Strona głównaCiekawostkiKolejna atrakcja z Polski na liście UNESCO? Dowiemy się już niedługo

Kolejna atrakcja z Polski na liście UNESCO? Dowiemy się już niedługo

Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się na razie 15 polskich obiektów. Już niebawem lista może się wzbogacić o kolejną pozycję (choć nie jest to nic pewnego). O tym, czy rezerwat archeologiczny Krzemionki trafi na listę, dowiemy się do 10 lipca.

Polski kandydat do listy UNESCO

Rezerwat Krzemionki. Fot. Dominika Zarzycka, Shutterstock

Nad tym, jakie obiekty trafią na listę UNESCO, członkowie komitetu będą debatować w Baku do 10 lipca. To jeszcze nic pewnego, a niektóre obiekty czekają latami na wpis na listę. Wśród kandydatów do tego zaszczytu znalazło się kilkadziesiąt miejsc, w tym jedno z Polski: Krzemionki, znane także jako Krzemionki Opatowskie – rezerwat archeologiczny, chroniący zespół neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego. Położony jest on w województwie świętokrzyskim między wsiami Sudół i Magonie, niedaleko Ostrowca Świętokrzyskiego.

Jedyny taki rezerwat

Rezerwat Krzemionki. Fot. Dominika Zarzycka, Shutterstock

Krzemionki to dawne kopalnie krzemienia pasiastego, z których materiał wydobywano już od 3900 do 1600 roku p.n.e.! Kopalnie te już w neolicie służyły zamieszkującej te tereny ludności kultury pucharów lejkowatych oraz ludności kultury amfor kulistych, a w epoce brązu ludności kultury mierzanowickiej.

Można dziś tam oglądać pole górnicze, ale też rekonstrukcje domostw sprzed naszej ery. Co ciekawe, współczesna wiedza na temat tego miejsca jest dość nowa, bo kopalnie odkryto w nowożytności dopiero w 1922 roku. Zarosły lasem, dzięki czemu nie zostały zniszczone. Po wielu wiekach znaleziono ponad 2700 szybów o przeciętnej głębokości 5,5 m. Cenne są także zachowane rysunki naskalne wykonane węglem.

Czytaj także: Zabytki UNESCO w Polsce – duma naszego kraju

Rezerwat Krzemionki – cennik

Rezerwat Krzemionki. Fot. Dominika Zarzycka, Shutterstock

Na miejscu dawnych kopalń utworzono Rezerwat Krzemionki, który w 1994 roku uznano za pomnik historii Polski. Podziemia są udostępnione do zwiedzania, a trasa turystyczna ma 465 m długości. Bilety wstępu do Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki kosztują 18 zł (normalne) i 12 zł (ulgowe). W wysokim sezonie od maja do września Krzemionki są czynne od godz. 9 do 18. Ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem obiektu.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE