Strona głównaCiekawostkiKolorowe Jeziorka – w Polsce znajdziesz je nie tylko w Rudawach

Kolorowe Jeziorka – w Polsce znajdziesz je nie tylko w Rudawach

Najsłynniejsze Kolorowe Jeziorka w Polsce znajdują się na Dolnym Śląsku w Rudawach Janowickich. Ale nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie woda mieni się odcieniami zielonego i niebieskiego. Oto najpiękniejsze kolorowe jeziora w Polsce. Znajdują się m.in. w Koninie, znany jest też osadnik Gajówka czyli polskie Malediwy i zbiornik Gródek, czyli polska Chorwacja.

Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Najsłynniejsze kolorowe jeziorka w różnych zielonkawo-niebieskich odcieniach znajdziecie w okolicach miejscowości Wieściszowice w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Przyjmują m.in. błękitne, szmaragdowe i lazurowe barwy. Stanowią jedną z największych atrakcji Rudaw Janowickich. Dlaczego woda ma taki kolor? Czytaj więcej na kolejnym slajdzie.

Dlaczego woda ma taki ciekawy kolor?

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Shutterstock

Woda w kolorowych jeziorkach przyjmuje różne barwy, w zależności od składu chemicznego. Te osobliwe atrakcje Dolnego Śląska powstały w wyrobiskach kopalń, gdzie wydobywano piryt. Obecność związków miedzi, żelaza i różnych minerałów, ma wpływ na ich niezwykłe kolory. Woda w purpurowym jeziorku, która ma odczyn kwaśny, sprawia szczególnie ciekawe wrażenie. Niełatwo jednak zaobserwować intensywnie jaskrawe i nasycone kolory. Warto przyjść tam gdy słońce chowa się trochę za chmurki. Promienie słonecznie nie odbijają się wtedy od powierzchni jeziorek i lepiej widać ich piękny kolor.

Jakie Kolorowe Jeziorka są w Rudawach?

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Tych ciekawych zbiorników wodnych jest w Rudawach Janowickich kilka, a każdy jest inny. Żółte Jeziorko znajduje się najniżej, na wysokości 555 m n.p.m. i można go… nie zobaczyć. Okresowo bowiem wysycha. Teraz jeszcze wciąż jest w nim woda, także jeśli planujecie wyjazd to nie odkładajcie planów. Kolejne jeziorko to Purpurowe, dalej znajduje się Błękitne zwane Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym. Najwyżej znajdziemy Zielone Jeziorko zwane… Czarnym. Można się pogubić w nazwach! Jeśli nie znajdziecie Czarnego Jeziorka nie zdziwcie się, bo także czasami wysycha i chyba jako jedyne ze wszystkich rozczarowuje.

Jak dojechać nad Kolorowe Jeziorka

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Shutterstock

Z drogi krajowej nr 5 prowadzącej z Bolkowa do czeskiej granicy, należy zjechać w Miejscowości Marciszów na drogę 328. Gdy przekroczymy rzekę Bóbr, należy skręcić w lewo do miejscowości Wieściszowice. Tam należy kierować się na parking przy Kolorowych Jeziorkach. Przez Kolorowe Jeziorka przebiega także zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę (871 m n.p.m. – najwyższy szczyt w Rudawach, który warto przy okazji zdobyć).

Czytaj więcej: Rudawy Janowickie – w tym widoku się zakochasz

Gdzie jeszcze w Polsce znajdują się kolorowe jeziorka? Czytaj na kolejnych stronach o polskiej Chorwacji i Malediwach!

Kolorowa woda nie tylko w Rudawach

jezioro turkusowe w koninie
Jezioro Turkusowe w Koninie

Jezioro Turkusowe w Koninie jest poprzemysłowym zbiornikiem z wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik zwany potocznie Błękitną Laguną, to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice.

Jakby tego było mało, inne Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica. Ma obiecującą nazwę, ale jednak zwyczajną barwę i nie mieni się na zielonkawo-niebiesko. Jest jednak o tyle ciekawe, że leży w tzw. kryptodepresji, jego dno znajduje się 18,6 m pod poziomem morza.

Osadnik Gajówka

Osadnik Gajówka
Osadnik Gajówka widziany z lotu ptaka wygląda bardzo oryginalnie. Fot. Shutterstock

Osadnik Gajówka to jedno z najbardziej znanych lazurowych jeziorek w Polsce. To sztuczny zbiornik zwany polskimi Malediwami dzięki przepięknej turkusowej wodzie. Znajduje się w byłym wyrobisku kopalni węgla brunatnego Adamów. Dzięki węglanowi wapnia odcień wody przywodzi na myśl ciepłe kraje. To kolorowe jeziorko znajdziemy w woj. wielkopolskim blisko granicy z łódzkim w pobliżu miejscowości Turek. Ze względu na zasadowy odczyn wody, kąpiele w Osadniku Gajówka są zabronione.

Zbiornik Gródek

To miejsce ostatnio zaczęło robić w Polsce prawdziwą furorę. W Jaworznie można przejść po drewnianej kładce nad zbiornikiem Gródek. Jest to wyrobisko po byłym kamieniołomie w Jaworznie. Szybko to miejsce okrzyknięto polską Chorwacją, a niektórzy nazywają je nawet polskimi Malediwami, podobnie jak osadnik Gajówka. Tak samo jak w innych wyrobiskach poprzemysłowych z turkusową wodą, nie można się tam kąpać.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE