Strona głównaTop 10Wolin – atrakcje największej polskiej wyspy

Wolin – atrakcje największej polskiej wyspy

Grody Słowian, Wzgórze Wisielców, pozostałości po wikingach i II wojnie światowej, forty, latarnie, piękne klify, lasy, jeziora – Wolin atrakcje ma nieprzebrane, nie będziesz się tutaj nudzić. Największa wyspa w Polsce to idealne miejsce na wakacje. Oto atrakcje Wolina, które trzeba zobaczyć.

Podziemne Miasto na wyspie Wolin (Bateria Vineta)

Jeden z bunkrów na Wolinie. Fot. Shutterstock

Wolin atrakcje ma przeróżne. Jedną z największych jest Podziemne Miasto, które leży w zachodniej części wyspy Wolin, teoretycznie na terenie Świnoujścia. To tak zwana Bateria Vineta.

Samo słowo Wineta odnosi się do legendarnej siedziby u ujścia Odry. Pojawia się w XI-wiecznych zapiskach Adama z Bremy i leży w ściślej nieokreślonym miejscu na wyspie Wolin. Miało być to pogańskie miasto, największe w ówczesnej Europie zamieszkane m.in. przez Słowian i Greków. O Winecie wspominali także inni kronikarze. Niektórzy umiejscawiają Winetę tam, gdzie dziś leży miasto Wolin, inni na terenie Niemiec.

Bateria Vineta to nazwa niemieckiego systemu umocnień, konkretnie baterii artylerii przybrzeżnej, którą zbudowano na Wolinie w latach 30. by chronić Kriegsmarine. Po wojnie stacjonowali tam generałowie Ludowego Wojska Polskiego. Bunkry chronione wieloma metrami sześciennymi zbrojonego betonu są dziś częściowo przeznaczone do zwiedzania. Niektóre bunkry są naprawdę duże i sprawiają wielkie wrażenie.

Do końca czerwca zwiedzanie odbywa się o godz. 12:30 i o 15, a w lipcu i sierpniu o 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15, 16 i 17. Bilety normalne można kupić w cenach 17 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy). Są także wejściówki łączone na zwiedzanie Baterii Vineta i Fortu Gerharda w cenach odpowiednio 30 i 20 zł.

Centrum Słowian i Wikingów

centrum słowian i wikingów
Centrum Słowian i Wikingów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Centrum Słowian i Wikingów, które mieści się w Recławiu nad rzeką Dziwną to miejsce, gdzie za 10 zł można obejrzeć skansen liczący 27 chat, umocnienia obronne i łodzie wikingów. Odtworzono tu warunki życia plemion dawniej zamieszkujących Wolin. Dodatkowo dziecięcy i dorośli aktorzy ubrani w stroje z epoki odgrywają scenki z życia Słowian i wikingów. Można także kupić ich wyroby. W czasie wakacji, na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tu festiwale, na które warto się wybrać.

Sprawdź lokalizację: Centrum Słowian i Wikingów

Wzgórze Wisielców

Rezerwat Wzgórze Wisielców na Wolinie
Rezerwat Wzgórze Wisielców na Wolinie. Fot. Przykuta, CC BY-SA 3.0

Wolin atrakcje ma bardzo różnorodne. Jedną z nich jest dawne Wzgórze Wisielców, które znajduje się na wzniesieniu Gołogóra mierzącym 21 m n.p.m. Należy go szukać na południe od miejscowości Wolin, na cyplu. Dziś mieści się tam rezerwat archeologiczny. To cmentarzysko z IX i X wieku. Znajdują się tam kurhany, czyli dawne groby, wykonane w mieszanym stylu charakterystycznym dla Słowian i Skandynawów. W XII wieku wykonywano tam na skazanych wyroki przez powieszenie. Tak karani byli m.in. piraci. Niektórym też ucinano głowy.

Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy. Fot. Shutterstock

Jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce, dzięki któremu wyspa Wolin nie jest zupełnie skomercjalizowana. Tutaj można odpocząć od gwarnych plaż i przejść jednym ze szlaków turystycznych: czerwonym (Brzegiem Bałtyku przez plażę w Międzyzdrojach, latarnię morską Kikut, jezioro Koprowo i Kołczewo), niebieskim, a także zielonym. Wstęp do parku jest darmowy (poza zwiedzaniem zagrody pokazowej żubrów).

