy Starym Rynku. Jest to jedna z najstarszych stacji w Polsce.

Z kolei na powyższym zdjęciu widnieje kościół z Choroszczynki, wsi leżącej nieopodal, ale już w innym powiecie (bialskim). Ten piękny budynek to kościół p.w. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela. Obecnie można go zobaczyć w skansenie Uroczysko Zaborek pod Janowem Podlaskim.

Następny