Najsłynniejsze Kolorowe Jeziorka w Polsce znajdują się na Dolnym Śląsku w Rudawach Janowickich. Ale nie jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie woda mieni się odcieniami zielonego i niebieskiego. Oto najpiękniejsze kolorowe jeziora w Polsce.

Rudawy Janowickie

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Najsłynniejsze jeziorka w różnych odcieniach znajdziecie w okolicach miejscowości Wieściszowice w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Przyjmują m.in. błękitne, szmaragdowe i lazurowe barwy. Stanowią jedną z największych atrakcji Rudaw Janowickich.

Dlaczego woda ma taki ciekawy kolor?

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Shutterstock

Woda w kolorowych jeziorkach przyjmuje różne barwy, w zależności od składu chemicznego. Te osobliwe atrakcje Dolnego Śląska powstały w wyrobiskach kopalń, gdzie wydobywano piryt. Obecność związków miedzi, żelaza i różnych minerałów, ma wpływ na ich niezwykłe kolory. Woda w purpurowym jeziorku, która ma odczyn kwaśny, sprawia szczególnie ciekawe wrażenie.

Jakie Kolorowe Jeziorka są w Rudawach?

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich
Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Tych ciekawych zbiorników wodnych jest w Rudawach Janowickich kilka, a każdy jest inny. Żółte Jeziorko znajduje się najniżej, na wysokości 555 m n.p.m. i można go… nie zobaczyć. Okresowo bowiem wysycha. Kolejne jeziorko to Purpurowe, dalej znajduje się Błękitne zwane Szmaragdowym, Niebieskim lub Lazurowym. Najwyżej znajdziemy Zielone Jeziorko zwane… Czarnym. Można się pogubić w nazwach! Jeśli nie znajdziecie Czarnego Jeziorka nie zdziwcie się, bo także czasami wysycha.

Jak dojechać nad Kolorowe Jeziorka

Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich. Fot. Shutterstock

Z drogi krajowej nr 5 prowadzącej z Bolkowa do czeskiej granicy, należy zjechać w Miejscowości Marciszów na drogę 328. Gdy przekroczymy rzekę Bóbr, należy skręcić w lewo do miejscowości Wieściszowice. Tam należy kierować się na parking przy Kolorowych Jeziorkach. Przez Kolorowe Jeziorka przebiega także zielony szlak turystyczny z Wieściszowic na Wielką Kopę (871 m n.p.m.).

Czytaj więcej: Rudawy Janowickie – w tym widoku się zakochasz

Kolorowa woda nie tylko w Rudawach

jezioro turkusowe w koninie
Jezioro Turkusowe w Koninie

Jezioro Turkusowe w Koninie jest poprzemysłowym zbiornikiem z wodą o przepięknej zielonkawoniebieskiej barwie, od której wzięła się jego nazwa. Nie wolno się tam kąpać z powodu silnie zasadowego odczynu wody. Zbiornik zwany potocznie Błękitną Laguną, to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice.

Osadnik Gajówka to jedno z najbardziej znanych lazurowych jeziorek w Polsce. To sztuczny zbiornik, dawne wyrobisko kopalni węgla brunatnego Adamów. Dzięki węglanowi wapnia jego odcień przypomina wodę na Malediwach. To kolorowe jeziorko znajdziemy w woj. wielkopolskim blisko granicy z łódzkim w pobliżu miejscowości Turek. Ze względu na zasadowy odczyn wody, kąpiele w Osadniku Gajówka są zabronione.

Jakby tego było mało, Jezioro Turkusowe znajduje się na wyspie Wolin, na południu wsi Wapnica. Ma obiecującą nazwę, ale jednak zwyczajną barwę i nie mieni się na zielonkawo-niebiesko. Jest jednak o tyle ciekawe, że leży w tzw. kryptodepresji, jego dno znajduje się 18,6 m pod poziomem morza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here