Czytaj także: Woliński Park Narodowy – królestwo malowniczych klifów

Międzyzdroje

Kawcza Góra w Międzyzdrojach. Schody na plażę
Kawcza Góra w Międzyzdrojach. Schody na plażę. Fot. Shutterstock

Oblegany kurort turystyczny ze słynną Aleją Gwiazd, mekka osób ceniących sobie nie tylko wypoczynek nad Bałtykiem, ale także mnóstwo atrakcji takich jak Bałtycki Park Miniatur i szeroką ofertę turystyczną. W Międzyzdrojach jest niemal wszystko. Można także plażować, a tym którzy narzekają na ścisk polecamy inne miejsca do zwiedzania.

Czytaj także: Międzyzdroje – atrakcje w mieście gwiazd (Top 10)

Świnoujście

Stawa Młyny w Świnoujściu. Fot. Shutterstock

Będąc na wycieczce w tym regionie Polski, warto odwiedzić Świnoujście, miasto które częściowo leży na wyspie Wolin. Fort Gerharda, port wojenny, Latarnia Morska Świnoujście, czy widoczna na zdjęciu Stawa Młyny to tylko niektóre atrakcje Świnoujścia. Niektóre z nich są darmowe.

Czytaj także: Darmowe atrakcje Świnoujścia (Top 7)

Świnoujście – atrakcje najpiękniejsze nad Bałtykiem

Twierdza Świnoujście – nadbrzeżne forty artyleryjskie

Wisełka

Jezioro Wisełka na wyspie Wolin. Fot. Pixabay

Wolin atrakcje ma często nienachalne. Jedną z nich jest Wisełka. Jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa nad jeziorem Wisełka i niedaleko wybrzeża Morza Bałtyckiego. Warto wybrać tę wieś, by właśnie tam się zatrzymać. To spokojne miejsce bez tłumu turystów. Plaża jest piękna, szeroka i piaszczysta. Ze wsi trzeba przejść kawałek do morza, ale nie będzie to problemem gdy tylko zobaczycie piękne widoki.

Czytaj również: Wakacje nad morzem bez tłumów? Oto wsie nad Bałtykiem idealne na lato (Top 15)

Latarnia morska Kikut

Latarnia Kikut na Wolinie niedaleko Wisełki
Latarnia Kikut na Wolinie niedaleko Wisełki. Fot. Tomasz Lerczak, CC BY-SA 3.0

Koło Wisełki znajduje się Latarnia Kikut mierząca 18,2 m wysokości. Stoi na wzgórzu mającym aż 75 wysokości, więc nie musi być bardzo pokaźna. Prowadzi do niej czerwony szlak w Wolińskim Parku Narodowym. Można zobaczyć ją z zewnątrz (nie jest udostępniona zwiedzającym). Jest to druga najniższa latarnia morska w Polsce (zaraz po tej w Jastarni). Co ciekawe najwyższa latarnia w Polsce znajduje się blisko, bo w Świnoujściu (mierzy 67,7 m).

Gosań

Klif Gosań na Wolinie
Klif Gosań na Wolinie. Fot. Andymos, CC BY-SA 3.0

Wolin atrakcje ma malownicze. Wybierz się na Gosań. Jest to klif nad Bałtykiem będący najwyższym puntem widokowym na naszym Wybrzeżu (mierzy niemal 100 m wysokości). Widać stamtąd Świnoujście, a nawet niemiecki Alhbeck. Można też podziwiać piękne wschody i zachody słońca. Zdecydowanie warto się tam wybrać.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

  1. Witam 🙂
    serdecznie dziękuję za wpis, właśnie o 1 w nocy mam pociąg do Świnoujścia i będę podążać za wytycznymi z wpisu! Ahoj, przygodo!! :))

  2. Nie aktorzy – tylko rekonstruktorzy historyczni. Są to osby nie zajmujące się na codzień historią, ale mający olbrzymią pasję historyczną, rękodzielnicy itp. Są to z reguły amatorzy, którzy traktują uprawianie żywej historii/ odtwórstwo historyczne/ rekonstrukcje historyczne jako hobby. Uczestnicy w obrębie tej grupy rekrutują się poczynając od grup młodzieżowych wraz z rodzicami, do osób starszych posiadających już doświadczenie życiowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE