Grody Słowian, Wzgórze Wisielców, pozostałości po wikingach i II wojnie światowej, forty, latarnie, piękne klify, lasy, jeziora – Wolin atrakcje ma nieprzebrane, nie będziesz się tutaj nudzić. Największa wyspa w Polsce to idealne miejsce na wakacje. Oto atrakcje Wolina, które trzeba zobaczyć.

1Podziemne Miasto na wyspie Wolin (Bateria Vineta)

Jeden z bunkrów na Wolinie. Fot. Shutterstock

Wolin atrakcje ma przeróżne. Jedną z największych jest Podziemne Miasto, które leży w zachodniej części wyspy Wolin, teoretycznie na terenie Świnoujścia. To tak zwana Bateria Vineta.

Samo słowo Wineta odnosi się do legendarnej siedziby u ujścia Odry. Pojawia się w XI-wiecznych zapiskach Adama z Bremy i leży w ściślej nieokreślonym miejscu na wyspie Wolin. Miało być to pogańskie miasto, największe w ówczesnej Europie zamieszkane m.in. przez Słowian i Greków. O Winecie wspominali także inni kronikarze. Niektórzy umiejscawiają Winetę tam, gdzie dziś leży miasto Wolin, inni na terenie Niemiec.

Bateria Vineta to nazwa niemieckiego systemu umocnień, konkretnie baterii artylerii przybrzeżnej, którą zbudowano na Wolinie w latach 30. by chronić Kriegsmarine. Po wojnie stacjonowali tam generałowie Ludowego Wojska Polskiego. Bunkry chronione wieloma metrami sześciennymi zbrojonego betonu są dziś częściowo przeznaczone do zwiedzania. Niektóre bunkry są naprawdę duże i sprawiają wielkie wrażenie.

Do końca czerwca zwiedzanie odbywa się o godz. 12:30 i o 15, a w lipcu i sierpniu o 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15, 16 i 17. Bilety normalne można kupić w cenach 17 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy). Są także wejściówki łączone na zwiedzanie Baterii Vineta i Fortu Gerharda w cenach odpowiednio 30 i 20 zł.

Poprzedni
Poprzedni artykułKolorowe Jeziorka – w Polsce znajdziesz je nie tylko w Rudawach
Następny artykułWambierzyce – śląska Jerozolima
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

1 KOMENTARZ

  1. Witam 🙂
    serdecznie dziękuję za wpis, właśnie o 1 w nocy mam pociąg do Świnoujścia i będę podążać za wytycznymi z wpisu! Ahoj, przygodo!! :))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here